Artykuł gościnny
Podczas każdej przeprawy promowej należy posiadać przy sobie kilka niezbędnych dokumentów. Bez nich armator może nie wydać biletu i tym samym nie wpuścić nas do portu. Mowa tutaj zarówno o przeprawach pasażerskich, jak i przeprawach cargo. Poza tym, przed zakupem biletu zawsze należy pamiętać o kilku innych kluczowych kwestiach.
Zacznijmy od początku
Przeprawy promowe w formie cargo cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Każdego dnia realizowane są rejsy m.in. ze Świnoujścia czy z Gdańska do Szwecji. Wpływ na to ma fakt, że promowe przeprawy transportowe są znacznie tańsze od transportu lądowego czy lotniczego, a w wielu przypadkach opłacają się one także pod względem logistycznym. Wiele portów zlokalizowanych jest bowiem w pobliżu punktów rozładunkowych, co pozwala firmom optymalizować swoje działania w wielu różnych obszarach.
Przed rozpoczęciem przeprawy należy kupić odpowiedni bilet. Na tym etapie wskazana jest wyjątkowa czujność — bilety pasażerskie nie są tym samym, co bilety cargo. Te pierwsze dotyczą osób, które wybierają się do danego kraju w celach turystycznych. Mogę one posiadać ze sobą auto, ale ważne, by nie przewoziło ładunku w celach komercyjnych i nie ważyło więcej niż 3,5 tony. W przypadku przepraw typu cargo sytuacja wygląda jednak inaczej. Taki bilet muszą nabyć wszyscy kierowcy, którzy podróżują w celach biznesowych oraz ci, których pojazd przekracza wskazaną masę i długość (kierowcy tirów, ciężarówek, vanów itd.). W zależności od wybranej opcji, kierowcy może przysługiwać ciepły posiłek oraz własna kabina. Szczegółowe informacje o ofertach poszczególnych armatorów znajdziesz np. na stronie PROMY24.COM.
Bez dokumentów nie ma biletu
Każdy kierowca, który wjeżdża do portu, musi posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. To absolutna podstawa i konieczność, ale nie powinno być tutaj większego problemu — takie rzeczy nosimy przy sobie. Kluczowy jest także numer rezerwacji (może być w wiadomości SMS) oraz dokument CMR, który dotyczy przewożonego ładunku. W przypadku przewożenia zwierząt lub towarów niebezpiecznych konieczna będzie dodatkowa dokumentacja i zezwolenia.
Po weryfikacji dokumentów kierowca otrzymuje kartę pokładową. Następnie jest on kierowany przez obsługę portu w kwestii wjazdu na pokład. Warto tutaj dodać, że na odprawę należy zgłosić się w określonym czasie przed rejsem, w przypadku przepraw cargo jest to standardowo 1 lub 2 godziny przed wypłynięciem. W przeciwnym razie armator może naliczyć karę lub nie wpuścić danej osoby na pokład.
Podsumowanie
Podróż typu cargo najlepiej zarezerwować najpóźniej na 24 godziny przed planowaną datą podróży, a często kilka dni wcześniej, w zależności od natężenia ruchu na danej trasie w wybrane dni tygodnia. Jeśli pojazd prowadzi więcej niż jeden kierowca, konieczne będzie zgłoszenie tego faktu w momencie dokonywania rezerwacji, a czasami również danych personalnych tej osoby. W razie konieczności bilet można zwrócić lub wymienić, ale należy to zrobić z większym wyprzedzeniem. Cena uzależniona jest od wielkości pojazdu oraz odległości, jaką będzie miał do pokonania prom. Czas podróży w zależności od miejsca docelowego waha się od kilku do nawet kilkunastu godzin.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z promy24.com
|
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska