„Perły rzucone przed damy” oraz „(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja” – historie z wyjazdów na zlecenie opieki 24h w Niemczech

Barbara Bereżańska, autorka dwóch książek poświęconych pracy opiekunki osób starszych, przedstawia w swoich dziełach prawdziwy obraz trudów tej profesji, które wiele osób poznaje dopiero po wyjeździe na zlecenie opieki w Niemczech. Jej książki to nie tylko osobiste refleksje i historie związane z codziennymi zmaganiami opiekunek, ale także wartościowe informacje dotyczące samej pracy w opiece, problemów związanych z chorobami seniorów, a także kwestii prawnych i moralnych. Chcesz zamówić książki? Skontaktuj się przez formularz kontaktowy na stronie lub zamów na Allegro . „Perły rzucone przed damy” – o pracy w opiece, demencji i prawach opiekunów W swojej pierwszej książce „Perły rzucone przed damy”, Barbara Bereżańska przedstawia różnorodne historie związane z pracą w opiece 24h w Niemczech. Większość wyjazdów, które autorka opisuje, dotyczy opieki nad seniorami cierpiącymi na demencję, co stanowi nie lada wyzwanie zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. Opiekunki często zm...

Czym są naczyniaki i jak przebiega leczenie?

Artykuł gościnny

Naczyniaki to prawdopodobnie jedne z najczęściej występujących zmian rozrostowych u człowieka. Pojawiają się na skórze, ale również wewnątrz organizmu. Czy te zmiany powinny niepokoić? Jakie są najważniejsze przyczyny ich powstawania, a co najistotniejsze  w jaki sposób je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!


Czym są naczyniaki? 

Naczyniaki to niezłośliwe nowotwory. Tworzą się z włośniczek, a więc drobnych naczyń krwionośnych. Bardzo często pojawiają się one jeszcze w okresie wczesnodziedzięcym. Naczyniaki mogą występować na ciele pojedynczo, ale również w większych skupiskach. Niestety nie wszystkie niezłośliwe nowotwory z tej grupy są widoczne na zewnątrz organizmu. Naczyniaki mogą również występować w wewnątrz ciała człowieka np. w wątrobie, mózgu czy kręgosłupie.

Ze względu na strukturę wyróżnia się różne rodzaje naczyniaków. Pierwszy z nich to naczyniaki płaskie. Są to najczęściej różowo-czerwone lub czerwone plamki na skórze. Nie mają one regularnych kształtów. Pojawiają się na skórze dziecka we wczesnym wieku. 

Kolejny rodzaj to naczyniaki plamiste. Mogą występować zarówno na skórze, jak i w mięśniach czy kościach. Naczyniaki plamiste pojawiają się w różnym wieku, bardzo często pojedynczo. Ostatni rodzaj to naczyniaki gwiaździste. Najczęściej pojawiają się u dzieci oraz młodych kobiet. Cechą charakterystyczną są czerwone guzki zwane również "pajączkiem". 

Jakie są objawy naczyniaków?

Zdecydowana większość naczyniaków znajduje się w obrębie skóry głowy oraz szyi. Mają one postać małych punkcików o średnicy od 1 do 3 mm. Zazwyczaj są one lekko wypukłe. W miejscu ich występowania pozostają blizny, przebarwienia skóry czy poszerzenia drobnych naczyń. 

W przypadku naczyniaków wewnętrznych bardzo rzadko dają one jakiekolwiek objawy kliniczne. Zazwyczaj są one wykrywane podczas kontrolnego badania ultrasonograficznego. Czasami objawami naczyniaka wewnętrznego mogą być ból oraz gorączka. Będzie ona towarzyszyć zwłaszcza podczas szybkiego powiększania się zmiany. 

W jaki sposób rozpoznać naczyniaka? Jest to możliwe podczas tomografii komputerowej z dożylnym podaniem środka cieniującego. Można również wykonać rezonans magnetyczny. Lekarze decydują się na to badanie w niejasnych przypadkach.

Leczenie naczyniaków  jak przebiega? 

Naczyniaki to zmiany łagodne. Bardzo często nie jest potrzebne specjalistyczne leczenie. W większości przypadków, gdy stwierdza się je w młodym wieku, z czasem zanikają. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku większych zmian. Wówczas leczenie naczyniaków należy rozpocząć od wizyty w oddziale POZ. Lekarz skieruje pacjenta do specjalisty od chorób naczyń.

W zależności od stadium choroby może się okazać, że konieczne będzie usunięcie naczyniaka. Są to jednak skrajne przypadki. W większości sytuacji wystarczy regularna obserwacja skóry. Raz do roku warto również wykonać kontrolę ultrasonograficzną.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Komentarze