Jakie istnieją rodzaje opraw dokumentacji?

 Artykuł gościnny

Jak oprawiać dokumenty tj. prace dyplomowe; projekty; cenniki; menu; oferty handlowe.

Zarówno prace naukowe, badawcze, jak i innego rodzaju dokumenty wymagają odpowiedniego złożenia oraz oprawienia. Ze względu na rodzaj materiałów wytyczne mogą mówić o innej technice. Zawsze jednak oprawienie ważnych dokumentów powinno być zrobione profesjonalnie i starannie. Dzięki czemu zbiór dokumentów będzie się dobrze prezentował.


Jak oprawia się dokumenty?

Sposoby oprawiania dokumentów są różne – zależne od ich rodzajów. Najczęściej korzysta się z bindowania. Polega ono na tym, że arkusze wkłada się między przeźroczystą okładką, a kolorowy kartonik. Dodatkowo stosuje się specjalną plastikową spiralę.

Innym sposobem jest korzystanie z listwy wsuwanej. Wygląda to podobnie jak w przypadku bindowania, ale zamiast spirali stosuje się plastikowy grzbiet. Istnieją także oprawy kanałowe w wersji miękkiej i twardej oraz oprawa introligatorska z twardą lub miękka obwolutą.

Bindowanie dokumentów

Bindowanie to metoda oprawiania dokumentów, z której korzysta się najczęściej – przeważnie w przypadku 5-450 kartek. Jest to całkiem estetyczne rozwiązanie, które pozwala na bezpieczne przechowywanie dokumentów na półce. Najczęściej wykorzystuje się je przy oprawianiu dokumentów tj.:

  • prace dyplomowe;
  • projekty;
  • cenniki;
  • menu;
  • oferty handlowe.
Sporą zaletą bindowania jest to, że można wymienić kartki bez potrzeby bindowania całego dokumentu na nowo.

Listwa wsuwana

Całkiem ciekawym rozwiązaniem są listwy wsuwane. Pozwalają one na zabezpieczenie dokumentów przechowywanych na półkach. Dostępne są one w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala na stworzenie dodatkowego porządku. Podobnie jak w przypadku bindowania możliwe jest wyciąganie kartek, dokładanie nowych, wymienianie.

Oprawy kanałowe

Inną możliwością oprawienia dokumentów jest skorzystania z opraw kanałowych. Wykorzystuje się tutaj specjalnie stworzony kanał. To rozwiązanie cechuje się największą odpornością oraz wytrzymałością, poza tym pozwala na zachowanie eleganckiego wyglądu. Dlatego wykorzystuje się je przy wielu dokumentów.

Oprawy introligatorskie

Jest to najdroższe rozwiązanie, jeśli chodzi o oprawianie dokumentów. Dlatego nie wykorzystuje się go zbyt często. Dokumenty łączy się z okładką z pomocą gwoździ introligatorskich, zszywek lub nitów. Okładka jest odpowiednio dobierana do konkretnej grubości dokumentu.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań tutaj przeważnie nie ma możliwości swobodnego wypinania i dodawania kartek. Są to jednak dosyć trwałe rozwiązania, które pozwalają na najlepsze zabezpieczenie dokumentu przed uszkodzeniem.

Oprawy introligatorskie prac dyplomowych, rozpraw doktorskich

W przypadku opraw introligatorskich można zdecydować się na różne kolory okładek czy napisy. Dzięki temu właśnie ten rodzaj opraw wygląda estetycznie i dobrze się prezentuje nie tylko na półce. Warto z niego skorzystać w przypadku prac dyplomowych, rozpraw doktorskich oraz wielu innych, podobnych dokumentów.

Oprawy z wykorzystaniem kleju

Czasami także korzysta się z gotowych okładek, które po wewnętrznej stronie grzbietu posiadają specjalny klej. Dokument umieszcza się w oprawie i wkłada razem z okładką do specjalnego urządzenia, które spaja to w całość. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie będzie możliwości swobodnego wymienia kartek czy dodawania nowych.

Podsumowanie

Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju oprawy warto kierować się przede wszystkim przeznaczeniem dokumentów. Jeśli konieczne będzie w przyszłości wymienianie kartek lub dokładanie nowych, najlepiej postawić na bindowanie lub listwę wsuwaną. W przypadku, gdy tej konieczności nie będzie, można zdecydować się na dowolną oprawę, jednak najlepsza będzie z wykorzystaniem kleju lub introligatorska.

Autor:
Artykuł został przygotowany przez drukarnię kseroa0.pl specjalizującą się w druku wielkoformatowym CAD oraz druku reklamowym.

Komentarze