5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny

Ból kręgosłupa - co robić

Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania.

Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka?

Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować:

  • Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać kręgosłup.
  • Przyrost masy ciała - dieta bogata w tłuszcze w połączeniu z nieaktywnym trybem życia może prowadzić do otyłości. Nadmiar kilogramów mocno obciąża kręgosłup.
  • Prace wymagające podnoszenia ciężkich przedmiotów, pchania, ciągnięcia lub skręcania - mogą powodować urazy pleców. Pewną rolę może odgrywać również praca przy biurku, zwłaszcza jeśli osoba przyjmuje złą pozycję lub siedzi cały dzień na niewygodnym krześle.
  • Wiek - ból kręgosłupa staje się bardziej powszechny wraz z wiekiem, szczególnie po 45 roku życia.
  • Genetyka - odgrywa rolę w niektórych zaburzeniach powodujących ból pleców.

Poznaj najczęstsze przyczyny bólu dolnej części kręgosłupa?

Ból dolnej części kręgosłupa jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie szukają pomocy medycznej. Chociaż może mieć wiele przyczyn, istnieją pewne czynniki, które dają tego typu objawy.

Zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, nazywane również chorobą Bechterewa, jest przewlekłą chorobą zapalną, która prowadzi do stopniowej sztywności i bolesności kręgosłupa. W miejscach dotkniętych zmianami, dochodzi do odkładania soli wapnia, a następnie do kostnienia i stopniowego usztywniania. Zazwyczaj zaczyna się między 20. a 40. rokiem życia i dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Objawy obejmują bóle i sztywność w dolnej części pleców i pośladkach, a także ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Choroba Bechterewa jest przewlekła, a leczenie skupia się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu jej postępowaniu, aby zapewnić jak najlepszą jakość życia pacjentom.

Urazy pleców

Urazy są jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa. Mogą one być wynikiem wypadków samochodowych, upadków, kontaktu z twardymi przedmiotami, sportów, takich jak jazda na rowerze. W niektórych przypadkach mają one charakter nagły, a w innych pojawiają się w miarę upływu czasu. Mogą prowadzić do uszkodzenia kręgosłupa, takiego jak złamania, skręcenia, urazu rdzenia kręgowego, dyslokacje lub przemieszczenia kręgów.

Wypadnięcie lub pęknięcie dysku

Wypadnięcie lub pęknięcie dysku to powszechny problem z kręgosłupem, który może powodować wiele nieprzyjemnych objawów. Dyski międzykręgowe są elastycznymi strukturami, które znajdują się między kręgami kręgosłupa i pełnią funkcję amortyzatorów. Kiedy ulegają uszkodzeniu, może nastąpić wypadnięcie jego wnętrza, co prowadzi do ucisku nerwów lub rdzenia kręgowego. Objawy związane z tym problemem obejmują ból pleców, drętwienie kończyn, osłabienie mięśni, a także problemy z równowagą i koordynacją. W przypadku wypadnięcia lub pęknięcia dysku zaleca się konsultację z lekarzem oraz odpowiednie leczenie, które może obejmować terapię fizyczną, leki przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach interwencję chirurgiczną.

Skrzywienia kręgosłupa

Skrzywienia kręgosłupa, takie jak skolioza, lordoza lub kifoza sprawiają, że niektóre partie kręgosłupa są bardziej obciążone, co może prowadzić do dolegliwości bólowych w okolicach pleców. Regularne ćwiczenia, wizyty u fizjoterapeuty oraz odpowiednia pozycja podczas siedzenia mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawie postawy. W niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba charakteryzująca się osłabieniem kości i zwiększoną podatnością na złamania. Jednym z jej objawów może być ból pleców oraz problemy z kręgosłupem, wynikające z uszkodzeń kręgów i spadku ich gęstości. Osoby z osteoporozą powinny skonsultować się z lekarzem i rozważyć stosowanie odpowiednich środków, takich jak suplementy witaminy D i wapnia, diety bogatej w składniki odżywcze, regularnej aktywności fizycznej i unikanie czynników ryzyka, m.in. palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Wczesne rozpoznanie i leczenie osteoporozy może pomóc w zmniejszeniu podatności na złamania i inne powikłania, takie jak deformacje kręgosłupa czy utrata ruchomości.

Jak wygląda diagnostyka schorzeń kręgosłupa?

Konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą ustalić przyczynę bólu. W tym celu zastosowanie mają takie procedury, jak:

  • prześwietlenie kręgosłupa,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • ultrasonografia.
Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową - Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

Komentarze