Jak pozbyć się mysz w mieszkaniu

 łapki na myszy

Jesienią oraz zimą w wielu domach pojawiają się nieproszeni goście w postaci mysz. Problem gryzoni dotyczy głównie mieszkań na obrzeżach miasta oraz na wsiach – zwłaszcza w pobliżu gospodarstwa rolnego. Kilka dekad temu problem mysz w mieszkaniu, komórce czy też w budynkach gospodarczych rozwiązywany był w naturalny sposób. Koty należą do zwierząt drapieżnych, które żywią się myszami. Obecnie stały się one karmionymi przez nas pupilkami tracąc swój naturalny instynkt. Jak zatem zwalczać myszy? 


Czy myszy stanowią zagrożenie dla człowieka

Zanim odpowiemy na pytanie, jak pozbyć się mysz w mieszkaniu, warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest to takie ważne. Czy myszy stanowią zagrożenie dla człowieka? Myszy żyją w swoich kryjówkach. Najczęściej są to dziury w ścianie lub podłodze, stary nieużywany sprzęt czy też meble. Możemy je spotkać w piwnicy, na strychu, komórce lub innych pomieszczeniach gospodarczych.

Wiją one sobie gniazda z tego co znajdą, czyli ze słomy, siana, pierza, kawałków materiału czy też kory. Jeden osobnik wydaje na świat kilka razy w roku nawet do kilkunastu młodych osobników. Karmione są one przez matkę mlekiem, podczas gdy ojciec czuwa nad ich bezpieczeństwem. Oprócz kotów naturalnym zagrożeniem dla mysz są kuny, lisy oraz ptaki drapieżne tj. sowy, sępy czy orły. 

Myszy są dużym problemem zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. W mieszkaniu hałasują, pozostawiają odchody, niszczą ściany, meble, podłogi czy też odzież. Ich ulubionym pokarmem są produkty zbożowe, owoce oraz warzywa. W związku z tym, że najczęściej żyją one w bardzo brudnym środowisku, myszy przenoszą różnego rodzaju bakterie oraz choroby – na swoim ciele, w wydzielinach, a także konsumując produkty spożywcze oraz wodę. Mogą nas zarazić m.in. salmonellą, różyczką czy też tasiemcem.

W ogrodzie oraz na polu żywią się tym, co zasiejemy oraz zasadzimy. Odbija się to negatywnie na zbiorach warzyw i owoców oraz na plonach zbóż tj. pszenica, owies czy kukurydza. W przypadku pola dużą pomocą są drapieżniki żywiące się gryzoniami. Gdyby nie one musielibyśmy się liczyć z dużo większymi szkodami. 

Jaka pułapka na myszy będzie najlepsza

Jak pozbyć się mysz w mieszkaniu

Na rynku mamy dostępne różne pułapki na myszy. Możemy je podzielić na następujące rodzaje:

  • klasyczne pułapki – przy ich pomocy zabijamy gryzonie;
  • żywołapki – pozwalają na uwolnienie gryzonia z dala od domu;
  • lep na myszy – humanitarna myszołapka;
  • trutka na myszy.

Jaką myszołapkę wybrać? Jest to kwestia indywidualna. Jedni wolą wypuścić żywą mysz na pole, inni zwalczają gryzonie bezpowrotnie. Duże znaczenie odgrywa ilość mysz, z jaką mamy do czynienia. Jeśli jest to duży problem, z pewnością lepsze okażą się klasyczne myszołapki. W przypadku pojedynczych mysz, które zagubiły się w mieszkaniu wystarczająca będzie żywołapka lub lep na myszy.

Jak pozbyć się mysz i szczurów z domu

Rozwiązaniem, po które często sięgamy jest także trutka na myszy. Niestety jest ona także niebezpieczna dla ludzi oraz zwierząt domowych. Podczas jej stosowania należy zachować szczególną ostrożność. Powinniśmy ją rozmieszczać w miejscach niedostępnych przez dzieci oraz zwierzęta domowe. Ponadto jest to bardzo niehumanitarna metoda na myszy. Gryzonie zdychają w ogromnych katuszach – niekiedy w domu. Wówczas możemy mieć do czynienia z bardzo nieprzyjemnym zapachem.

Humanitarny sposób na zwalczanie gryzoni, czyli odstraszacz na myszy

Jeśli nie chcemy zabijać zwierząt, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu możemy zdecydować się na humanitarny sposób zwalczania mysz. Na rynku dostępne są różnego rodzaju odstraszacze na myszy. Za pomocą nieprzyjemnego dla gryzoni dźwięku możemy sprawić, że myszy nie pojawią się w naszym mieszkaniu oraz budynkach gospodarczych. Wydawane przez urządzenie ultradźwięki odstraszają także szczury, kuny oraz krety – szkodniki spotykane w ogrodzie oraz na gospodarstwie. Niestety myszy szybko adaptują się do panujących warunków – także do dźwięków. Jeśli zdecydujemy się na odstraszacz na myszy, warto go wymieniać co jakiś czas na inny, aby skutecznie odstraszać myszy. 

Naturalne metody na myszy

Najlepszą naturalną metodą na myszy jest posiadanie kota. Nawet jeśli nasz pupil nie będzie polował na myszy, gryzonie wyczują jego zapach. Dzięki temu nasze mieszkanie nie będzie dla nich bezpiecznym miejscem na zadomowienie się. Możemy także sięgnąć po produkty tj.:

  • goździki;
  • rumianek;
  • olejek z mięty pieprzowej;
  • cebula;
  • oleander;
  • dziewanna.

Gryzonie nie znoszą zapachu powyższych produktów. Umieszczając je w miejscach, gdzie podejrzewamy obecność mysz, sprawimy, że gryzonie nie będą czuły się komfortowo i poszukają innego miejsca dla siebie oraz swojego potomstwa. 

Jak zapobiegać pojawieniu się mysz w domu

łapki na myszy

Myszy pojawiają się w domu głównie jesienią oraz zimą. Szukają wówczas ciepłej kryjówki, w której będą miały stworzone odpowiednie warunki do życia oraz rozmnażania się. Wchodzą przez niewielkie szpary w podłodze oraz ścianach. Należy je zalepić gipsem. Problem mogą stanowić również rury. Warto więc skorzystać z pomocy hydraulika i zadbać o stan rur doprowadzonych do mieszkania. Ponadto powinniśmy zatroszczyć się o to, aby myszy nie miały dostępu do żywności. Nie powinniśmy pozostawiać jedzenia na wierzchu. Wszystkie produkty spożywcze powinniśmy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Warto również pozbyć się z mieszkania starych, nieużywanych przedmiotów, które mogą być kryjówką dla gryzoni. 

Komentarze