Karta pobytu – co to? Jak ją zdobyć i dlaczego jest potrzebna?

Artykuł sponsorowany

Karta czasowego pobytu dla Ukraińców w Polsce

Karta czasowego pobytu to rozwiązanie dla cudzoziemców, którzy chcą przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące. Warto wiedzieć, że w przypadku Ukraińców została wprowadzona specjalna regulacja i osoby, które wjechały do kraju po 24 lutego, czyli po rozpoczęciu się wojny mogą ubiegać się o kartę pobytu po 9 miesiącach. Zatem przez 9 miesięcy mogą przebywać w Polsce legalnie bez konieczności załatwiania dodatkowych formalności. Co warto wiedzieć na temat karty pobytu? Jak ją zdobyć i dlaczego jest potrzebna?

Karta czasowego pobytu – co warto wiedzieć? 

Karta czasowego pobytu to dokument uprawniający do legalnego przebywania na terytorium Polski po upływie 3 miesięcy lub 18 miesięcy w przypadku Ukraińców przybyłych do Polski po 24 lutego b.r. (wymagany stempel w paszporcie lub PESEL). Warto przy tym wiedzieć, że jeśli dana osoba opuści w ciągu tego czasu terytorium Polski choćby na jeden dzień, to czas pobytu naliczany jest od początku.

Cudzoziemiec może przebywać w Polsce lub innym kraju strefy Schengen przez 90 dni w okresie 180 dni. Jednocześnie przed upływem tego okresu cudzoziemiec, który chce pozostać w Polsce powinien starać się o kolejne zezwolenie na pobyt czasowy. Może też starać się o zezwolenie na pobyt stały, albo zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. 

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy czy stały należy złożyć w urzędzie wojewódzkim ds. cudzoziemców właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Od cudzoziemca ubiegającego się o zezwolenie na pobyt czasowy pobierane są odciski linii papilarnych w celu umieszczenia ich na karcie pobytu. Oczywiście wniosek o udzielenia zezwolenia powinien być złożony w dwóch egzemplarzach. Należy dołączyć 4 fotografie zgodne z wymogami, do tego potrzebny jest ważny dokument podróży (2 kserokopie wszystkich stron plus oryginał do wglądu), a także potwierdzenie opłaty skarbowej. Wynosi ona 340 zł lub 440 zł, w zależności od tego na jakiej podstawie jest składany wniosek. 

Potrzebne może być także złożenie dokumentów dodatkowych, w zależności od podstawy wniosku. Może być to np. umowa o pracę, zestawienie wynagrodzeń, podatek. Jest także lista dokumentów, które do właściwego urzędu trzeba wysyłać co miesiąc. We wszystkich formalnościach i tłumaczeniu dokumentów z kraju cudzoziemca, np. Ukrainy, pomoże firma Łatwy Start. Ponadto pomoże uzyskać PESEL czy otworzyć konto w banku.                     

Dlaczego karta pobytu jest potrzebna? 

Aby legalnie przebywać w Polsce po upływie okresu 90 dni lub 18 miesięcy w przypadku Ukraińców przybyłych do Polski po 24 lutego 2022 r., należy złożyć wniosek o kartę pobytu. Dzięki karcie pobytu możesz bezpłatnie podróżować po krajach Schengen. Jeśli miałeś wizę, to gdy zyskasz kartę pobytu nie musisz jej odnawiać. Dzięki karcie pobytu możesz zyskać perspektywę uzyskania stałego pobytu.

Karta pobytu umożliwia emigrację do Polski całej rodziny. Kartę czasowego pobytu mogą otrzymać osoby z Kartą Polaka, cudzoziemcy z wizą pracowniczą, programiści z wizą Poland Business Harbor, biznesmeni chcący założyć własny biznes w Polsce, pod warunkiem posiadania odpowiedniego kapitału, studenci, uchodźcy, a także inni cudzoziemcy.         

Komentarze