Od 1 stycznia kasy fiskalne offline znikną z ofert producentów i dystrybutorów

Artykuł gościnny

kasoterminale i tzw. kasy wirtualne

Obecnie jeszcze na polskim rynku technologii sprzedaży dostępne są 2 rodzaje kas i drukarek fiskalnych – urządzenia online oraz offline. Sytuacja ta zmieni się jednak już niedługo, bo od 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od tego dnia niedozwolone będzie wdrażanie kas i drukarek fiskalnych typu offline. Co to oznacza w praktyce dla polskich przedsiębiorców?

Czym różnią się technologie sprzedaży nowszego i starszego typu?

Urządzenia fiskalne, które są dostępne na polskim rynku technologii sprzedaży, można podzielić na kilka kategorii. Przeglądając oferty producentów i dystrybutorów, często spotykamy się np. z rozróżnieniem na kasy lub drukarki stacjonarne oraz mobilne. Cel takiego podziału jest prosty do wytłumaczenia – ma on ułatwić przedsiębiorcy wybór rozwiązania sprzedażowego, które będzie dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Kiedy jednak mówimy o urządzeniach fiskalnych online i offline, mamy na myśli w szczególności ich sposób działania oraz bardzo ważną funkcjonalność. Czym konkretnie różnią się modele reprezentujące obydwie kategorie?

Kasy i drukarki fiskalne online (modele nowszego typu) to urządzenia zapewniające przede wszystkim współpracę z systemem nadzorowanym przez organy skarbowe, czyli z Centralnym Repozytorium Kas. Natomiast ich komunikacja z serwerami CRK odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego, np. przez sieć GSM lub Wi-Fi. I co najważniejsze, w ramach takiej współpracy urządzenia online przesyłają do Centralnego Repozytorium Kas bardzo istotne dane, m.in. informacje dotyczące rejestrowanego obrotu i wystawianych paragonów fiskalnych.

Z kolei kasy i drukarki typu offline (modele starszego typu, nazywane też urządzeniami z elektroniczną kopią paragonów) nie posiadają wspomnianej funkcjonalności. Innymi słowy, w ich przypadku nie da się w żaden sposób nawiązać połączenia z serwerami CRK oraz zapewnić transmitowania wymaganych danych. Z punktu widzenia organów skarbowych są to więc urządzenia znacznie trudniejsze do skontrolowania.

Wszystko po to, aby ujednolicić polski system fiskalizacji

Ustawodawca zdecydował się na wycofanie urządzeń offline z rynku już kilka lat temu – w momencie, w którym pierwsi przedsiębiorcy zaczynali korzystać z kas i drukarek nowszego typu (online), czyli w maju 2019 roku. Niewątpliwym celem takiego działania było ujednolicenie polskiego systemu fiskalizacji. W rezultacie, od 1 stycznia 2023 roku w ofertach producentów i dystrybutorów technologii sprzedaży będą dostępne wyłącznie urządzenia rejestrujące, które zapewniają transmitowanie wymaganych danych do Centralnego Repozytorium Kas. Modele starszego typu zostaną więc wtedy całkowicie wycofane z polskiego rynku. Co więcej, zgodnie z funkcjonującymi przepisami, od przyszłego roku niedozwolona będzie także wymiana modułu pamięci fiskalnej w kasie lub drukarce offline.

Czy przedsiębiorcy będą musieli od razu wymienić kasy fiskalne offline na online?

W związku z rychłym wycofaniem z rynku urządzeń fiskalnych offline, logiczne wydaje się pytanie, które z pewnością zadaje sobie obecnie wielu przedsiębiorców. Mianowicie, czy będzie to równoznaczne z koniecznością wymiany kas starszego typu, już funkcjonujących w polskich firmach? Zasady ustalone w tym przypadku przez ustawodawcę są proste. Jeżeli podatnik posiada jeszcze urządzenie starszego typu (offline), po 1 stycznia 2023 roku będzie mógł z niego korzystać aż do momentu zapełnienia modułu fiskalnego. Pisząc w uproszczeniu, mowa o pamięci wewnętrznej kasy lub drukarki rejestrującej, która w większości modeli pozwala na wykonanie i zapisanie 1 830 raportów dobowych. A w związku z tym, że od przyszłego roku wymiana modułu fiskalnego w urządzeniu offline będzie już niedozwolona, zapełnienie wspomnianej pamięci okaże się równoznaczne z koniecznością zakupu nowej technologii sprzedaży. To jedyny sposób na to, aby móc w przyszłości kontynuować prowadzenie sprzedaży lub świadczenie usług na rzecz klientów indywidualnych.

(zdjęcie dodatkowe: kasa-fiskalna-offline-kiedy-trzeba-ja-wymienic)

Warto pamiętać, że na rynku będą też dostępne kasoterminale i tzw. kasy wirtualne

Kasy i drukarki online to nie jedyne rozwiązania sprzedażowe, które od przyszłego roku znajdziemy w ofertach producentów oraz dystrybutorów technologii dla handlu i usług. W przyszłości na polskim rynku będą też dostępne kasoterminale online i tzw. kasy wirtualne (mające postać oprogramowania). W pierwszym przypadku mowa o wszechstronnych technologiach 2 w 1, oferujących połączenie funkcjonalności fiskalnej oraz płatniczej. Z kolei kasy wirtualne to rozwiązania informatyczne, z których można korzystać np. przy użyciu urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów. Trzeba jednak pamiętać, że ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami fiskalnymi, kasy mające postać oprogramowania można obecnie wdrażać m.in. w firmach świadczących usługi transportowe, a także w hotelach oraz lokalach gastronomicznych. Co ważne, zarówno kasoterminale online, jak i rozwiązania wirtualne, zapewniają przesyłanie wymaganych danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Źródło: pckf.pl

Komentarze