Jakie zastosowanie ma pokrzywa w ogrodzie

 Artykuł gościnny

Gnojówka z pokrzyw

Pokrzywy niesłusznie cieszą się złą sławą. Tymczasem można je wykorzystać na wiele sposobów – zarówno w ogrodzie, jak i w kuchni. Pokrzywy występują niemal na całym świecie. Są to jednoroczne lub wieloletnie rośliny zielne.

Dlaczego pokrzywa parzy

Tysiące kłujących włosków na liściach i łodygach pokrzywy są dobrze znane i nadają roślinie jej nazwę  pokrzywa kłująca. Przy dotknięciu pękają one jak szkło i uwalniają płonącą ciecz. Składa się ona m.in. z kwasu mrówkowego. Ciecz sprawia zwierzętom oraz ludziom bolesne ukłucie. Drobne włoski żądlące są zawsze skierowane do góry, więc można dość bezpiecznie głaskać łodygę od dołu do góry. Korzenie i części nadziemne mogą być również wykorzystywane do farbowania tkanin. Podczas gdy liście dają szarozielony odcień, korzenie, z pomocą ałunu, uzyskują głęboki żółty kolor. 

Pokrzywy do kompostowania lub mulczu

Pokrzywy rosną bardzo dobrze w odpowiednich miejscach, a tym samym tworzą dużo biomasy. Są one doskonałe do rozłożenia na grządkach jako warstwa mulczu. Z jednej strony chwasty będą kiełkować znacznie wolniej lub wcale z powodu braku światła. Z drugiej strony organizmy glebowe z czasem rozkładają pokrzywy i z kolei dostarczają składników odżywczych roślinom. Z warstwą mulczu nie ma potrzeby, aby obficie podlewać rośliny, ponieważ w letnie dni pokryta gleba traci znacznie mniej wody, niż odkryta. 

Pokrzywa jako roślina wskaźnikowa

Pokrzywy pełnią rolę tzw. roślin wskaźnikowych. Rosną one tylko na stanowiskach o szczególnych cechach tj.:

  • wysoka zawartość azotu;
  • duża wilgotność gleby;
  • gleba bogata w próchnicę. 
Takie miejsca są zazwyczaj idealne dla naszych wysokoplennych warzyw, tj. pomidory, dynia, czy ziemniaki. 

Stosowanie pokrzyw jako nawozu

Dobrze znane jest wykorzystanie pokrzyw jako nawozu, a dokładniej jako gnojówki. Chodzi tu o sfermentowany materiał roślinny, który podczas fermentacji stopniowo przenosi swoje składniki odżywcze do wody. Gnojówka z pokrzyw jest szczególnie bogata w azot, potas i mikroelementy tj. żelazo, magnez i wapń. Może ona być regularnie podawana jako kompletny nawóz. 

W celu przygotowania nawozu najlepiej jest posiekać miękkie łodygi i liście, gdy są jeszcze miękkie i umieścić je w szczelnym wiadrze. Po wypełnieniu go luźno po brzegi pokrzywami należy dolać wody deszczowej, aż materiał zostanie dobrze przykryty, a następnie zamknąć pojemnik. Gnojówka potrzebuje około dwóch do trzech tygodni w słonecznym, ciepłym miejscu, aż większość części roślinnych ulegnie rozkładowi.

Pokrzywy jako oprysk biologiczny

Pokrzywy są przydatne nie tylko w nawożeniu. Wyciąg z pokrzywy można stosować bezpośrednio przeciwko wszelkiego rodzaju chorobom grzybowym i szkodnikom (przede wszystkim mszycom). Pocięte pokrzywy pozostawia się na jeden do dwóch dni w wodzie, a wywar filtruje się np. przez filtr do kawy. Następnie należy energicznie spryskać szkodniki płynem. Z jednej strony, robaki zostaną odstraszane przez wywar, a z drugiej strony, komórki roślinne zostaną przez niego wzmocnione.

Pokrzywy jako pokarm dla gąsienic

Dla około 50 gatunków motyli kłujące pokrzywy są ważnym źródłem pożywienia dla ich gąsienic. Niektóre z naszych najpiękniejszych motyli, takie jak rusałka admirał, rusałka pawik, a także niektóre gatunki ćmy preferują pokrzywy jako źródło pokarmu. Dlatego dla tych niekiedy zagrożonych motyli niezwykle ważne jest pozostawienie w ogrodzie pokrzyw, przynajmniej do lata. 

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl oferującym bogaty asortyment ogrodniczy.

Komentarze