Przekopywanie warzywnika jesienią. Jak i dlaczego powinno się to robić

 Artykuł gościnny

W jaki sposób przekopać warzywnik po sezonie?

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie wykonuje się nie tylko przed, ale także po zakończeniu zbiorów. Ważną część pracy na działce zajmuje odpowiednie przygotowanie warzywnika i znajdujących się na nim grządek. Z ziemi należy usunąć chwasty oraz pozostałości po warzywach, a następnie dokładnie przekopać grunt. Dlaczego warto wykonać ten zabieg i jakie znaczenie będzie miał on dla przyszłych plonów?

W jaki sposób przekopać warzywnik po sezonie?

Jesienną pracę z warzywnikiem warto zacząć od wzruszenia ziemi za pomocą motyki. Wstępne przekopanie wierzchniej warstwy gleby ułatwi usuwanie chwastów oraz pozostałości po warzywach. Trzeba przyłożyć dużą uwagę do dokładnego oczyszczenia warzywnika z zanieczyszczeń posezonowych. Wszystko ze względu na łatwość, z jaką chwasty i choroby roślin przenoszą się z pozostawionych w ziemi resztek. Niedokładne pozbycie się chwastów spowoduje ich szybsze odrastanie na wiosnę, z kolei fragmenty warzyw z chorobotwórczymi patogenami będą stanowiły zagrożenie dla plonów w kolejnym sezonie.

Po usunięciu z ziemi zbędnych resztek można przejść do jej dokładnego przekopania. Glebę należy przekopać na głębokość szpadla, kierując się zasadą "im głębiej, tym lepiej". Znajdującą się na szpadlu bryłę należy obrócić o 180 stopni, a następnie położyć na swoje miejsce pozostawiając w ostrej skibie. Taki sposób ułożenia ziemi spowoduje jej lepsze przemrożenie podczas zimy, a to z kolei będzie miało duże znaczenie do powstawania struktury gruzełkowatej z lepszym przepływem tlenu, wody i substancji odżywczych do korzeni roślin.

Nie każda gleba nadaje się do przekopania

Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj gleby nadaje się do przekopywania. Jeśli w warzywniku mamy do czynienia z lekką ziemią o piaszczystej strukturze to lepiej powstrzymać się z jej przekopywaniem. W praktyce bardzo rzadko ogródek zakładany jest na słabej jakości glebach, jednak jeśli tak się stanie to warto pamiętać by jesienią ich nie przekopywać. Znacznie częściej ma się do czynienia z glebami ciężkimi i średnio lekkimi. W ich wypadku przekopywanie będzie konieczne z zastosowaniem się do jednej, ważnej zasady. Gleb ciężkich nie można przekopywać bowiem po deszczu, gdy poszczególne warstwy ziemi są wilgotne. W ten sposób struktura podłoża może się pogorszyć, a jesienne prace w ogrodzie przyniosą efekt odwrotny od oczekiwanego.

Dlaczego przekopywać warzywnik na jesień?

Dlaczego przekopywać warzywnik na jesień?

Praca w warzywniku po zakończeniu sezonu jest ważna ze względu na kilka aspektów. Dzięki zabiegowi przekopania można skutecznie walczyć ze wspomnianymi wcześniej czynnikami chorobotwórczymi, które zimują w resztkach warzyw pozostawionych w glebie. Oprócz tego przekopanie ziemi pomaga walczyć ze zbrylonym i zaskorupionym podłożem, które ogranicza możliwość dotarcia do roślin wody i tlenu. Wystawiona na oddziaływanie śniegu ziemia zyskuje grudkowatą strukturę, która sprzyja lepszemu rozwijaniu się warzyw.

Jesienne przekopywanie warzywniaka zmniejsza ilość wieloletnich chwastów znajdujących się w ziemi. Zabieg ułatwia także wymieszanie nawozów, zwłaszcza gdy mowa o naturalnym oborniku. Dzięki przekopaniu gleba ma lepsze napowietrzenie, a znajdujące się w niej mikroorganizmy będą miały wystarczający czas na odrodzenie się na wiosnę. Pielęgnacja warzywniaka ma także istotną rolę w walce ze szkodnikami. Jesienią larwy pędraków, czy drutowców znajdują się w ziemi. Przekopanie gleby powoduje, że wydostają się one na zewnątrz, gdzie giną zjedzone przez ptaki lub z wychłodzenia. W ogrodzie nie ma wówczas konieczności stosowania chemii.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl oferującym bogaty asortyment ogrodniczy.

Komentarze