Sukces odchudzania – jak i kiedy prawidłowo sprawdzić efekty diety?

 Artykuł gościnny

Spadek wagi - ile tłuszczu, ile mięśni

Odchudzasz się i nie możesz doczekać się efektów? Każdy dzień dłuży Ci się niemiłosiernie i spoglądając w lustro nie widzisz rezultatów? Nie przejmuj się, nawet jeśli masz wrażenie, że postęp jest powolny, każdy tydzień z deficytem kalorycznym przybliża Cię do zamierzonego celu. Kluczowa jest tu konsekwencja oraz cierpliwość, ponieważ niekiedy potrzeba więcej czasu, by zobaczyć zadowalający efekt. Jak zatem oraz kiedy zauważysz zrzucenie wagi?


Spadek wagi a tłuszcz i mięśnie

Przechodząc na dietę zwykle skupiamy się wyłącznie na wyznaczonym przez nas celu, którym zazwyczaj jest uzyskanie docelowej wagi. Nie zastanawiajmy się jednak głębiej nad tym, co tak właściwie spalamy. W skład naszej wagi wchodzą bowiem:

  • tłuszcz;
  • mięśnie;
  • kości;
  • narządy;
  • płyny ustrojowe.
Z założenia wydaje nam się, że skoro tracimy kilogramy, to z pewnością ubywa nam tkanki tłuszczowej. Wbrew pozorom częściej od tłuszczu tracimy jednak wodę oraz masę mięśniową. Utrata tkanki tłuszczowej wymaga często dłuższego czasu. Warto też pamiętać, że jeśli jednocześnie tracisz tłuszcz oraz zyskujesz mięśnie, to waga może nie ulec zmianie, co nie znaczy, że Twoje ciało nie staje się fizycznie mniejsze, a sylwetka zgrabniejsza.

Jak ocenić, który składnik tracimy  wodę, tłuszcz, czy masę mięśniową

Niestety nie ma jednoznacznej metody, która pozwoli nam to oszacować. W dużej mierze jeśli w bardzo szybkim czasie stracisz sporą ilość kilogramów, są duże szanse, że jest to przede wszystkim utrata wody. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że jeśli po zrzuceniu masy wody wrócisz do starych nawyków żywieniowych, bardzo szybko zauważysz tzw. “efekt jojo” i wrócisz do starej wagi. 

Monitorowanie utraty wagi utrudnia również wahanie się masy ciała. Bardzo często nie wynikają one wcale z przyrostu lub utraty tłuszczu. Różnica z dnia na dzień może wynosić nawet kilka kilogramów i zależy ściśle od masy oraz płci. 

Kobiety przykładowo zauważają spore wahania wagi podczas pierwszych dni cyklu miesiączkowego. Inne czynniki które wpływają na przyrost oraz utratę masy ciała, to m.in.:

  • zakwasy po treningu;
  • stres;
  • ilość spożywanego sodu czy alkoholu. 
Między innymi z tego powodu zaleca się, by ważyć się tylko raz w tygodniu, co da nam bardziej miarodajne wyniki.

Jak prawidłowo dokonywać pomiaru masy ciała?

Najlepiej ważyć się z rana, na czczo oraz po wizycie w toalecie. Wtedy różne czynniki dnia codziennego nie zdążyły jeszcze wpłynąć na naszą wagę. Dobrze również, abyś ważył się nago, w suchych włosach oraz dokonywał tego co tydzień lub najlepiej co dwa.

 
Jeśli zależy Ci jednak na codziennej kontroli masy ciała, pamiętaj, by zwrócić uwagę na ww. stany tj. cykl miesięczny, sen, poziom stresu, ból mięśni oraz ilość spożywanej soli oraz węglowodanów.

Jak zmierzyć efekty diety poza wagą?

  1. Obwody ciała – na początku przygody z odchudzaniem wykonaj pomiar obwodu talii za pomocą taśmy krawieckiej. To prosty sposób, aby monitorować zmiany zdrowia i masy ciała. Możesz również zmierzyć obwody innych części ciała takich jak uda, ramiona czy biodra.

  2. Rób zdjęcia  widząc się w lustrze każdego dnia może Ci być trudno oszacować efekty. Z pomocą przychodzi tu robienie sobie fotografii w czasie swojego postępu. Pomogą one na obiektywne spojrzenie na proces chudnięcia oraz osiągnięte cele. Zdjęcia najlepiej wykonywać z pewnym odstępem, przykładowo dwutygodniowym.

  3. Rozmiar nie kłamie  czasami coś tak prostego jak przymierzenie własnych ubrań może okazać się budujące. Oceń jak się czujesz w swoich ubraniach, a być może wskaże to na postęp Twoich działań.

  4. Samopoczucie przede wszystkim  Twój organizm z pewnością będzie dawał Ci znaki jeśli coś mu się nie spodoba, jeżeli nie zauważasz jednak zaburzeń snu czy znacznego spadku energii, to wszystko wskazuje na to, że coraz bliżej Ci do osiągnięcia lepszej formy oraz zdrowia.

Warto pamiętać, że zauważalna utrata wagi następuje dopiero po około 4-6 tygodniach, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Poza oczywistą aktywnością fizyczną podczas odchudzania za większość sukcesu odpowiada prawidłowo skomponowana dieta. Warto postawić w tym przypadku na jadłospis odchudzająco-oczyszczający. 

Źródło: GoodieFoodie - pełnowartościowy catering dietetyczny

Komentarze