Magiczny Hel – co warto tutaj zobaczyć ?

Artykuł gościnny 
Co warto zwiedzić na Helu

Półwysep Helski, czy inaczej Mierzeja Helska to piaszczysty wał, o długości 34 km, przypominający kształtem kosę. W większości półwysep to ciąg zalesionych wydm, które powstały przez prądy morskie i wiatr.

Gospodarka w tym regionie rozwija się dzięki turystyce oraz rybołówstwu. Już w XVII wieku na tym terenie znajdowało się 5 wsi. Historia całego półwyspu jest długa, przechodził bowiem on z rąk do rąk. Turystyka na Helu zaczęła się rozwijać około 1904. Od 1930 roku Mierzeja Helska stała się głównym punktem obrony. Zaczęto budować fortyfikacje, wybudowano port wojenny. Półwysep Helski jest najwęższy i ma tylko około 100 m, a w okolicach Helu ma około 3 kilometrów. Najpopularniejsze kurorty to Władysławowo, Chałupy, Kuźnice, Jastarnia, Jurata i Hel.

Atrakcje:

  1. Gotycki kościół św. Piotra i Pawła – najbardziej charakterystyczna budowla Helu i jeden z niewielu zabytków, które można tam zobaczyć. Świątynia pochodzi z XV wieku. W roku 1971 roku została przekształcona na Muzeum Rybołówstwa. Dzięki temu zabiegowi możemy podziwiać nie tylko ciekawą architekturę, ale przede wszystkim dowiedzieć się ciekawostek związanych z historią Morza Bałtyckiego oraz Mierzei Helskiej. Przy dawnej świątyni został utworzony również skansen tradycyjnych łodzi rybackich.

  2. Latarnia morska – została zbudowana w 1942 roku, ma 41,5 metra wysokości, zbudowana na kształcie ośmioboku, w całości została wykonana z czerwonej cegły. Z latarni zobaczymy cudowne widoki rozciągające się na całą Zatokę Gdańską i Morze Bałtyckie, a także dostrzeżemy sąsiednie latarnie w Jastarni, Rozewiu czy nieczynną latarnię na Górze Szwedów.

  3. Muzeum Obrony Wybrzeża – muzeum zostało otworzone w 2006 roku, dzięki staraniom udało się wyremontować kilka obiektów dawnych niemieckich fortyfikacji, w których urządzono sale wystawowe. Zobaczymy tam aż 15 stałych wystaw, a także liczne eksponaty dotyczące historii Rejonu Umocnionego Hel.

  4. Fokarium – placówka naukowo-badawcza, zajmują się ochroną młodych i chorych osobników, a ich głównym celem jest odtworzenie kolonii fok szarych nad Bałtykiem.

  5. Rejon Umocniony Hel – budowa umocnień i fortyfikacji tak naprawdę rozpoczęła się zaraz po zakończeniu I wojny światowej. W 1920 roku przez całą Mierzeje została poprowadzona kolej. Budowę Portu Wojennego rozpoczęto zaś w 1931 roku. W dzisiejszych czasach możemy podziwiać tam liczne zabytki militarne, które sięgają nie tylko okresu II wojny światowej ale i wcześniejsze. Do tych najważniejszych znajdujących się w najbliższej okolicy miasta zaliczamy, np. stanowisko baterii nr 1 Laskowskiego z 1935 roku. Na Helu zobaczymy również zabytek na skalę światową-sześć żelbetowych konstrukcji baterii Schleswig- Holstein, które powstały w 1940 roku, to tam miały znajdować się najpotężniejsze działa 40,6 cm.

  6. Galeria Rzeźby Kaszubskiej – to wyjątkowe miejsce rekreacji zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Największą, dosłownie największą atrakcją tego miejsca jest rzeźba, o długości 15,2m. Rzeźba oczywiście trafiła na listę rekordów Guinnessa, jako najdłuższa wykonana z jednego kawałka drewna. Przedstawia ona ilustrację do wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. W parku zobaczymy również inne rzeźby lokalnych twórców, np. żabkę lub kaszubkę, przy których można przysiąść zrobić sobie zdjęcie i odpocząć

Będąc na Helu warto również odwiedzić port morski, czy Dom Morświna, a także zatrzymać się na chwilę przy pomniku Obrońców Helu z 1939 roku Od Helu do Władysławowa poprowadzona jest również ścieżka rowerowa, dzięki niej turyści mają możliwość aktywnego spędzania czasu, podróżowania i poznawania okolic bez użycia samochodu. Ze względu na swoje położenie na Helu rozwijają się sporty wodne. Dla turystów przygotowane są odpowiednie miejsca, instruktorzy a także wypożyczalnie sprzętu. Dzięki rozwijającej się turystyce w tym obszarze Półwysep Helski staje się coraz bardziej popularnym miejscem wypadowym dla wielu Polaków. Piaszczyste, słoneczne plaże, wody Morza Bałtyckiego i lasy sprawiają, że człowiek regeneruje swoje siły i odpoczywa z dala od zgiełku wielkich betonowych miast.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/hel-atrakcje

Komentarze