Jakie rośliny ozdobne można posadzić jesienią

 Artykuł gościnny

Rośliny ozodobne, które możemy posadzić jesienią

Po upalnym lecie chłodniejsze jesienne temperatury powietrza są łagodniejsze zarówno dla roślin, jak i dla ogrodników. Gleba jest nadal wystarczająco ciepła, aby korzenie mogły rosnąć nim ziemia zamarznie. Dlatego to właśnie jesienią warto sadzić rośliny ozdobne.

Jesienne deszcze są na ogół obfite, ale warto jest dbać mimo to o nawodnienie roślin, jeżeli pogoda nie sprzyja wilgoci. Szkodniki i choroby nieco ustępują jesienią. Późny sezon jest bogaty w promocje i wyprzedaże w sklepach ogrodniczych. Warto skorzystać z okazji, kiedy sprzedawcy próbują sprzedać swoje ostatnie zapasy przed zimą.

Rośliny ozdobne, które warto posadzić jesienią

Kiedy chcesz wzbogacić swoją kolekcję roślin ozdobnych, jesień to jeden z najlepszych momentów, aby to zrobić. Możesz podzielić i przesadzić istniejące byliny, takie jak funkie i astilbe tawułki w swoim ogrodzie. Rośliny ozdobne sadzone jesienią należy dobrze podlewać, póki ziemia nie zamarza, aby mogły wypuścić nowe, zdrowe korzenie, zanim przejdą w stan uśpienia na zimę. Chroń je przed atakami mrozu za pomocą "koca" z rozdrobnionych liści lub innej ściółki, ułożonej wokół nich o porządnej grubości (około 5 cm). Kiedy nadejdzie wiosna, będą gotowe do rozrośnięcia się.

Czarnooki kwiat Susan

Czarnooką Susan (Rudbeckia) można umieścić w ziemi wczesną jesienią, o ile jest sadzona wystarczająco długo przed pierwszym mrozem, aby jej korzenie mogły się zadomowić. Można ją siać jako nasiona w dowolnym momencie jesieni, ale pojawią się dopiero następnej wiosny.

Budleja Dawida

Budleja Dawida, inaczej krzew motyli, może zostać zasadzony wczesną jesienią. Ważne jest, aby posadzić go na długo przed pierwszym mrozem (podobnie jak Czarnooki kwiat Susan), aby jego korzenie miały możliwość zagnieżdżenia się.

Jeżówka

Rośliny jeżówki (Echinacea) mogą zostać posadzone wczesną jesienią (pod warunkiem, że zostaną posadzone wystarczająco wcześnie w sezonie, aby mieć co najmniej sześć tygodni przed pierwszym przymrozkiem). Nasiona jeżówki można sadzić jesienią, jak również zimą. Muszą one się rozwarstwiać w zimnej temperaturze, aby móc wykiełkować na wiosnę.

Krokusy

Jesień to najlepszy czas na sadzenie większości krokusów. Jesienne krokusy powinny właściwie zakorzenić się w ziemi w połowie lata lub wczesną jesienią. Cebulki krokusów kwitnące wiosną należy sadzić od połowy do późnej jesieni, od sześciu do ośmiu tygodni przed pierwszym przymrozkiem w roku.

Hiacynty

Cebule hiacyntu powinny zostać posadzone od połowy do późnej jesieni. Dzięki temu będą miały dużo czasu na "zadomowienie się" przed wiosennym sezonem kwitnienia. Najlepiej poczekać z sadzeniem cebulek hiacyntu po pierwszych jesiennych przymrozkach, ale przed pierwszym zimowym mrozem.

Sadzenie kwiatów jesienią

Sadziec purpurowy

Sadziec można umieścić w ziemi wczesną jesienią. Konieczne jest wykalkulowanie czasu jego posadzenia, aby korzenie miały wystarczająco dużo czasu na zadomowienie się, zanim zaczną się mrozy. Jesień to idealny czas na sadzenie nasion tej rośliny, ponieważ wymagają one zimnej stratyfikacji przed kiełkowaniem.

Tulipany

Cebulki tulipanów należy sadzić jesienią, gdy ziemia nie jest już mocno nagrzana przez letnie upały. Generalnie najlepiej sadzić cebulki tulipanów wkrótce po pierwszych przymrozkach, na długo przed pierwszym zimowym mrozem. Sprawi to, że ziemia będzie wystarczająco chłodna dla cebulek tulipanów, a jednocześnie zapewni im czas na zadomowienie się, zanim ziemia zamarznie, co jest niezbędne do uprawy tulipanów.

Rosliny ozdobne sadzone jesienią – podsumowanie

Warto pamiętać że nie wszystkie kwitnące jesienią rośliny ozdobne można też jesienią sadzić. Na przykład chryzantemy. Choć kwitną jesienią, zasadzone w tym czasie nie zakwitną w przyszłym roku. Ich korzenie nie będą wystarczająco mocne, aby wytrzymać zimę. Dlatego choćby właśnie chryzantemy warto sadzić wiosną.

Autor publikacji
Autor: sklep.poradnikogrodniczy.pl, internetowy sklep ogrodniczy z dużym asortymentem produktów do ogrodu

Komentarze