Kozie mleko – jak działa na cerę?

Artykuł gościnny

Mleko kozie - skład oraz właściwości

Wyjątkowe właściwości koziego mleka były doceniane już w starożytności. Krąży wiele legend o przepięknej, egipskiej królowej Kleopatrze. Codziennie kąpała się ona w kozim mleku zapewniając sobie alabastrową i wyjątkowo urodziwą cerę. Na przestrzeni kolejnych lat kozie mleko przechodziło okresy większej i mniejszej popularności. Dziś wiele kosmetyków bazuje na jego właściwościach. Jak mleko kozie wpływa na skórę? Warto się temu przyjrzeć!


Mleko kozie – co znajdziemy w środku?

Co sprawia, że kozie mleko jest tak wartościowe dla cery człowieka? Poszczególne składniki, które, choć działają synergicznie, odpowiadają również za indywidualne właściwości produktu. Co znajduje się w środku mleka koziego?

  • Kwas linolowy – jest to substancja należąca do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Jak wygląda jego działanie na cerę? Przede wszystkim kwas foliowy wpływa na odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, regenerując w ten sposób skórę przesuszoną i podrażnioną. Jednocześnie reguluje on pracę gruczołów łojowych, przyspiesza odnowę komórkową skóry i pomaga w zachowaniu młodego wyglądu skóry. 
  • Proteiny – zawarte w kozim mleku białka działają niczym wyjątkowy filtr ochronny, zabezpieczając skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka ta jest szczególnie ważna zimą, gdy skóra narażona jest na ostre mrozy.
  • Witaminy A i E – działają one komplementarnie poprzez przeciwdziałanie wolnym rodnikom i hamowanie procesów starzenia się skóry. Jednocześnie działają odżywiająco, chroniąc przed przesuszeniem skóry przez cały rok.
  • Minerały – obecność potasu, fosforu i wapnia działają zbawiennie na cerę odżywiając ją.
  • Kwas mlekowy – jego niewielkie stężenie pomaga w delikatnym złuszczaniu martwego naskórka, oczyszczając w ten sposób cerę.

Jak widać, bogactwo mleka koziego jest podstawą jego popularności. Teoria jednak nie jest wszystkim – jak wykorzystać te właściwości w praktyce?

W jakich kosmetykach znajdziemy mleko kozie?

Mleko kozie znaleźć można w szerokiej gamie kosmetyków, które wspomagają cerę w wydobyciu jej naturalnego piękna. Choć właściwości mleka zawierają się w poszczególnych składnikach, forma jego podania może je zmieniać, intensyfikując efekty. Jakie formy są najczęściej spotykane?

  • Kremy – im większy dodatek mleka koziego w kremach, tym są one tłustsze, zapewniając przy tym lepsze nawilżenie i ochronę dla skóry. Najlepiej sprawdzają się one w ramach cery suchej, przesuszonej i poszarzałej, dbając o zwiększenie elastyczności i jędrności.
  • Maseczki – zawierając zwykle więcej mleka koziego, niż kremy, maseczki pozwalają na dogłębne działanie zawartych w nim składników. Dbają o redukcję zmian zmarszczkowych, podrażnień i przebarwień cery.
  • Kąpiele – oczywiście nie mówimy o zanurzaniu się w mleku kozim, jak to miało miejsce w przypadku Kleopatry. Raczej mowa o jego dodatku w różnych postaciach. Kąpiel ta będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na cerę, ale też nerwy, dbając o ich ukojenie.
  • Masła do ciała – zazwyczaj mleko połączone jest tutaj z dodatkowymi masłami, takimi jak shea. Zazwyczaj powstają na bazie oliwy z oliwek, świetnie odżywiając skórę całego ciała.
  • Mydła – dodatek mleka koziego pozwala na lepsze złuszczenie naskórka i zredukowanie wysuszenia, które jest tak częste w przypadku mydeł.

Jak widać, kosmetyki z mlekiem kozim występują pod różnymi postaciami. Warto spróbować ich wszystkich i odkryć, które działają na naszą cerę najskuteczniej.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest hotel Grand Chotowa - Resort SPA stworzony do wypoczynku, usług dla biznesu oraz wesel.

Komentarze