Busko-Zdrój – miejsce dla zdrowia magiczne!

 Artykuł gościnny

Uzdrowisko Busko-Zdrój oferta

Busko-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym położonym niedaleko Gór Świętokrzyskich. To niezwykle urokliwe miejsce posiadające mnóstwo zielonych terenów i przepełnione hotelami SPA, pensjonatami oraz sanatoriami, w których pacjenci mogą leczyć rozmaite dolegliwości. Uzdrowisko jest powszechnie znane i każdego roku przyciąga tysiące kuracjuszy. Okolica słynie z wód siarczkowych, solanek jodowo-bromowych oraz borowin dostępnych pod różnymi postaciami.


Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

Od ubiegłego roku uzdrowisko może poszczycić się tężnią solankową, która jest jedną z najnowocześniejszych i największych tężni solankowych w Europie. Tężnia Busko jest prawdziwą perłą architektoniczną. Składa się z dwóch pierścieni z tarniny. Ma kształt okręgu o obwodzie 226 metrów i średnicy 72 metrów. Jej ściany wznoszą się na wysokość 10 metrów. Z lotu ptaka przypomina labirynt, który prowadzi do dziedzińca. Tam znajduje się fontanna mgielna czynna od kwietnia do października. W sezonie letnim dziedziniec pełni jeszcze jedną funkcję, ponieważ organizowane są tam wydarzenia i imprezy kulturalne. Tężnia Busko może pochwalić się przestronnym tarasem widokowym, z którego roztacza się widok na urokliwą okolicę uzdrowiska. Warto wiedzieć, że wstęp do tężni jest darmowy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. 

Komu służy tężnia solankowa?

Tężnia Busko jest, bez wątpienia, istotną atrakcją turystyczną. Co więcej, ma ogromny potencjał leczniczy. Inhalacje korzystnie wpływają na układ nerwowy. Łagodzą objawy stresu i nerwicy oraz przynoszą ukojenie. Tężnia solankowa polecana jest osobom z obniżoną odpornością, które często zmagają się z nawracającymi infekcjami. Opary solankowe pomagają udrożnić drogi oddechowe. Tężnię powinni odwiedzić pacjenci cierpiący na choroby układu krążenia. To doskonałe miejsce do leczenia nadciśnienia i stanów pozawałowych. Tężnia przyniesie ulgę tym pacjentom, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy. Opary solanki pobudzają tarczycę do pracy i uzupełniają niedobory jodu. Lecznicze pierwiastki soli pomagają także ukoić bóle i stany zapalne stawów. 

Co jeszcze oferuje uzdrowisko w Busku-Zdroju?

Tuż obok Tężni Busko znajduje się dom zdrojowy. W środku kuracjusze mogą skorzystać z pijalni wód i oranżerii tworzącej egzotyczny klimat. W budynku znajduje się mini tężnia, która jest czynna przez cały rok. Na zewnątrz zbudowano fontannę multimedialną, natomiast kilka kroków dalej nowoczesny plac zabaw, który przyciąga uwagę najmłodszych. 

Kompleks położony jest obok Parku Zdrojowego, który zachwyca niezmiennie przez cały rok. Warto udać się tam na spacer niezależnie od pogody i pory roku. Park jest nieodłącznym elementem całego uzdrowiska i służy wypoczynkowi. W jego sercu znajduje się najstarsze sanatorium w Busku zwane Łazienkami. Na odwiedzających czekają zadbane alejki, drzewa, krzewy i ozdobne rośliny. Uwagę zwracają wszechobecne wiewiórki, które są tak przyzwyczajone do ciągłej obecności kuracjuszy, że potrafią się z nimi bawić i jeść im z ręki. 

Czy warto odwiedzić uzdrowisko?

Po stokroć tak. Uzdrowisko w Busku-Zdroju istnieje przeszło dwieście lat. Posiada w sobie coś magicznego, co wciąż przyciąga nowych kuracjuszy i każe wracać tym, którzy już to miejsce odwiedzali w przeszłości. Bez wątpienia, największą atrakcją uzdrowiska jest ogromna i nowoczesna Tężnia Busko. To nie tylko wspaniała atrakcja turystyczna, ale, przede wszystkim, miejsce posiadające zdolność uzdrawiania. Tężnia solankowa ma zbawienny wpływ na większość dolegliwości, z którymi mierzą się pacjenci i regularne korzystanie z niej przynosi widoczne efekty. 

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój - luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Komentarze