Poznaj prawdziwe oblicze starości - realia życia seniora

Artykuł sponsorowany

Jak radzić dobie w starości - dom seniora

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Przybywa osób, które kończą życie zawodowe, które coraz dłużej żyją - w 2050 roku ok. 40% społeczeństwa będzie w wieku poprodukcyjnym. W jednej z piosenek (Wiesław Michnikowski) śpiewano, o tym że „Wesołe jest życie staruszka”. Tymczasem okazuje się, że niekoniecznie.


Jak wygląda życie seniora w Polsce?

Za każdym razem, gdy przeprowadzana jest ankieta sprawdzająca, jak się żyje w Polsce osobom starszym, wyniki nie napawają optymizmem. Wyłania się z nich raczej smutny obraz - w 2016 roku 29% ankietowanych osób w wieku 65 lat i więcej przyznało, że żyje w ubóstwie, a 25% respondentów oceniło swój stan zdrowia jako zły. 

Dziś sytuacja ma się gorzej - dostęp do służby zdrowia jest słaby, dostęp do specjalistów jeszcze gorszy, kolejki do badań zdają się nie mieć końca, a tymczasem zdrowie zaczyna szwankować, nierzadko zaczyna być potrzebna całodobowa opieka. 

Oprócz kłopotów w postaci ograniczonej samodzielności i uzależnienia od innych, osoby starsze mierzą się z tematem samotności - choroby i cierpienia sprawiają, że wycofują się oni z życia publicznego, z aktywności, zaszywają się w domu. Mierzą się też z tematem śmierci - odejściami współmałżonków, znajomych, myślami o końcu własnego życia. W efekcie oprócz ciała, cierpieć zaczyna także dusza - szacuje się, że depresja dotyka ok. 30% osób powyżej 65 roku życia.

Jak może wyglądać życie seniora?

Życie seniora nie musi mieć tylko odcieni szarości. Osoba w podeszłym wieku, wymagająca specjalistycznej całodobowej opieki nie musi spędzić jesieni życia zamknięta w domu, zdany na sporadyczne odwiedziny członków rodziny. Może ją spędzić w domu seniora. 

Dom opieki to bezpieczna przystań - tu wszyscy podopieczni traktowani są z szacunkiem, życzliwością, troską. Tutaj wszyscy podopieczni mogą liczyć na opiekę lekarką, pomoc medyczną. Tutaj, w centrum rehabilitacji, pod okiem specjalistów próbują rozciągnąć mięśnie, rozruszać stawy, wrócić do sprawności. Tutaj spotkają innych mieszkańców domu - w podobnym wieku, z podobnymi problemami zdrowotnymi, z podobnymi pasjami.

Oddanie rodzica lub innego członka rodziny do domu opieki to coraz częściej rozważana i wybierana opcja. Ci, którzy są w wieku produkcyjnym decydują się na to rozwiązanie z różnych względów - najczęściej jest to chęć zapewnienia najlepszej opieki i dobrych warunków życia. Domów seniora przybywa, standardy świadczonych usług są coraz wyższe. I całe szczęście, bo kto wie, może któregoś dnia i my zostaniemy jego mieszkańcami.

Komentarze