Gwiazda betlejemska – wymagania i pielęgnacja

Artykuł gościnny

Jak często podlewać gwiazdę betlejemską

Gwiazda betlejemska to popularny symbol Bożego Narodzenia. Wiele osób wykorzystuje ją do świątecznej dekoracji swoich domów. Niestety po świętach roślina zazwyczaj traci swój blask, opadają jej liście, usycha i zostaje wyrzucona. Jeśli jednak postaramy się zadbać o odpowiednią pielęgnację tej świątecznej rośliny, jest duża szansa, że za rok ponownie pięknie ozdobi nasze wnętrza.


Gwiazda betlejemska – najważniejsze informacje

Gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją, zalicza się rodziny wilczomleczowatych. Roślina ta pochodzi z Meksyku. Została nazwana Poinsecją na cześć Joela Poinsetta, pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Meksyku i pasjonata botaniki. Podczas podroży po Meksyku zwrócił on uwagę na tę piękną roślinę i wysłał jej sadzonki do swojego domu w USA. Sławę poinsecja zyskała na początku XX w, kiedy to Paul Ecke zaczął popularyzować jej gałązki jako ozdobę bożonarodzeniową. Nazwa gwiazda betlejemska przyjęła się za sprawą przykwiatków, czyli liści szczytowych, które przebarwiają się na czerwono i na tle zielonych liści przypominają gwiazdę.

Poinsecja – wymagania

Roślina ta jest niezwykle wrażliwa na mróz i przeciągi. Już w momencie kupna musimy się upewnić, że nie była przechowywana w chłodzie. Warto transportować ją do domu w ciepłe i bezwietrzne dni, a przed wyniesieniem ze sklepu powinniśmy zadbać o jej staranne zabezpieczenie – poinsecja powinna być szczelnie owinięta papierem. Kupując gwiazdę betlejemską zwróćmy również uwagę na jej wygląd. Wybierajmy okazy z zielonymi, lśniącymi liśćmi oraz żółto-zielonymi pąkami. Nie kupujmy rośliny, której pąki będą zwiędnięte.

Roślina lubi dobrze oświetlone i ciepłe stanowiska. Należy jednak chronić poinsecję przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nie powinna być również narażona na przeciągi. Najlepsza temperatura do uprawy gwiazdy betlejemskiej to 18-21ºC. Warto pamiętać, że jej stanowisko nie może znajdować się w pobliżu grzejników. Poinsecji nie służy także towarzystwo warzyw i owoców. W ich otoczeniu przylistki gwiazdy betlejemskiej szybko zwiędną.

Gwiazda betlejemska – podlewanie

Poinsecja lubi mieć stale wilgotne podłoże. Jednak nadmiar wody szkodzi tej roślinie bardziej niż jej niedobór. Zbyt duża wilgotność sprawia, że staje się podatna na choroby i gniją jej korzenie. Przed podlaniem poinsecji warto sprawdzić czy dno doniczki posiada otwory, którymi wypłynie nadmiar wody. Gwiazdę betlejemską możemy podlewać zwykłą wodą z kranu, warto jednak odstawić ją na parę godzin, aby pozbyć się choć części chloru. Dodatkowo woda powinna mieć tę samą temperaturę, co pomieszczenie, w którym uprawiamy poinsecję. 

Roślinę podlewamy na wierzchnią warstwę ziemi, aż do chwili kiedy woda zacznie wypływać na jej podstawkę. Wodę te należy natychmiast wylać, aby nie doszło do gnicia korzeni. Częstotliwość podlewania należy dostosować do warunków panujących w miejscu uprawy. Jeśli pomieszczenie jest ogrzewane, poinsecja będzie wymagała częstszego podlewania. Aby się upewnić czy podłoże jest odpowiednio wilgotne należy sprawdzać czy wierzchnia warstwa ziemi nie jest zbyt przesuszona. Zwykle poinsecję podlewamy co drugi dzień. Nie zapominajmy również o tym, ze gdy poinsecja przekwitnie i chcemy ją przechować do następnego roku, należy ograniczyć jej podlewanie.

Nawożenie i przezimowanie poinsecji

W czasie wzrostu poinsecję należy zasilać nawozem do roślin kwitnących, nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Warto wiedzieć, że okazy kupowane przed Bożym Narodzeniem mają w podłożu duże dawki nawozów, dlatego warto wstrzymać się z ich nawożeniem. Po świętach należy dać roślinie czas na odpoczynek. Ograniczamy wtedy podlewanie i nawożenie i przenosimy ją do jasnego, ale chłodniejszego pomieszczenia. Po około 2 miesiącach, zwykle z początkiem wiosny, przesadzamy poinsecję do nowej ziemi, a następnie przycinamy. Przenosimy ją do jasnego, ciepłego pomieszczenia oraz regularnie nawozimy i podlewamy.

Gwiazda betlejemska to wymagająca w uprawie roślina. Wystarczy jednak wybrać odpowiedni okaz, zapewnić mu przyjazne stanowisko i odpowiednią pielęgnację w okresie kwitnienia i spoczynku, aby w kolejnym sezonie poinsecja znów zachwyciła nas swoim pięknem.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym www.ogarnijogrod.pl. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Komentarze