Budowa i właściwości kasków rowerowych

Artykuł gościnny

Najlepsze kaski rowerowe

Kiedyś kaski rowerowe kojarzyły się tylko z profesjonalnymi kolarzami lub z osobami posiadającymi duże zasoby majątkowe. Z biegiem czasu posiadanie takiego kasku stało się pewną normą i pozwolić sobie na niego może już praktycznie każdy użytkownik jednośladów. Jest to element, który pozwoli podkreślić strój przygotowany na przejażdżkę, pozwoli wyróżnić się spośród innych, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.


Kask rowerowy a przepisy europejskie

Niestety w państwach europejskich – w tym w Polsce, rzadkością jest obowiązek zakładania kasku na przejażdżki rowerem. Pewne nakazy można wyróżnić w takich krajach jak Austria, Hiszpania, Łotwa czy Czechy. Dotyczą one jednak tylko osób do ukończenia 16 lub 18 roku życia. W Szwajcarii czy na Węgrzech nakaz jazdy w kasku dotyczy tylko rowerzystów, którzy poruszają się z prędkością większą niż 20 km/h. Także w Unii Europejskiej jak i w Europie nie ma jednoznacznych przepisów, które regulowałyby czy jazda w kasku jest obowiązkowa czy nie. Jest to ciągle kwestia sporna oraz bardzo często indywidualna decyzja. Za jego brak uczestnik ruchu nie poniesie kary w postaci mandatu.

Budowa kasku rowerowego

Obecnie kaski rowerowe tworzone są z rozprężonej polistyrenowej pianki EPS, która znajduje się wewnątrz kasku. Zbudowane są one z miękkiej warstwy zwiększającej komfort jego użytkowania oraz twardej warstwy, która utrzymuje całą konstrukcję. Pianka EPS zapewnia nam bezpieczeństwo sytuacji tj.:

  • neutralizować wstrząsy, jakim może być poddana głowa;
  • chroni przez otarciami mechanicznymi zadanymi podczas jazdy w lesie przez gałęzie;
  • chroni przed otrzymanymi uderzeniami od mocniejszego deszczu czy gradu. 
Warto zwrócić uwagę na to, że nawet największej jakości kaski należy dokładnie obejrzeć po każdym wypadku, kolizji. Praktycznie każde uszkodzenie wymaga wymiany pianki EPS, ponieważ nie posiada ona właściwości powrotu po uszkodzeniu do wcześniejszej objętości. Jazda z uszkodzonym kaskiem nie zwiększa bezpieczeństwa rowerzysty.

Rodzaje kasków rowerowych

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kasków rowerowych, dlatego każdy kto szuka odpowiedniego, znajdzie coś dla siebie. Wśród najbardziej popularnych można wyróżnić:

  • kaski szosowe – posiada aerodynamiczny kształt, nie może on być zbyt luźny czy ciasny, musi idealnie leżeć na głowie;
  • kaski typu full face – służy do jazdy w bardziej ekstremalnych warunkach i pozwala zasłonić nie tylko głowę, ale również elementy twarzy oraz odcinka szyjnego;
  • kaski MTB – najbardziej powszechny kask, który najczęściej wybierany jest przez rowerzystów rekreacyjnych. 
Wybór kasku rowerowego powinien więc w głównej mierze zależeć od styku jazdy rowerem. 

Właściwości kasków rowerowych

Dzięki odpowiedniemu kaskowi w momencie, gdy straci się równowagę lub zderzy się z przeszkodą, uda się skutecznie zabezpieczyć:

  • głowę;
  • twarz;
  • odcinek szyjny kręgosłupa. 
Kask, który jest dobrze dobrany jest w stanie zapewnić ochronę przed nadmierną ilością promieni UV oraz przed przegrzaniem się. Gwarantuje on izolację cieplną oraz wentylację skóry głowy.

Czy warto nosić kask rowerowy?

Można zastanawiać się, czy kask rowerowy jest w stanie faktycznie ochronić głowę przed poważnym urazem? Wielokrotnie taka ochrona głowy może uchronić głowę przed poważnym urazem czy przed utratą życia. Ludzka czaszka jest na tyle delikatnym i wrażliwym organem, że może nie wyjść bez szwanku przy zderzeniu kamieniem, drzewem, asfaltem lub innym twardym podłożem. Dzięki noszeniu kasku zmniejszamy ryzyko utraty życia lub narażenia się na poważne uszkodzenia zdrowia w tym utraty pełnej sprawności. Czy warto zastosować kask do ochrony głowy? Decyzja należy do rowerzysty. Większość argumentów przemawia za tym, aby używać kask podczas jazdy rowerem. Może on zniwelować skutki upadku podczas przejażdżki rowerowej.

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami

Komentarze