Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

 Święto Matki Boskiej Zielnej - w podzięce za tegoroczne plony

Dnia 15. sierpnia obchodzimy w Polsce święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Znane jest ono także pod nazwą Święto Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia dziękujemy za zebrane plony. Jest to święto katolickie. Jak obchodzone jest święto Wniebowzięcia w Polsce? Z czego są robione bukiety na Matki Boskiej Zielnej? Jakie są inne polskie tradycje związane z tym świętem? Przyjrzyjmy się.


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – polskie tradycje

Święto Matki Boskiej Zielnej - dożynki

Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny większość z nas kojarzy z bukietem zrobionym z kłosów zbóż oraz innych dodatków. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W roku 2022 wypada ono w poniedziałek. W związku z tym mamy długi weekend, który zostanie zakończony uroczystą mszą świętą z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej. 

Według tradycji chrześcijańskiej Najświętsza Maria Panna po zakończeniu swojego życia na ziemi została wraz z ciałem i duszą wzięta do nieba. Aczkolwiek obrządki związane z wniebowzięciem były odprawiane od wieków, dopiero w 1950 roku papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięta Matka Boska stała się patronką ziemi oraz roślinności. Nie da się ukryć, że święto Matki Boskiej Zielnej jest szczególnie praktykowane na wsiach. Oprócz święcenia bukietów w tym czasie mają miejsce dożynki oraz pielgrzymki do miejsc świętych np. na Jasną Górę. 

Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Święto Matki Boskiej Zielnej - bukiet ze zbóż, ziół i kwiatów

Święta Matki Boskiej Zielnej to czas, kiedy osoby wierzące udają się z własnoręcznie zrobionym bukietem ze zbóż, kwiatów, ziół, owoców praz warzyw do kościoła. Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej? Do zrobienia bukietu używamy plonów ziemi z pól, łąk, sadu oraz ogrodu. Mogą znaleźć się w nim rośliny tj. kłosy zbóż, marchew, jabłka, słoneczniki oraz lawenda. 

Co zrobić z bukietem zbóż ze Święta Matki Boskiej Zielnej

Bukiety zrobione na święto Matki Boskiej Zielnej zostają poświęcone przez kapłana. Umieszczone w domu, oborze, na strychu czy wbite w pole mają chronić gospodarstwo, jego mieszkańców oraz cały inwentarz przed nieszczęściem oraz chorobami. 

Możemy je powiesić na ścianie obok obrazu lub nad drzwiami, ususzyć i włożyć do wazonu. Części jadalne tj. marchew czy jabłko możemy spożyć, zioła zaparzyć. Gdy rok później pojawi się kolejny bukiet, zeszłoroczną wiązankę możemy spalić, rozsypać w ogrodzie lub na polu. 

A jak wy obchodzicie w tym roku Święto Matki Boskiej Zielnej? Bierzecie udział w uroczystościach kościelnych, dożynkach, a może wybraliście się na pielgrzymkę? 

Komentarze