4 zaskakujące właściwości imbiru o których nie wiesz

Artykuł gościnny

Imbir lekarski jest rośliną pochodzącą z tropikalnych rejonów południowo-wschodniej Azji, obecnie niespotykaną w stanie dzikim. Od starożytności uprawiany jest w Indiach i Chinach, aktualnie również na innych obszarach strefy podzwrotnikowej.

Imbir pojawił się w Europie jako jeden z pierwszych tzw. korzeni wschodnich. Używany jest jako przyprawa. Należy jednak wspomnieć o licznych właściwościach farmakologicznych rośliny. W medycynie ludowej uważany jest za środek wiatropędny, wykrztuśny i ściągający. Według medycyny chińskiej imbir może być stosowany w łagodzeniu przeziębień, duszności i mdłości. Natomiast medycyna indyjska zaleca stosowanie imbiru w leczeniu zapalenia gardła, a nawet anoreksji. Ponadto od wieków imbir używany był w medycynie ajurwedyjskiej w celu zapobiegania migrenom, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

Idealny środek przeciwwymiotny dla kobiet w ciąży

Zaskakującym zastosowaniem imbiru, jest jego wpływ na złagodzenie mdłości u ciężarnych. Nudności i wymioty w ciąży występują u ok. 80% ciężarnych kobiet. Na rynku dostępne są środki, które skutecznie potrafią przeciwdziałać tym dolegliwościom, dla kobiet, które preferują całkowicie naturalne środki przeciwdziałania tym nieprzyjemnym symptomom, napar z imbiru lub ssanie plasterka imbiru wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Równie skuteczny jak ibuprofen na bóle menstruacyjne

Bóle menstruacyjne dotyczą prawie połowy miesiączkujących kobiet. Taki stan utrudnia kobietom wykonywanie codziennych zadań oraz bywa częstą przyczyną nieobecności w szkole lub w pracy. W badaniach z udziałem studentek podzielonych na dwie grupy wykazano, że kapsułki z imbirem (500 mg) spożywanych w ciągu pierwszych trzech dni menstruacji, działały znieczulająco na ból miesiączkowy, na tle grupy przyjmującej placebo. Imbir okazał się równie skuteczny jak ibuprofen w łagodzeniu kobiecych bóli.

Idealny w walce z wirusami 

Imbir najbardziej znany jest ze swoich właściwości  przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Kłącze imbiru łagodzi stany zapalane górnych dróg oddechowych. Zwalcza zatem przeziębienia, katar i kaszel. Sprawdzonym przepisem jest bomba witaminowa łącząca imbir i kurkumę z grejpfrutem. Do misy blendera wlewamy wyciśnięty sok z grejpfruta, dodajemy kawałek imbiru (ok. 2-3 cm), kawałek korzenia kurkumy, oraz szczyptę sproszkowanego chili. Wszystko razem blendujemy na jednolitą masę i wypijamy. Jeśli nie możemy sobie aktualnie pozwolić na zakup blendera, można rozważyć pożyczkę online, dzięki której łatwiej będzie nam wykonywać prozdrowotne mikstury.

Łagodzi bóle stawów 

Imbir przez tysiące lat wykorzystywany był w Ajurwedzie, do leczenia zapalnych chorób reumatycznych. Uważa się, że może być pomocny w leczeniu zwyrodnień i łagodzeniu dolegliwości bólowych ze względu na jego zdolność do hamowania wytwarzania prostaglandyn. Wielu pacjentów, przy regularnym przyjmowaniu sproszkowanego imbiru, zauważyło zmniejszenie bólu w obrębie  stawów i mięśni. Świeży korzeń imbiru zawiera szereg witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na stan naszego organizmu: witaminy z grupy B, witaminę E, C, potas, sód, wapń, żelazo, cynk, mangan, fosfor i selen oraz kwas foliowy. Syropy z imbiru, w konfiguracji z różnymi dodatkami podawane są na przeziębienie, ból głowy, dolegliwości reumatyczne, krążeniowe czy trawienne. Imbir przeciwdziała nudnościom, wymiotom i wzdęciom. Imbirowi przypisuje się również działanie antynowotworowe. Warto zaprzyjaźnić się z tym wspaniałym, aromatycznym korzeniem.

Artykuł przygotowany we współpracy z Everike- Porównywarką pożyczek

Komentarze