Głosowanie online posiadające ważność prawną

 Artykuł sponsorowany

Głosowania online posiadające ważność prawną

W ostatnich latach w wyniku pandemii COVID wiele firm zostało zmuszonych do przejścia na pracę zdalną. Liczne ograniczenia otworzyły przed nami nowe możliwości. Programy oraz aplikacje umożliwiające pracę zdalną, komunikację, a także głosowanie online stały się bardzo popularne. Dla firm oraz pracowników to duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. Przyjrzyjmy się jak zorganizować głosowanie online, aby posiadało ono ważność prawną.


Zdalne spotkanie firmowe oraz głosowanie online

Wewnętrzne spotkania firmowe, narady oraz posiedzenia tj. formalne posiedzenia zarządów spółek, rad nadzorczych lub walnych zgromadzeń akcjonariuszy, generują wysokie koszty związane z wydatkami na:

  • podróż;
  • nocleg;
  • wyżywienie;
  • wynagrodzenie pracownika;
  • koszty związane z organizacją wyjazdu oraz rozliczenia pracownika.

Firmy coraz częściej korzystają z wideokonferencji. Podczas spotkań mogą być przeprowadzone głosowania online. To nie tylko duża oszczędność pieniędzy oraz czasu. Dzięki wideokonferencji oraz głosowaniu online w krótkim czasie podejmowane są ważne decyzje. Mogą one pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy oraz jej konkurencyjność na rynku.

Jak przeprowadzić głosowanie online

Głosowanie online powinno być przeprowadzone w rzetelny sposób. Wynik głosowania nie może budzić jakichkolwiek wątpliwości. Głosowanie w sposób jawny kończy się wynikiem, którego nie sposób podważyć. Dużym wyzwaniem jest głosowanie tajne – przy jednoczesnym zachowaniu tajności głosowania konieczna jest weryfikacja uczestników głosowania. Niezbędne są do tego narzędzia tj. program lub aplikacja do tajnego głosowania online.

Zorganizowanie tajnego głosowania online budzi wiele obaw. Menagerowie mogą mieć pewne wątpliwości, jak zorganizować tajne głosowanie online, aby było ono:

  • wiarygodne;
  • zgodne z obowiązującymi przepisami;
  • wykonalne pod względem technicznym.

W związku z tym wiele firm rezygnuje z możliwości przeprowadzenia tajnego głosowania online. Generuje to wysokie koszty związane z koniecznością osobistego stawienia się wszystkich uczestników na posiedzeniu. Z kolei firmy organizujące głosowanie online mogą popełnić błędy, które sprawią, że wynik głosowania będzie nieważny. Aby uniknąć zaskarżania uchwał do sądu przez niezadowolonych z rozstrzygnięcia wspólników, warto skorzystać z dostępnych narzędzi tj. aplikacja do głosowania online.

Jak działa aplikacja do tajnego głosowania online

Tajne głosowanie w sprawach osobowych powinno być zorganizowane w taki sposób, aby poza osobą oddającą głos nikt inny nie wiedział, jaki głos został przez nią oddany. Jednocześnie głosujący powinien mieć możliwość weryfikacji oddanego głosu. Odbiorca głosów oblicza wyniki głosowania w zakodowanej formie. Następnie przewodniczący posiedzenia odczytuje je za pomocą posiadanego klucza oraz ogłasza pozostałym uczestnikom posiedzenia.

Doskonałym przykładem aplikacji do głosowania online jest system privote. Jego największe zalety to:

  • system wideokonferencyjny oraz system do głosowania online są zintegrowane – mamy pewność, że uczestnik widziany podczas wideokonferencji to ta sama osoba, która oddała głos;
  • gwarancja bezpieczeństwa oraz poufności przekazywanych danych – niemożliwe jest, aby nieupoważniona osoba trzecia miała dostęp do wzięcia udziału w posiedzeniu lub oddania głosu;
  • brak możliwości modyfikowania parametrów posiedzenia oraz głosowania – zapobiega późniejszym manipulacjom;
  • możliwość organizowania wszystkich rodzajów głosowań – głosowania jawne, tajne, a także bardziej złożone tj. większość zwykła, bezwzględna, kwalifikowana czy też z wyłączeniem niektórych osób;
  • zastosowana technologia Smart Vote ID umożliwia osobie oddającej głos weryfikację oddanego głosu bez naruszenia tajności głosowania.

Na podstawie powyższych informacji odpowiedź na pytanie, jak wybrać aplikację do głosowania online nie powinna sprawiać trudności nawet największym sceptykom. Pandemia wymusiła na nas pewne zmiany. Do jednych przyzwyczailiśmy się niemal natychmiast. Do innych potrzebujemy nieco więcej czasu. Im szybciej przekonamy się do możliwości głosowania zdalnego mającego ważność prawną, tym szybciej ograniczymy koszty związane z organizacją spotkań firmowych oraz posiedzeń. Ponadto może to wpłynąć pozytywnie na efekty działalności firmy na bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku.

Komentarze