Przepis na ukwiecony balkon

 Artykuł gościnny

Co najlepiej posadzić na balkonie

Balkon z pięknymi i pachnącymi kwiatami to powód do dumy. Sukcesem tego przedsięwzięcia jest dobór odpowiednich odmian roślin. Większe znaczenie ma jednak właściwa pielęgnacja. Rośliny posadzone w doniczkach nie lubią zaniedbań. Opieka powinna być dopasowana do ich potrzeb i regularna. Podlewanie, stosowanie nawozów, a nawet usuwanie przekwitniętych kwiatostanów – to tylko nieliczne zabiegi, których potrzebują rośliny balkonowe. Jak zadbać o balkon, aby stał się kwiecistą oazą?


Wybór roślin balkonowych

Na zacienionym balkonie rośliny uwielbiające intensywne słońce będą cierpieć, i odwrotnie, rośliny nieznoszące bezpośredniego nasłonecznienia nie będą nadawać się na balkony o południowej ekspozycji. Znajomość gatunków roślin pozwoli dobrać gatunki do warunków panujących w danym miejscu.

Do uprawy pojemnikowej na słonecznym balkonie poleca się rośliny tj.:

  • pelargonie;
  • surfinie;
  • kocanki;
  • wszystkie aromatyczne zioła;
  • bakopę. 
W lekko zacienionym miejscu wspaniale prezentują się niecierpki oraz begonie. To też idealny zakątek do uprawy miniaturowych krzewów, np. cisów, żywotników lub bukszpanu.

Jak sadzić rośliny na balkonie?

Aranżacja balkonu może wymagać zastosowania specjalnych pojemników do uprawy roślin. Przewieszane przez barierki doniczki to produkty wprost dedykowane do uprawy gatunków kwitnących. Zwisające kwiaty fuksji, pelargonii lub bakopy ozdobią balkon kaskadą kwiatów. Rośliny należy sadzić do ziemi ogrodowej. Warto wybierać podłoże przeznaczone do uprawy roślin kwitnących – zawiera ono niezbędne pierwiastki, które pobudzają roślinę do tworzenia nowych kwiatów.

Niektóre gatunki można sadzić w grupach – to idealny sposób na uzyskanie atrakcyjnej aranżacji. Swoje towarzystwo lubią pelargonie i surfinie, a także bakopa. Niecierpki wymagają stale wilgotnego podłoża i miejsca zacienionego, dlatego można je sadzić z begoniami. Kocanki bardzo ładnie prezentują się z aksamitkami lub z surfiniami. Ważne, aby żadna z roślin nie zdominowała drugiej.

Nawożenie roślin balkonowych

Nawożenie i podlewanie kwiatów na balkonie to najważniejszy aspekt ich pielęgnacji. Kwieciste balkony wymagają regularnego podlewania. Najlepiej robić to wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce nie świeci mocno. Podlewanie roślin w ciągu dnia nie ma sensu i może grozić poparzeniem przez słońce mokrych liści.

Nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących dostarczają liściom i kwiatom makro oraz mikroelementów. Nawóz należy podawać regularnie, w odpowiedniej dawce, w ciągu całego sezonu kwitnienia roślin. W przypadku posiadania gatunków zimujących (np. pelargonie) nawożenie kończy się we wrześniu, aby rośliny zdążyły przygotować się do okresu spoczynku. Wśród nawozów dedykowanych do kwiatów balkonowych spotyka się również odżywki w postaci dolistnej. Nawóz aplikuje się na liście w formie oprysku.

Przycinanie pędów i ochrona przed szkodnikami

Warto usuwać przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu roślina nie traci składników pokarmowych na zawiązywanie się nasion i może tworzyć nowe kwiaty. Co więcej, zwiędnięte kwiaty nie wyglądają estetycznie na roślinach, dlatego lepiej je usunąć. Uszczykiwanie pędów wierzchołkowych może prowadzić do ładnego rozkrzewiania się roślin. Tak należy postępować w przypadku ziół, np. szałwii, melisy lub tymianku.

Rośliny balkonowe mogą być atakowane przez szkodniki. W uprawach zwykle pojawiają się szkodniki roślin tj.: 

  • przędziorki;
  • wciornastki;
  • mszyce;
  • gąsienicowate larwy owadów latających. 
Szybka interwencja ogrodnika pomoże pozbyć się owadów, zanim szkody będą duże. W przypadku dużego nasilenia owadów na roślinach warto wykonać oprysk preparatem ochronnym.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Komentarze