Najpopularniejsze książki o pracy w opiece za granicą

Polecam!

"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" – Barbara Bereżańska

Obraz
"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" to książka napisana przez opiekunkę osób starszych. Praca w opiece w Niemczech w ostatnich latach dała możliwość zarobku tysiącom ludzi z Polski. Jak wygląda praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech? Wszystkiego dowiesz się z moich książek. "Perły rzucone przed damy" – moja pierwsza książka o pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech  Jeśli chcesz zapoznać się z książką, możesz otrzymać egzemplarz z autografem. Więcej informacji po kliknięciu ikonki "Postaw kawę". Możesz także wesprzeć moją twórczość internetową stawiając mi małą kawę i pokazując, że lubisz czytać mój blog.  Osoby, które nie czytały mojej pierwszej książki, zapraszam również do zapoznania się z książką "Perły rzucone przed damy" . To poradnik dla opiekunów osób starszych, zawierający również liczne historie z pracy w opiece w Niemczech. Książka odsłania całą prawdę o pracy w opiece nad osobami starszym

Czy kofeina wpływa negatywnie na nasz organizm?

Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie kofeiny  - gdzie można ją znaleźć

Czy wyobrażasz sobie wstać rano i nie zacząć dnia od przygotowania sobie kubka swojej ulubionej kawy? No właśnie. To właśnie w tym napoju znajduje się kofeina, czyli najbardziej popularna substancja pobudzająca. Pojawia się jednak wiele opinii, że jest ona niezdrowa i negatywnie wpływa na nasz organizm. Jaka jest prawda? Czy faktycznie powinniśmy przestać pić kawę?

Czym jest kofeina?

Kofeina to związek organiczny z grupy alkaloidów purynowych. W stanie stałym wygląda jak biały proszek o gorzkim smaku, który jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Jest to jedna z najbardziej popularnych używek na świecie. Alkaloid ten nazywany jest teiną jeżeli pochodzi z herbaty, mateiną, jeżeli pochodzi z yerba mate bądź guaraniną, jeżeli pochodzi z guarany.

Właściwości i zastosowanie kofeiny

Kofeina uwalnia takie neuroprzekaźniki, jak noradrenalina, dopamina, serotonina czy acetylocholina. Ich podwyższone stężenie powoduje pobudzenie układu nerwowego, przyspieszenie pracy serca i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Kofeina zwiększa również czynność mózgu i jest stosowana w preparatach, które stosuje się przy zaburzeniach czynności serca na tle nerwicowym.

Warto zaznaczyć, że małe dawki kofeiny - 100-300 mg - poprawiają koncentrację, działają pobudzająco, zmniejszają senność i zmęczenie. Obecność kofeiny w diecie wpływa pozytywnie na metabolizm człowieka.

Kofeina nie tylko w kawie - gdzie można ją znaleźć?

Kofeina nie znajduje się tylko w naparach z kawy i herbaty. Znajdziemy ją również w yerba mate, ziarnach koli i kawy. Kofeinę zawierają również napoje energetyczne, napoje gazowane typu cola i żele energetyczne dla sportowców wyczynowych.

Kofeinę stosuje się także w produkcji leków, a dokładnie w preparatach przeciwbólowych i moczopędnych. Zaleca się jej przyjmowanie z lekami przeciwbólowymi w czasie miesiączki - pomaga ona zmniejszyć napięcie i zmęczenie.

Działanie kofeiny zostało docenione w kosmetologii. Znajdziemy ją w szamponach na porost włosów, kremach pod oczy oraz żelach antycellulitowych.

Czy kofeinę można przedawkować?

Kofeina w niewielkich ilościach wpływa pozytywnie na nasz organizm. Należy jednak pamiętać, aby jej nie przedawkować. Maksymalna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi 400 mg na dzień. Jej przekroczenie może doprowadzić do zaburzeń, uczucia niepokoju, a nawet przyspieszenia rytmu serca.

Kofeina w ciąży nie jest całkowicie zabroniona. Można ją spożywać, jeżeli będzie się pamiętać o prawidłowych dawkach. Ciężarne nie powinny przekraczać 200-300 mg kofeiny na dzień.

Czy kofeina szkodzi?

Spożywanie kofeiny w dużych ilościach może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Przedawkowanie tej substancji działa pobudzająco i moczopędnie. Co więcej może przyczynić się do wypłukiwania niektórych substancji z organizmu człowieka i doprowadzić do uzależnienia.

Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania kofeiny?

Kofeina posiada wiele właściwości pobudzających, jednak w niektórych przypadkach może się przyczynić do zwiększenia niepokoju czy problemów ze spaniem. Jeżeli więc zażywamy leki, takie jak antydepresanty czy środki zwiotczające mięśnie to kofeinę powinno się ograniczyć. Dotyczy to również nadciśnienia, cukrzycy czy chorób serca.

Forum – weź udział w dyskusji lub rozpocznij nową

Czat – zapraszam na pogaduszki

Współpraca z blogerami/ reklamodawcami:

Najpopularniejsze artykuły w ciągu ostatniego tygodnia

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Garnitur trzyczęściowy to klasyczna elegancja na ślubie

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim
Mój reanimowany projekt! Czasami warto podesłać Niemcom link do konkretnego artykułu!

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *