Specustawa a zatrudnianie uchodźców z Ukrainy – co się zmieniło?

 Artykuł gościnny

Ogromna tragedia, jaka dzieje się obecnie w Ukrainie, spowodowała masową ucieczkę kobiet i dzieci z obszarów zagrożonych wojną. Najwięcej uchodźców przyjechało do Polski. Spowodowało to zmiany, które ułatwiają im normalne życie. W pierwszej kolejności są to uproszczenia w podejmowaniu pracy. Warto więc przyjrzeć się, na jakiej zasadzie funkcjonują obecnie pracownicy z Ukrainy.


Jak do tej pory przebiegało zatrudnienie obywateli Ukrainy?

Do tej pory obowiązywały dość uproszczone już zasady zatrudniania pracowników z Ukrainy na podstawie dwóch dokumentów. Były to głównie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, lub mniej popularne zezwolenia na pracę. Oświadczenia umożliwiały pracę przez 6 miesięcy na jeden rok. Natomiast zezwolenia obowiązywały na dłuższy okres czasu. 

Otrzymanie takich zaświadczeń odbywało się na uproszczonych zasadach i nie trwało to długo. Idealnym potwierdzeniem tego była duża ilość chętnych do pracy migrantów ze wschodu. Ich liczebność przekraczała nawet milion osób  w szacunkach dokonywanych przed pandemią. Co prawda praca taka miała charakter bardziej czasowy lub nawet sezonowy, ale także niemało obywateli Ukrainy decydowało się na pozostanie w Polsce na dłużej.

Obecne zasady zatrudnienia

Jeśli chodzi o obecne zasady, na podstawie których pracownicy z Ukrainy mogą być zatrudniani, to zostały one jeszcze bardziej uproszczone. Oczywiście specustawa obejmuje wyłącznie osoby przybyłe z powodu toczącej się wojny. W tym wypadku również należy zwrócić się do powiatowego urzędu pracy, ale tym razem wystarczy zwykłe zawiadomienie. Powinno ono zostać złożone w ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez uchodźcę, a można tego dokonać na odpowiedniej stronie.

Trzeba tam będzie podać dane zatrudnianej osoby, ale można pominąć PESEL, z uwagi na to, że nie każdy jeszcze go otrzymał. Specustawa umożliwia również znacznie dłuższy czas legalnej pracy w Polsce. Czas obowiązywania tego rodzaju rozwiązania wynosi 18 miesięcy. Pzy czym można później zabiegać o przedłużenie go na innych już warunkach. Pamiętać także trzeba o konieczności zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia, co musi się stać w ciągu 7 dni od podpisania umowy.

Jak szukać pracowników pochodzenia ukraińskiego?

Pracodawcy, którzy chcieliby zatrudnić pracownika z Ukrainy, mają kilka możliwości do wyboru. Oczywiście warto skorzystać z rozwiązań powiatowego urzędu pracy, który za darmo udostępni ofertę pracy. Ciekawą propozycją dla pracodawcy, który chciałby dotrzeć do pracowników z Ukrainy, może być agencja pracy tymczasowej. Istnieje duży wybór takowych jednostek, które na różnych zasadach pomogą przy rekrutacji odpowiednich osób do pracy. Jest to więc idealny sposób zarówno dla pracodawcy jak i pracobiorcy, gdyż eliminuje uciążliwe poszukiwania.

Dodatkowym atutem takiego wyjścia jest dopasowanie umiejętności potencjalnego pracownika do charakteru pracy, co zapewni zwiększenie wydajności firmy. Agencja pracy tymczasowej nie zawsze jednak zapewnia wymienione atuty. Dlatego niezwykle ważne jest, by przed skorzystaniem z usług zapoznać się ze szczegółami oferty oraz poczytać opinię o danym usługodawcy.

Artykuł powstał we współpracy z atlaswork.pl

Komentarze