Dlaczego węgiel drożeje? Zobacz główne powody

 Artykuł gościnny

Już od jakiegoś czasu ceny węgla rosną w zastraszającym tempie i nic nie wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości coś się zmieni, a jeśli już to na gorsze. Polacy z coraz większym przerażeniem patrzą na koszty, które ponoszą za ogrzewanie swoich domów i mieszkań? Co jest powodem takiej sytuacji? Dlaczego węgiel drożeje? O najważniejszych przyczynach można przeczytać poniżej!


Pandemia i inflacja

Nie można zaprzeczyć, że pandemia Covid-19 była zaskakująca dla nas wszystkich. W końcu w jednym momencie nasze życie zmieniło się całkowicie i wszyscy musieli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Jednak nie to było najgorsze. Zamknięte lokale z różnych branży i obostrzenia nałożone przez rząd sprawiły, że ludzie zaczęli tracić pracę i środki do życia. Kiedy sytuacja zaczęła się w miarę normować, szybko okazało się, że ceny za wszystkie produkty w tym również węgiel wzrosły diametralnie. Można śmiało powiedzieć, że inflacja nastąpiła wskutek zamykania firm i trzeba było nieco podreperować budżet państwa. Szkoda tylko, że kosztem społeczeństwa, które zwyczajnie nie było przygotowane na taki skok cen.

Wojna na Ukrainie 

Kolejnym zaskakującym i jednocześnie przerażającym wydarzeniem był wybuch wojny na Ukrainie 24 lutego 2022. Choć zatarg z Federacją Rosyjską trwa już kilka lat, to właśnie w 2022 roku, nastąpiła eskalacja konfliktu. Praktycznie na całym świecie ludzie śledzą najnowsze wydarzenia, a liczne kraje starają się wesprzeć naszych sąsiadów. Także Polska postanowiła być solidarna z Ukrainą i na różne sposoby pomóc w walce z wrogiem, to niestety również nasi rodacy odczuli skutki wojny. Głównie przez embargo, które zostało nałożone na Polskich importerów. Zakaz kupowania rosyjskiego węgla sprawił, że jest on mniej dostępny, wybór zminimalizowany, a konkurencja żadna. Dlatego też rośnie jego cena. Poza tym nagłośnienie medialne o problemach dotyczących węgla doprowadziło do tego, że Polacy obawiają się o to, czy będą w ogóle mieli czym ogrzać swoje domy lub będzie ich na to stać. Nic więc dziwnego, że zaczęli kupować opał u hurtowych dostawców. To z kolei prowadzi do tego, że lokalne hurtownie, sklepy internetowe i stacjonarne, aby się utrzymać muszą zwiększyć cenę węgla przez wzgląd na nielicznych klientów.

Zamykanie polskich kopalń i ceny węgla na świecie

Kolejnym powodem wzrostu cen węgla są zamknięte polskie kopalnie. Chociaż prawdą jest, że dawniej koszty wydobycia surowca nie były adekwatne do jego ceny, to obecnie te kopalnie z całą pewnością by się nam przydały, a Polacy mogli kupić tani i dobry węgiel. Z drugiej strony nie można zapominać także o reformie klimatycznej Unii Europejskiej, która wręcz nakazała zlikwidować kopalnie. Ostatecznie na wzrost cen węgla wpływ ma także zawzięta walka największych państw, które chcą zajmować czołowe miejsca na rynku. Mogłoby się wydać, że nie ma to znaczenia, ale warto zauważyć, że pierwszy skok cen nastąpił, kiedy Chiny przestały importować surowiec do Australii i zwiększyły przywóz m.in. z Rosji.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl