Samochodowy zestaw awaryjny oraz inne rzeczy niezbędne u każdego kierowcy

Artykuł gościnny

Zestaw awaryjny do samochodu

Jako kierowca musisz być przygotowany na każdą sytuację, która może wystąpić na drodze. Posiadanie dobrze wyposażonego samochodu może pomóc w radzeniu sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami i zachować bezpieczeństwo podczas jazdy. Oto sześć niezbędnych rzeczy, które każdy kierowca powinien mieć w swoim pojeździe.

Rzeczy te trzeba oczywiście nie tylko posiadać, ale też umieć się z nimi oswoić, nauczyć się odpowiednio z nich korzystać i co jakiś czas sprawdzać, czy są w dobrym stanie.

1. Koło zapasowe i narzędzia do jego zmiany (oraz podnośnik)

Przebite opony są częstym zjawiskiem podczas jazdy, a posiadanie koła zapasowego i narzędzi niezbędnych do jego wymiany może zaoszczędzić wiele czasu i kłopotów. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w kole zapasowym i utrzymywać odpowiednie ciśnienie.

Dobrym pomysłem jest również posiadanie w samochodzie małego zestawu do naprawy opon na wypadek przebicia. Ale ten zestaw na nic się nie przyda, jeśli nie nauczysz się prawidłowej techniki zaklejania przebić. Niektóre zestawy zawierają klej i kawałek gumy do umieszczenia w otworze. Na rynku są jednak inne rozwiązania, np. puszki wypełnione uszczelniaczem i sprężonym gazem. Podłącza się taką puszkę z wentylem opony, napełnia ją uszczelniaczem i to powinno zatkać wyciek powietrza.

Samochodowy zestaw awaryjny
Zestaw awaryjny do samochodu. Zdjęcie autorstwa VadimVasenin, via Depositphotos.

W przypadku konieczności zmiany koła dobrze jest założyć rękawiczki i kamizelkę odblaskową. Rękawiczki utrzymają Twoje ręce w czystości, a kamizelka odblaskowa sprawi, że będziesz widoczny dla innych kierowców, co może uratować Ci życie.

2. Zestaw ratunkowy

Zestaw ratunkowy powinien zawierać takie elementy jak:

  • latarka (najlepiej z zapasowymi bateriami),
  • apteczka ze sprzętem i produktami pierwszej pomocy,
  • koce (najlepiej nie koce NRC z folii mylarowej, tylko z tkaniny, np. wełny lub polaru)
  • woda.

Przedmioty te mogą okazać się niezbędne w przypadku awarii lub innej sytuacji awaryjnej. Jeśli utkniesz w śniegu na kilka godzin, na pewno się przydadzą. Pamiętaj też, że woda może zamarznąć, więc albo wybierz pojemnik, który w takim przypadku się nie rozszczelni, albo użyj innych rozwiązań. Można napełnić butelkę mniej niż do połowy, co powinno uchronić ją przed zniszczeniem przez rozszerzającą się, zamarzającą wodę. Drugim rozwiązaniem jest zakup awaryjnych pakietów wody w saszetkach, które są mrozoodporne, ale znacznie droższe (ok. 8 PLN za 500 ml).

Rozważ dodanie dodatkowych elementów do zestawu awaryjnego, takich jak flary drogowe lub inne światła sygnalizacyjne, aby Twój samochód był widoczny dla innych kierowców w przypadku awarii w nocy lub przy słabej widoczności. Trójkąt odblaskowy jest wymagany przez przepisy, ale warto dołożyć dodatkowe elementy zapewniające widoczność. 

3. Ładowarka do telefonu

Ważne jest, aby mieć działający telefon w nagłych wypadkach, ale jeśli w telefonie wyczerpie się bateria, nie przyniesie to wiele dobrego. Trzymaj ładowarkę do telefonu w samochodzie, aby mieć pewność zasilania w podróży.

Jeśli planujesz długą podróż, rozważ zabranie ze sobą przenośnego powerbanku, który pozwoli naładować telefon podczas jazdy. Może się przydać w przypadku awarii ładowarki lub uszkodzenia bezpiecznika zabezpieczającego gniazdo zapalniczki.

4. Mapa lub GPS

Technologia może być bardzo pomocna, jeśli chodzi o nawigację, ale zawsze dobrze jest mieć plan awaryjny na wypadek awarii telefonu telefonu, upuszczenia go do mętnej kałuży lub utraty zasięgu. Miej w samochodzie mapę lub osobne przenośne urządzenie GPS na wypadek, gdybyś go potrzebował.

Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z trasą, którą będziesz jechać przed wyruszeniem w długą podróż, ponieważ może to pomóc w znalezieniu drogi w przypadku problemów z GPS. Zdecydowanie zalecamy pobranie map do telefonu, aby były dostępne w trybie offline. Większość aplikacji nawigacyjnych (np. Google Maps) posiada tę funkcję.

5. Kable rozruchowe

Rozładowany akumulator może być frustrującym i niewygodnym problemem, ale posiadanie zestawu kabli rozruchowych może pomóc szybko wrócić na drogę. Trzymaj zestaw w samochodzie i naucz się z niego korzystać na wypadek, gdybyś kiedykolwiek potrzebował uruchomić samochód. Dobrym pomysłem jest również trzymanie zestawu kabli rozruchowych w bagażniku, nawet jeśli masz nowszy pojazd, ponieważ nowsze samochody mogą nadal mieć problemy z akumulatorem.

Przyda się to nie tylko wtedy, gdy bateria całkowicie się rozładuje, ale także wtedy, gdy będziesz chciał pomóc nieznajomemu, który utknął na poboczu drogi.

Można również pomyśleć o posiadaniu liny holowniczej, na wypadek, gdyby kable rozruchowe nie wystarczyły do ​​ruszenia zepsutego pojazdu.

6. Sprzęt przeciwdeszczowy

Niesprzyjająca pogoda może uderzyć w każdej chwili, a złapanie bez odpowiedniego sprzętu przeciwdeszczowego może być niewygodne i niebezpieczne. Trzymaj w samochodzie kurtkę przeciwdeszczową lub parasol, abyś mógł pozostać suchym, jeśli pogoda się pogorszy.

Tanie poncza wykonane z folii są dobrym wyborem do tego celu. Możesz też doposażyć swój ekwipunek jeszcze lepiej i kupić poncza wykonane z folii NRC, które nie tylko zapewniają ochronę przed deszczem, ale także zmniejszają utratę ciepła przez organizm. Przydadzą się zimą lub późną jesienią, kiedy jest mokro i zimno.

Dobrym pomysłem jest również utrzymywanie w dobrym stanie kompletu wycieraczek (lub kompletu zapasowego), gdyż widoczność może być znacznie ograniczona w czasie ulewnego deszczu lub śniegu. Czy powinniśmy wspomnieć również o przechowywaniu płynu do wycieraczek? 

Jakieś dodatkowe pomysły?

Poza tymi sześcioma rzeczami przedmiotami dobrze jest mieć w samochodzie jeszcze inne rzeczy, takie jak przekąski i mały zestaw narzędzi. Ten zestaw z narzędziami powinien zawierać nie tylko kilka kluczy i śrubokrętów, ale także zapasowe żarówki, bezpieczniki, butelkę oleju silnikowego i być może zapasowy pasek klinowy, jeśli Twój samochód go posiada. W swoim życiu wymieniałem w swoich autach 5-6 razy.

Będąc przygotowanym na każdą sytuację, możesz zachować bezpieczeństwo i wygodę na drodze. Dobrym pomysłem jest również okresowe sprawdzanie poziomu płynów w samochodzie i ciśnienia w oponach, aby upewnić się, że pojazd działa płynnie i bezpiecznie. Poświęcając czas na przygotowanie się na każdą ewentualność, możesz cieszyć się bardziej bezstresową i przyjemną jazdą.

Artykuł powstał przy współpracy z karaluch.com.pl. Jest to sklep dla prepperów, czyli ludzi przygotowujących się na trudne czasy.

Komentarze