Jak usunąć mrówki z ogrodu?

 Artykuł gościnny

Czy powinno się zwalczać mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie mogą przynosić wiele korzyści i nie zawsze warto je zwalczać. Są one w stanie przenosić nasiona, co znacznie ułatwia wysiewanie wielu gatunków roślin. Dodatkowo mrówki oczyszczają trawnik usuwając z niego organiczne odpady – zarówno resztki zwierzęce jak i roślinne. Mrówki drążą korytarze spulchniając w ten sposób glebę. Do gleby dostarczane są wówczas cenne składniki mineralne tj. węgiel, azot oraz fosfor. Dlatego zwalczanie mrówek w ogrodzie nie zawsze jest dobrym pomysłem.


Skuteczne metody zwalczania mrówek w ogrodzie

Sprawdzone oraz bezpieczne preparaty na zwalczanie mrówek

Aby pozbyć się mrówek nie zawsze trzeba wdrażać ekstremalne metody, które mogą nie tylko odstraszyć mrówki, lecz także zniszczyć część ogrodu. Warto kupować sprawdzone oraz polecane preparaty, które są bezpieczne

Jakie rośliny w ogrodzie odstraszają mrówki

Jeśli zastanawiamy się, jak w naturalny sposób usunąć mrówki z ogrodu, można zdecydować się na rośliny, które odstraszają mrówki. Te pracowite owady niechętnie przebywają w ogrodzie, kiedy znajdują się w nim rośliny emitujące nietolerowane przez nie zapachy. Tym samym warto uprawiać rośliny odstraszające mrówki tj.:

  • lawenda; 
  • majeranek;
  • nagietki
W ten sposób można odstraszyć mrówki nie wyrządzając im krzywdy. Należy pamiętać, jak ważną rolę pełnią owady w naszym ekosystemie. Z tego samego powodu coraz więcej osób decyduje się na polne kwiaty w ogrodzie oraz autostrady dla owadów, które kilka dekad temu były czymś zupełnie naturalnym. 

Domowe metody na mrówki w ogrodzie

Mrówki odstrasza także zapach octu oraz różnych olejków eterycznych, którymi można spryskać gniazdo oraz ścieżki. W miejscach, gdzie przechodzą mrówki warto rozsypać proszek do pieczenia lub mąkę kukurydzianą. Są to produkty spożywcze, które zazwyczaj mamy w kuchni. Umożliwiają one skuteczne pozbycie się mrówek z ogrodu, ale także i z domu. 

Najbardziej radykalną metodą jest niszczenie gniazda. Najczęściej wystarczy zalać je gorącą wodą. Jednak tego typu działanie nie może być jednorazowe. Mrowisko można także posypać sodą oczyszczoną, która nie powoduje negatywnych skutków dla roślin oraz ogrodu. 

Dobrze sprawdza się także ocet, zwłaszcza w ogrodzie warzywnym. Musi być on jednak rozcieńczony z wodą, aby nie doprowadzić do zniszczenia roślin. Intensywny zapach octu jest nieznośny dla mrówek. Tym samym w miejscu rozpylenia octu mrówki z pewnością nie założą swojego gniazda.

Skutecznie mogą być także własnoręcznie wykonane pułapki na mrówki. W tym celu wystarczy nałożyć miód, do którego mrówki z pewnością przyjdą. Natomiast ze względu na lepkość tej substancji nie będą mogły z niej uciec.

Mrówki w ogrodzie warzywnym - jak się ich pozbyć

Bezinwazyjne metody na mrówki – jak przenieść mrowisko w inne miejsce

Zamiast zabijać mrówki można je wystraszyć oraz zniechęcić do zakładania gniazd w ogrodzie. Wystarczy przenieść szkodniki w inne miejsce. W tym celu można położyć na mrowisku pojemnik, który będzie wyłożony wełną drzewną. 

Kiedy mrówki wejdą do środka wówczas można wynieść go np. do lasu. Z pewnością będą tam mogły odegrać istotną rolę dla całego ekosystemu. Jeżeli domowe sposoby na mrówki okażą się nieskuteczne i zbyt mało efektywne wówczas można sięgnąć po środki chemiczne na mrówki.

Niezwykle skuteczne, sprawdzone preparaty na mrówki

Preparaty na mrówki charakteryzuje się szybkim działaniem,. Efekty widać już po kilku dniach. Najczęściej środki te występują w postaci proszków lub płynów, które należy rozprowadzić w miejscu gniazda oraz na ścieżkach mrówek. 

Koniecznie należy upewnić się, czy preparat na mrówki jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz budynków czy też w środku. Jednak zanim zdecydujemy się na zwalczanie mrówek w ogrodzie warto zastanowić się nad ich przydatnością. Nie zawsze stanowią one zagrożenie dla roślin, natomiast mogą przynieść wiele korzyści.

Autor publikacji
Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.

Komentarze