Gdzie przechowywane są rezerwy polskiego złota

 Artykuł gościnny

W co najlepiej opłaca się zainwestować

Złoto jest jednym z najbardziej wartościowych kruszców na całym świecie. Uważane jest za jedną z najstabilniejszych inwestycji, która nigdy nie traci na wartości. Jest więc bardzo pewną lokatą pieniędzy, której wartość wciąż rośnie od wielu długich lat. Także nasz kraj posiada spore rezerwy złota. Szacuje się, że Polska dysponuję około 230 tonami tego cennego kruszcu. Gdzie jest przechowywany? Czy całość znajduję się w jednym miejscu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.


Polskie złoto – w jakiej formie przechowujemy najcenniejszy kruszec polskiej gospodarki?

Polska posiada około 8392 sztabek złota. Przeliczając to na polską walutę, jest to dobytek w wysokości około 52 miliardów złotych. W związku z tym, że ilość złota oraz jego wartość są ogromnymi kwotami, które wymagają właściwego zabezpieczenia, wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie rezerwy polskiego złota są przechowywane. 

Złoto Narodowego Banku Polskiego charakteryzuje się najwyższą jakością, spełniając międzynarodowe standardy czystości. Forma złota należy do najbardziej standardowych, uznawanych na całym świecie sztabek London Good Delivery. Co bardzo istotne, każda z 8392 sztabek złota posiada swój własny numer seryjny, jak również znak rafinera. Takie rozwiązanie sprawia, że złoto jest przypisane do Narodowego Banku Polskiego. 

Gdzie magazynowane jest polskiej złoto?

Rezerwy polskiego złota od wielu długich lat, przechowywane były w skarbcu w Londynie – Bank of England. Do dzisiejszego dnia odnajdziemy w nim część naszych zasobów. Jednak około 104 tony złota zostały przeniesione do skarbców Narodowego Banku Polskiego (NBP), zgodnie z rekomendacjami, jakie nałożone zostały na banki centralne. 

Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest fakt, że skarbiec NBP jest otwarty. Oznacza to w praktyce, że np. podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki, mamy możliwość jego obejrzenia. To widok zapierający dech w piersiach, rodem z bajek. Krajobraz piętrzących się sztabek najwyższe jakości złota, pozostaje w pamięci na długi czas. 

W Wielkiej Brytanii nasze państwo przechowuje złoto na tzw. allocated account. Jak wspomniano wyżej, każda sztabka polskiego złota podlega identyfikacji za pomocą numeru seryjnego i znaku rafinera. Przez cały czas kontrolowane są warunki magazynowania rezerw polskiego złota. 

W 2019 roku miała miejsce szczegółowa kontrola wykonana przez wykwalifikowanych pracowników NBP, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości czy niedociągnięć w warunkach, w jakich przechowywane są polskie sztabki złota. 

Dywersyfikacja polskiego złota

Celem Narodowego Banku Polskiego, podobnie jak wszystkich banków na całym świecie, jest dywersyfikacja miejsc, w których przechowywane są tak cenne zasoby polskiej gospodarki. Nic więc dziwnego, że zdecydowano o "ściągnięciu" 104 ton złota na terytorium naszego kraju. Ma to na celu przede wszystkim zniwelowanie ryzyka geopolitycznego. 

Negatywne konsekwencje mogłyby za sobą pociągnąć utratę dostępu bądź ograniczenie możliwości swobodnego dysponowania zasobami, które znajdują się poza granicami naszego kraju. Repatriacja, a więc przeniesienie około połowy rezerw złota,  była więc decyzją niezwykle odpowiedzialną i zabezpieczającą. 

Posiadane rezerwy złota plasują Polskę na 23 miejscu na tle państw całego świata, oraz na 11 miejscu na tle Europy. NBP zaznacza, że rok 2022 będzie skutkować kolejnym zakupem w wysokości około 100 ton złota. Nic więc dziwnego, że miejsce przechowywania tak cennego dla naszej gospodarki skarbu jest kwestią priorytetową. Utracenie takiego bogactwa byłoby potężnym ciosem dla naszej gospodarki.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami www.sejfexpert.pl oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.

Komentarze