Fotostarzenie skóry – co warto o nim wiedzieć?

 Artykuł gościnny

Jak rozjaśnić przebarwienia na skórze

Starzenie się skóry to nieuchronny proces, który rozpoczyna się między 25 a 30 rokiem życia. Początkowo przebiega w sposób niewidoczny. Zadbana i odpowiednio pielęgnowana skóra może starzeć się w estetyczny sposób i w zwolnionym tempie. Tym, co wzmaga degradację komórek skóry, jest promieniowanie UVA i UVB, wywołujące tzw. fotostarzenie, czyli przyspieszone starzenie się cery.


Jakie są przyczyny fotostarzenia?

Kochamy słońce i w dużej mierze potrzebujemy go do życia. Niestety jego nieodłącznym towarzyszem jest promieniowanie UVA i UVB, które cechuje się negatywnym wpływem na naszą skórę. Wyzwala ono bowiem wolne rodniki, które w największym stopniu odpowiadają za niszczenie ważnych struktur komórkowych, a przede wszystkim degradację włókien kolagenu oraz zmniejszenie ich syntezy. Kolagen jest naturalnym budulcem naszej skóry, odpowiedzialnym za jej sprężystość i jędrność.

Włókna kolagenowe stanowią niejako rusztowanie skóry. Z wiekiem organizm traci zdolność produkcji dużej ilości kolagenu. Jej zmniejszenie to naturalny proces. Dodatkowo, wraz z utratą innych ważnych substancji: elastyny i kwasu hialuronowego, istniejące już włókna kolagenowe zaczynają tracić na elastyczności. Sztywne włókna sprzyjają pojawianiu się zmarszczek, które stają się coraz głębsze.

Jakie są objawy fotostarzenia?

Brązowa opalenizna jest pożądana przez wiele osób, jednak przedawkowanie słońca szybko zacznie objawiać się ziemistością cery. To pierwszy, niewinny objaw fotostarzenia. Równie niepozorną oznaką tego procesu bywają tzw. pajączki, czyli pękające naczynka krwionośne. Skóra może także robić się coraz grubsza (w ten sposób próbuje bronić się przed szkodliwymi czynnikami). Zdarza się także, że reaguje wzmożoną pracą gruczołów łojowych i łojotokiem. Bardziej wyraźnym objawem fotostarzenia się skóry są przebarwienia posłoneczne, które tworzą na twarzy nieestetyczne i nierównomierne plamy – najczęściej na czole i na policzkach. Skóra, która ulega fotostarzeniu staje się cienka, wiotka, szorstka, pojawiają się na niej zmarszczki.

Jak chronić skórę przed fotostarzeniem?

Podstawową ochronę przeciwsłoneczną stanowią zawarte w kosmetykach filtry UVA i UVB. Im wyższy filtr, tym wyższa i skuteczniejsza ochrona, trzeba jednak pamiętać, że żaden preparat w stu procentach nie uchroni nas przed szkodliwym promieniowaniem. Jego niekorzystne działanie na skórę możemy zminimalizować, unikając długiego opalania się, zwłaszcza w okolicach południa, kiedy słońce jest najwyżej na niebie i ciężko się przed nim ochronić. Jeżeli spędzamy dzień na świeżym powietrzu, co jakiś czas nakładajmy nową warstwę kosmetyku z filtrem, zwłaszcza po kąpieli.

Po opalaniu warto sięgać po kosmetyki naprawcze, np. z zawartością ektoiny, która silnie regeneruje skórę i ma działanie antyoksydacyjne (niszczy wolne rodniki). Jeżeli lubimy opaleniznę, zamiast kąpieli słonecznej, możemy zafundować sobie samoopalacz z zawartością erytrulozy, która w naturalny sposób nadaje skórze ładny, równomierny koloryt.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Alkmie.com

Komentarze