Banki kontra Frankowicze - kto ma większe szanse na wygranie sprawy sądowej?

Artykuł gościnny

Wyroki sądów w sprawach Frankowiczów - jakie są szanse dla osób, które zaciągnęły kredyt

Sytuacja na rynku finansowym potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. Przekonały się o tym osoby, które kilkanaście lat temu zaciągnęły kredyt w obcej walucie, a konkretniej – we frankach. Ten bardzo szybko stał się ryzykowny, aż wreszcie przestał być uznawany za bezpieczny. Posiadanie tego rodzaju zobowiązania, wraz z nadejściem kryzysu w 2008 roku stało się źródłem poważnych problemów, nierzadko prowadzących do braku wypłacalności. Sporo Frankowiczów podjęło próbę walki o poprawę swojej sytuacji i wniosło sprawę do sądu, kwestionując uczciwość podpisanych umów kredytowych. Czy była to słuszna decyzja?


Wyroki sądu w sprawach Frankowiczów – czy zapadają na korzyść konsumentów?

Aby zyskać rozeznanie w sytuacji, trzeba zapoznać się z analizami prowadzonymi przez kancelarie prawne reprezentujące Frankowiczów oraz te pochodzące od Związku Banków Polskich. Zarówno jedne, jak i drugie wyraźnie wskazują, że wyroki sądowe zapadają na korzyść konsumentów, a nie instytucji finansowych. Według danych jest to od 84% do 93% wszystkich spraw! W większości z nich wymiar sprawiedliwości unieważnia zawarte umowy lub nakazuje tak zwane odfrankowienie, czyli najprościej rzecz ujmując, przekształcenie kredytu frankowego w standardowy kredyt złotówkowy i usunięcie z dokumentu niedozwolonych postanowień umownych. Ten scenariusz także jest pozytywny i niesie konsumentom liczne korzyści, pozwalając na odzyskanie stabilizacji ekonomicznej. Początkowo Frankowicze nie odnosili zbyt wielu sukcesów w prawnych bataliach z bankami. To jednak uległo zmianie i aktualnie orzecznictwo sprzyja tej pierwszej grupie. W dużej mierze przyczynił się do tego wyrok TSUE z 3 października 2019 roku.

Upewnić się, że mamy duże szanse na wygranie sprawy

Czas zdecydowanie działa na korzyść Frankowiczów. W ciągu minionych lat kancelarie prawne zdążyły opracować wiele skutecznych strategii bazujących na merytorycznych i wartościowych informacjach. Obrały wyraźny kierunek i z powodzeniem negują argumenty banków, doprowadzając tym samym do zwycięstw odnoszonych przez ich klientów. Znajomość tematu i duże zapotrzebowanie na takie usługi sprawiło, że obecnie funkcjonuje wiele kancelarii, które specjalizują się wyłącznie w sprawach frankowych. To konsumenci znajdują się dziś w ofensywie. Jeżeli więc zastanawiamy się nad tym, czy wstąpić na drogę prawną, odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Musimy jednak pamiętać o tym, że do osiągnięcia sukcesu potrzebna nam będzie fachowa pomoc doświadczonych profesjonalistów.

Godna zaufania kancelaria prawna niezbędnym wsparciem dla Frankowiczów

Nawiązujmy współpracę z prawnikami, którzy posiadają stosowną renomę, doświadczenie oraz kwalifikacje. Potraktujmy to jako formę inwestycji. Korzystając z oferty firm udzielających wsparcia Frankowiczom lub prawników, którzy nie dysponują potrzebną wiedzą lub nie działali jeszcze na tym polu, narażamy się na duże ryzyko tego, że stając naprzeciw banku, spotkamy się z porażką. Najczęściej jej przyczyną jest niewłaściwie skonstruowany pozew, błędy poczynione przez przedstawiciela w toku postępowania oraz niekonsumencki charakter zawartej umowy, czyli okoliczności ściśle związane z zaciągnięciem kredytu. Aktualna  sytuacja w państwie i wyroki zapadające w sprawach Frankowiczów napawają jednak optymizmem. Banki znajdują się na znacznie gorszej pozycji niż konsumenci, a co za tym idzie, coraz więcej osób decyduje się spotkać z nimi na sali sądowej, aby dochodzić swoich roszczeń i rozwiązać tym samym finansowe problemy raz na zawsze.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z www.kancelaria-walterowicz.pl specjalizującej się w prawie podatkowym.

Komentarze