Artykuł gościnny
Jeszcze kilka lat temu, trudno byłoby wyobrazić sobie dominację koloru czarnego w jakiejkolwiek kuchni. Dzisiaj, to jeden z najchętniej wybieranych kolorów. Czy czarny to aby na pewno dobry wybór? Jak dbać o kuchnię, w której dominuje czerń?
Wrażenia estetyczne: czarny naprawdę jest „trendy”!
Czarny to kolor, który komponuje się w każdym wnętrzu i co najważniejsze – pasuje do wszystkiego. Tworzy wręcz idealne połączenie zarówno z dekorami drewnopodobnymi, jak i innymi kolorami.
Co więcej, pozwala na bardzo szeroki wybór dodatków. Mamy dostęp do ogromu uchwytów, wieszaków i akcesoriów w kolorze czarnym. Dlatego też, stawiając na kolor czarny, mamy zdecydowanie więcej możliwości. Oczywiście, w przypadku innych kolorów – możemy je zamówić w konkretnym kolorze z palety NCS, ale to generuje nieporównywalnie wyższe koszty.
Czarna kuchnia, czyli... widać więcej, niż myślisz!
Kuchnia to miejsce w naszym domu, które eksploatujemy każdego dnia. Służy nam do przechowywania produktów spożywczych, przygotowywania jedzenia i nierzadko pełni również funkcję jadalnianą. W związku z tym – wymaga regularnych porządków.
Stawiając na ciemne dekory, musimy mieć świadomość, że wszelkie nieczystości będą szczególnie widoczne. Plamki, zacieki, odciski palców – to wszystko na czarnym widać, niezależnie od kątu padania światła. W przypadku jasnych i drewnopodobnych dekorów – utrzymanie czystości w kuchni jest zdecydowanie łatwiejsze.
Wybór czarnych frontów: bezpalcowa powłoka obowiązkowa?
Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki różnych dekorów w kolorze czarnym. Mamy do dyspozycji: płytę wiórową laminowaną, płytę MDF lakierowaną, płytę PerfectSense, płytę lakierowaną, akryl.
W przypadku czarnych frontów, swoim klientom zawsze rekomenduję zastosowanie rozwiązań, które oferują powłokę z powłoką antyfingerprint. To gwarant zdecydowanie lepszych efektów. Odciski palców są niewidoczne, choć oczywiście – na wszelkiego rodzaju tłuszcze nie ma rady i trzeba zdecydowanie większej ostrożności Tzw. bezpalcową powłokę stosuje się w akrylach i płycie PerfectSense od Egger. - przekonuje Adam Biesik, stolarz.
W przypadku płyty laminowanej, efekt czarnej kuchni będzie najsłabszy, ale – przy tym jej cena potrafi być kilkukrotnie niższa od innych rozwiązań. Fronty lakierowane natomiast dają idealny efekt wybranej czerni o określonej tonacji i pozwalają na produkcję rozmaitych mebli. Niestety, utrzymanie ich w czystości jest jeszcze trudniejsze, aniżeli ma to miejsce w przypadku laminatu. Wynika to z faktu, iż powłoka lakieru jest delikatna i wymaga prawidłowego traktowania.
Zdecydowanie bardziej praktyczniejsze są płyty PerfectSense od Egger oraz akryle od Aquaakryl i Rehau. Zastosowano w nich powłokę o szczególnych właściwościach, która sprawia, że na powierzchni nie pozostają odciski palców. Co więcej, tego typu powłokę czyści się o wiele łatwiej.
Czarna kuchnia: o czym warto pamiętać?
Dekory w kolorze czarnym są ponadczasowe. Nie ma obaw, że po roku okażą się „boazerią naszych czasów” i będą zwykłym kiczem. To nowoczesne rozwiązanie, które jeszcze długo będzie trendy.
Warto jednak mieć świadomość, że jeśli zależy nam na maksymalnej praktyczności zabudowy kuchennej, to z całą pewnością – dostępne są dekory, które okażą się lepszym wyborem. Czerń zdecydowanie bardziej rekomendujemy wszystkim tym, którzy w kuchni spędzają nieco mniej czasu.
Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem PanDeseczka.pl.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska