„Perły rzucone przed damy” oraz „(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja” – historie z wyjazdów na zlecenie opieki 24h w Niemczech

Barbara Bereżańska, autorka dwóch książek poświęconych pracy opiekunki osób starszych, przedstawia w swoich dziełach prawdziwy obraz trudów tej profesji, które wiele osób poznaje dopiero po wyjeździe na zlecenie opieki w Niemczech. Jej książki to nie tylko osobiste refleksje i historie związane z codziennymi zmaganiami opiekunek, ale także wartościowe informacje dotyczące samej pracy w opiece, problemów związanych z chorobami seniorów, a także kwestii prawnych i moralnych. Chcesz zamówić książki? Skontaktuj się przez formularz kontaktowy na stronie lub zamów na Allegro . „Perły rzucone przed damy” – o pracy w opiece, demencji i prawach opiekunów W swojej pierwszej książce „Perły rzucone przed damy”, Barbara Bereżańska przedstawia różnorodne historie związane z pracą w opiece 24h w Niemczech. Większość wyjazdów, które autorka opisuje, dotyczy opieki nad seniorami cierpiącymi na demencję, co stanowi nie lada wyzwanie zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. Opiekunki często zm...

Sposób na inwestycje w niepewnych czasach? Sprawdź fundusze ETF

Artykuł gościnny

W co warto inwestować

Każdy, kto kiedykolwiek miał do dyspozycji większą kwotę pieniędzy, na pewno zastanawia się, gdzie ulokować swój kapitał tak, by w optymalny sposób pracował on na siebie i bez nazbyt dużego ryzyka powiększał się. Co wybrać? Lokaty bankowe? A może coś bardziej perspektywicznego? Sprawdźmy, czy fundusze ETF to dobry wybór.


Dlaczego fundusze inwestycyjne są lepsza od bankowych produktów depozytowych?

Choć stopy procentowe już od kilku tygodni konsekwentnie wzrastają, to jednak niestety konsumenci nie widzą odzwierciedlenia tych wzrostów w oprocentowaniu lokat bankowych i kont oszczędnościowych. W dalszym ciągu oferta 0.5% na rok to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie jak na branżę bankową. Czy jednak nie ma innych alternatyw? Oczywiście, że są, a jedną z najpopularniejszych są oczywiście fundusze inwestycyjne.

To forma zbiorowego inwestowania, w ramach którego zarządzający funduszem bazując na celu inwestycji, dokonują alokacji kapitału w takich aktywach, które dają największą perspektywę rozwoju. Oczywiście w przeciwieństwie do produktów bankowych, fundusze nie gwarantują nam zysku, a tym bardziej nie dają także gwarancji kapitału. Oznacza to, że w niesprzyjających warunkach nasz kapitał może ulec zmniejszeniu. Jednak fundusze to obecnie jedyna pasywna forma alokacji kapitału, która daje nam możliwość pomnażania naszych oszczędności.

Fundusze ETF - minimum kosztów i maksimum efektów

Wąską kategorię funduszy inwestycyjnych zajmują coraz popularniejsze fundusze indeksowe ETF. To produkty, które nie alokują kapitału w poszczególne instrumenty finansowe, co wiąże się z dość zaawansowanym procesem decyzyjnym ze strony zarządzających funduszem, a raczej inwestuje w konkretny rynek, najczęściej w postaci indeksów giełdowych. Niskie koszty posiadania ETF w swoim portfolio wynika z tego, że sami zarządzający nie decydują, w co inwestować nasz kapitał - to, w co jest on inwestowany, zależy bezpośrednio od typu ETFa, na jaki się zdecydowaliśmy. 

ETF to jedna z najlepszych form biernego inwestowania, która daje nam gwarancję osiągnięcia wyniku nie gorszego, niż średnia rynkowa. A zatem w najgorszym wypadku efekt naszej inwestycji będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku, gdybyśmy decydowali się na inwestycję w jeden indeks giełdowy.

Gdzie inwestować w ETF?

W jaki sposób rozpocząć przygodę z funduszami ETF? Najlepszym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się ofertą Saxo Bank - brokera, który daje nam dostęp do kilku tysięcy funduszy ETF z całego świata. Jeśli szukasz idealnego funduszu, więcej informacji znajdziesz na stronie Saxo Bank.

Komentarze