Jak regulowane są kwestie BHP w pracy?

 Artykuł gościnny

Bezpieczeństwo i hiegiena pracy przepisy

Chyba każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w swoim miejscu pracy. Nie da się jednak ukryć, że w zdecydowanej większości zawodów narażeni jesteśmy na czynniki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Przestrzeganie zasad BHP jest bardzo ważne, jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko wypadków podczas pracy. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, w jaki sposób regulowane są kwestie BHP w pracy.

Strój roboczy w Polsce oraz w Niemczech - różne podejście pracowników do obowiązku noszenia specjalistycznego ubrania w pracy oraz poza pracą. 

Konstytucja

Nadrzędnym aktem prawnym w naszym kraju, do którego przestrzegania jesteśmy zobligowani wszyscy, jest Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Nietrudno zgadnąć, że w tym doniosłym akcie prawnym poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem pracownika. Kluczowy jest artykuł 24 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zadaniem państwa jest zaś nadzór sposobu, w jaki owa praca jest wykonywana. Konstytucja daje więc prawo, a także pośrednio nakazuje utworzenie podmiotów, które byłyby uprawnione do kontrolowania tego, czy w danym miejscu przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Na tym jednak nie koniec. W Konstytucji znaleźć można także zapis mówiący o tym, że praca znajduje się pod szczególną ochroną państwa. Można się więc domyślić, że jest to jedna z wartości nadrzędnych dla nas wszystkich. 

Kodeks pracy

Wszystkie akty prawne muszą być zgodne z Konstytucją. Ustawy rozwijają zaś przepisy znajdujące się w niej. Jedną z takich ustaw jest Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy. Szczególne znaczenie w kontekście przepisów BHP ma dział X. Szczegółowo zostały w nim wskazane i wymienione obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Nie da się bowiem ukryć, że każdy z podmiotów stosunku pracy ma nieco inne zadania w kwestii BHP. W Kodeksie pracy znaleźć można informacje na temat szczególnych zagrożeń, na które narażeni są w swojej pracy przedstawiciele niektórych zawodów. Nie brak tam także przepisów nakazujących pracodawcy zapewnienie środków szczególnej ochrony, jeżeli jest ona na danym stanowisku konieczna. 

Rozporządzenia i regulaminy pracy

Konstytucja oraz Kodeks pracy to nie jedyne akty prawne, które regulują kwestie związane z przestrzeganiem BHP w pracy. Należą do nich również różnego rodzaju rozporządzenia, które mogą precyzować i rozwijać przepisy znajdujące się w ustawach. Na tym jednak nie koniec. Wspomnieć należy również o regulaminach poszczególnych zakładów pracy. Każdy regulamin może mieć nieco inne brzmienie, a pracownicy oraz pracodawcy zobowiązują się do jego przestrzegania. Nie oznacza to jednak, że w takim regulaminie mogą znajdować się przepisy sprzeczne z powszechnie obowiązującym prawem. Regulamin pracy jest aktem prawa wewnętrznego, do którego przestrzegania zobowiązana jest ściśle określona grupa ludzi. Nie może być on jednak sprzeczny z Konstytucją ani z ustawami. W przeciwnym bowiem razie pracownik nie tyle nie musi, co nawet nie powinien przestrzegać zasad znajdujących się w regulaminie. Jeżeli mamy wrażenie, że w naszej firmie nie przestrzega się należycie zasad BHP, warto skonsultować się ze swoim związkiem zawodowym, bądź z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Artykuł powstał we współpracy z anco.com.pl

Komentarze