Najczęściej występujące choroby porzeczek

 Artykuł gościnny

Co robić, gdy porzeczkę zaatakowała choroba

Porzeczki – zwłaszcza porzeczka czarna, wymagają odpowiedniej ochrony przed szkodnikami oraz chorobami. Niewłaściwa ochrona roślin może w krótkim czasie doprowadzić do obniżenia plonów oraz wyniszczenia krzewów. Choroby porzeczek rozwijają się niezwykle intensywnie. Zbiory porzeczek mogą wówczas obniżyć się nawet o połowę. Dodatkowo rozwój chorób prowadzi do silnego osłabienia zawiązywania się pąków w kolejnym roku, a także do gorszego zimowania krzewów.


Choroby porzeczek – jak rozpoznać i zwalczać

Aby zbiory porzeczek były duże, ważna jest kompleksowa ochrona roślin przed patogenami oraz szkodnikami. Powszechnie wykorzystywane środki chemiczne muszą zostać wsparte dodatkowymi metodami tj.:

  • odpowiedni wybór stanowiska;
  • stosowanie kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, gwarantującego zdrowotność krzewów;
  • regularne usuwanie porażonych pędów;
  • wykonywanie zabiegów agrotechnicznych;
  • regularne monitorowanie stanu i kondycji krzewów;
  • właściwy dobór środków ochrony, dawek oraz terminów zabiegów.
Tylko wówczas uzyskamy maksymalną ilość zbiorów z krzewów porzeczki czarnej, czerwonej oraz innych odmian.

Najczęściej występujące choroby porzeczki

Choroba porzeczek Nr 1 – rewersja porzeczki czarnej

Najgroźniejszą chorobą porzeczki jest rewersja porzeczki czarnej. Czynnik chorobotwórczy to wirus przenoszony przez groźnego szkodnika, czyli wielkopąkowca porzeczkowego. Rewersja porzeczki czarnej rozwija się także w związku z wegetatywnym rozmnażaniem porażonych roślin. Objawy pojawiającej się choroby widoczne są już w następnym roku po zakażeniu. Wyeliminowanie ze szkółek tych roślin, które zostały zainfekowane, jest bardzo trudne. 

Symptomy rewersji widoczne są dopiero na pąkach kwiatowych oraz kwiatach. Dlatego dobrym okresem na diagnozę rewersję porzeczki czarnej jest czas kwitnienia krzewów. Należy jak najszybciej usuwać krzewy objęte rewersją. Konieczne jest także przeprowadzenie zabiegów chemicznych, aby usunąć wirusa rewersji.

Choroba porzeczek Nr 2 – amerykański mączniak agrestu

Kolejną chorobą charakterystyczną dla porzeczek jest amerykański mączniak agrestu. Mączniak jest chorobą grzybową, która porazić może w szczególności niektóre odmiany porzeczki czarnej, natomiast rzadziej porzeczki czerwonej i białej. 

Pierwsze objawy widoczne są na przełomie maja i czerwca. Widoczne są wówczas charakterystyczne naloty na wierzchołkach pędów oraz młodych liściach. Choroba najbardziej intensywnie rozwija się w sierpniu oraz lipcu. 

Wraz z upływem czasu nalot staje się brunatny. Natomiast, kiedy porażenie jest bardzo silne oraz nie zastosowano odpowiedniej ochrony chemicznej, wówczas liście oraz pędy zamierają. Amerykański mączniak agrestu może zatem hamować wzrost pędów oraz osłabić owocowanie w kolejnym roku. 

Dodatkowo krzewy porzeczki porażone mączniakiem są znacznie mniej odporne na ostre zimy. Rozwojowi mączniaka sprzyja wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza.

Choroba porzeczek Nr 3 – antraknoza liści

Kolejną chorobą porzeczek, która może pojawić się na plantacjach jest antraknoza liści. To również choroba grzybowa. Sprzyja jej chłodna oraz wilgotna pogoda. Antraknoza liści może powodować ogromne straty w przypadku plantacji czarnej porzeczki. 

Grzyb jest w stanie zimować na ubiegłorocznych liściach porzeczek. Natomiast infekcja rozwija się podczas kwitnienia roślin. Pierwsze objawy antraknozy liści widoczne są pod koniec maja na starszych, dolnych liściach. Porażone chorobą liście bardzo szybko brunatnieją oraz obumierają. Obniża to kondycję całej rośliny, a także negatywnie wpływa na ilość oraz jakość plonów. 

Niezbędna jest skuteczna ochrona roślin oraz wykonywanie regularnych zabiegów środkami ochrony roślin. W ten sposób zwiększa się odporność roślin na występowanie chorób.

Istnieją odmiany porzeczek, które są mało podatne na te choroby. Warto zatem wybierać je do swoich plantacji.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Komentarze