Nagła zmiana zachowania u psa – o czym świadczy?

Artykuł gościnny

Choroby u psów - objawy i leczenie

Absolutnie nie należy bagatelizować nagłej zmiany zachowania u psa. Może okazać się bowiem, że nie wynika ona wcale z przemiany charakteru zwierzęcia, tylko z poważnych problemów zdrowotnych, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia. Kiedy zmiana w zachowaniu psa wynika z chwilowej niedyspozycji, a kiedy wymaga konsultacji ze specjalistą? Jakie objawy mogą sygnalizować problemy ze zdrowiem u naszego pupila? Dlaczego to właśnie lekarza weterynarii powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności, gdy widzimy, że zachowanie zwierzęcia nagle znacznie się zmieniło? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w tym artykule.

Spis treści: 

  1. Chwilowa niedyspozycja czy początek choroby – kiedy zmianę w zachowaniu psa należy skonsultować ze specjalistą?
  2. Jakie objawy sygnalizują problemy zdrowotne psa?
  3. Dlaczego to właśnie do lekarza weterynarii powinno się zgłosić się w pierwszej kolejności, gdy dostrzega się nagłą zmianę w zachowaniu psa? 

Chwilowa niedyspozycja czy początek choroby – kiedy zmianę w zachowaniu psa należy skonsultować ze specjalistą? 

Wydawać by się mogło, że znamy naszego pupila na tyle dobrze, że od razu z łatwością rozpoznamy, gdy zacznie mu coś dolegać. W rzeczywistości nie zawsze tak być musi. Zdarza się, że przyzwyczajony do maskowania swoich słabości pies przez dłuższy czas nie pokazuje po sobie, że cierpi, a jeśli już wysyła jakieś znaki sygnalizujące o tym, to takie, które dla właścicieli mogą być mało czytelne. Dlatego niejednokrotnie dopiero po jakimś czasie orientujemy się, że zwierzę jest chore. Nasuwają się więc dwa pytania: 

  • jak w miarę wcześnie rozpoznać, że stan psa uległ pogorszeniu na tyle, że wymaga konsultacji ze specjalistą? 
  • jak odróżnić chwilową niedyspozycję od początku choroby? 

Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby uważnie przyglądać się naszemu przyjacielowi i bacznie zwracać uwagę na każde jego zachowanie odstępujące od normy, jeżeli występuje dłużej niż kilka dni. Jeśli widzimy, że energiczny i radosny dotąd pies, który żywo interesował się wszystkim, co działo się wokół niego, z dnia na dzień staje się coraz bardziej apatyczny, wycofany i rozdrażniony, należy wziąć pod uwagę, że za tą nagłą zmianą w jego zachowaniu może kryć się czynnik zdrowotny. W ustaleniu tego, czy tak faktycznie jest, pomoże nam specjalista – lekarz weterynarii.

Jakie objawy mogą sygnalizować problemy zdrowotne psa?

Istnienie wiele symptomów, które mogą być fizycznymi objawami stresu lub zaburzeń behawioralnych u psa. Jednak, aby dobrze zróżnicować, czy nie świadczą one o początkowej fazie rozwijającej się choroby, należy w pierwszej kolejności udać się z psem na wizytę do lekarza. Poniżej lista przykładowych zachowań, które powinny wzmóc naszą czujność:

  • Apatia, przygnębienie, wycofywanie, rozdrażnienie, popiskiwanie czy warczenie

Wszelka nagła zmiana na gorsze w zachowaniu psa powinna dać jego opiekunowi do myślenia. Może bowiem stać za nią konkretny czynnik zdrowotny. 

  • Biegunka, wymioty

Szczególnie trwające kilka dni, którym towarzyszą osłabienie i osowiałość mogą być objawem chorób pasożytniczych, wirusowych lub bakteryjnych, poważnego zatrucia, zaburzeń funkcji wątroby lub trzustki, a nawet rozwijających się nowotworów. 

  • Brak apetytu

Nie zawsze brak apetytu u psa może być powodem do niepokoju. Nie znaczy to jednak, że należy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli utrzymuje się dłużej i pies wcześniej uważany był za łasucha. Jeżeli widzimy, że od kilku dni zwierzę je mało lub  w ogóle nie chce spożywać pokarmu, może to wynikać z szeregu zaburzeń w funkcji organizmu, między innymi z cukrzycyproblemów z węchemniedrożności jelitchorób żołądka, trzustki czy też wątroby.

  • Wzmożone pragnienie 

Jeżeli temperatura na zewnątrz nie jest zbyt wysoka, a pies pobiera wodę w większej ilości niż zazwyczaj możliwe, że zaczyna rozwijać się u niego cukrzyca. Natomiast w przypadku samicy może być to również jeden z objawów ropomacicza.

  • Potrząsanie głową

Jest objawem charakterystycznym dla zapalenia ucha bądź zalegania ciała obcego w kanale słuchowym. Może jednak występować także przy zaburzeniach funkcji ośrodkowego układu nerwowego. 

  • Drapanie i wygryzanie sierści, wypadanie sierści 

Występuje przy obecności ektopasożytów, infekcjach bakteryjnych bądź grzybiczych skóry, ale także przy alergiach lub zaburzeniach endokrynologicznych.  

  • Saneczkowanie 

Jeżeli nasz pupil pociera odbytem o dywan czy też meble, może  wskazywać to na inwazję endopasożytów lub zapalenie/przepełnienie zatok okołoodbytowych.

  • Niechęć do spacerów 

Podłożem może być problem ortopedyczny – rozwijająca się dysplazja lub spondyloartroza  (szczególnie o starszych psów) bądź inne schorzenia narządu ruchu, doznany uraz, jak również osłabienie wynikające np. z początkowej fazy anemii czy bolesności jamy brzusznej.

  • Nadmierne pobudzenie 

Może być pierwszym stadium padaczki lub innych zaburzeń neurologicznych

  • Agresja 

Szczególnie u psów, które wcześniej były łagodne może wynikać ze złych doświadczeń, pojawia się jednak również w przypadku silnej bolesności lub dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego.

  • Dyszenie

Częste w sytuacjach stresowych, podczas upałów oraz u psów ras brachycefalicznych, może jednak świadczyć również o rozwijającej się chorobie kardiologicznej bądź pulmonologicznej, gorączce oraz bólu.

Dlaczego to właśnie do lekarza weterynarii powinno się zgłosić się w pierwszej kolejności, gdy dostrzega się nagłą zmianę w zachowaniu psa? 

„Lekarz weterynarii czy behawiorysta? Do którego z tych dwóch specjalistów powinienem się udać z psem, aby mu pomóc?” – taki dylemat pojawia się w głowie każdego właściciela, kiedy dostrzega, że jego pupil nagle zaczął zachowywać się inaczej niż do tej pory. Zazwyczaj skłania się wtedy bardziej ku wizycie u drugiego ze specjalistów, zapominając, że źródło problemu wcale nie musi leżeć w psychice, tylko mieć podłoże zdrowotne. Dlatego wskazane jest, aby każdą konsultację u behawiorysty poprzedzić zgłoszeniem się do lekarza weterynarii. Może okazać się bowiem, że stan zwierzęcia wynika z jakiejś poważnej choroby i trzeba będzie podjąć natychmiastowe leczenie

Aby stwierdzić, czy rzeczywiście tak jest, powinno się jak najszybciej udać się z psem do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz najpierw przeprowadzi wywiad z opiekunem czworonoga, a następnie przebada dokładnie zwierzę, aby ustalić, co takiego konkretnie się z nim dzieje. Ważne jest, aby w trakcie wizyty podać lekarzowi jak najwięcej informacji na temat tego, co niepokoi nas w zachowaniu psa. Niewątpliwie ułatwi to postawienie prawidłowej i szybkiej diagnozy oraz podjęcie stosownych kroków, w razie gdyby okazało się, że zwierzę faktycznie jest chore. 

Oczywiście równie dobrze może być tak, że nasze obawy dotyczące zdrowia pupila w ogóle się nie potwierdzą. W tej sytuacji powinniśmy zaraz po konsultacji u lekarza umówić się na wizytę do sprawdzonego behawiorysty. Poradzi nam on, jak postępować w przypadku, gdy przyczyna nagłej zmiany zachowania u psa tkwi w stresie lub lęku

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Teodorowscy - kliniką weterynaryjną na Śląsku, w Mikołowie i Orzeszu.

Komentarze