Czysta energia – jak ją pozyskiwać?

Artykuł gościnny

Jak zamontować fotowoltaikę

Zapotrzebowanie energetyczne każdego domu jest duże – w większości przypadków energia wykorzystywana jest nie tylko do prawidłowego działania sprzętów elektronicznych, ale też do ogrzania pomieszczeń czy wody użytkowej. Rosnące ceny energii sprawiają, że Polacy coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł jej pozyskiwania. Alternatywą dla tradycyjnych dostawców i źródeł może być energia odnawialna. Czym jest i jak ją pozyskiwać?

Czym jest czysta energia?

Termin „czysta energia” odnosi się do odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr, promienie słoneczne, ale też energii pochodzącej np. z geotermiki. Odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa dla klasycznych surowców kopalnych (węgiel, ropa), których złoża maleją, a ich cena może być uzależniona od sytuacji geopolitycznej. 

W przypadku czystej energii początkowo wykorzystywana była ona przede wszystkim przez duże firmy. Na terenie Polski przez ostatnie dekady powstawały zarówno farmy fotowoltaiczne, jak i farmy wiatrowe. Obecnie mini instalację fotowoltaiczną może mieć na swojej działce – każdy z nas! Mogą zająć się tym wykwalifikowani instalatorzy.

Zalety czystej energii

Pozyskiwanie czystej energii to nie tylko duża oszczędność dla naszych portfeli. Dzięki odnawialnym źródłom energii możliwe jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wśród licznych zalet OZE wymienia się również to, że pozyskując czystą energię, nie są generowane żadne problematyczne odpady, a sama energia jest praktycznie nieskończona. 

Jakie rozwiązania wykorzystać, by móc pozyskiwać czystą energię?

Instalacje fotowoltaiczne – skorzystaj z energii słońca

Panele słoneczne - ile kosztują

Nie ma wątpliwości, że instalacje fotowoltaiczne są najchętniej stosowanymi rozwiązaniami w celu pozyskiwania odnawialnych źródeł energii. Niewielkie instalacje tego typu widać przy olbrzymiej ilości domów w całej Polsce, a liczne dofinansowania pozwalają na zmniejszenie wyjściowego kosztu takiej inwestycji. 

Instalacje fotowoltaiczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa na energię, pozwalając w pełni uniezależnić się od jej tradycyjnych źródeł. Sercem instalacji fotowoltaicznych są moduły solarne, które składają się z ogniw wykonanych z krzemu. Dzięki skomplikowanym procesom chemicznym energia słoneczna zamieniana jest w prąd stały, który kierowany jest do falownika. 

Zadaniem falownika jest zmiana prądu stałego w prąd zmienny. Kolejno uzyskana energia wprowadzana jest do domowej sieci lub też do magazynu energii – mówią pracownicy marki Emiter, będącej dystrybutorem falowników Solplanet czy modułów fotowoltaicznych JA Solar.

Fotowoltaika od podstaw, czyli jak stworzyć stabilnie działającą instalację?

Podstawą tworzenia instalacji fotowoltaicznej jest określenie, jakie jest zapotrzebowanie na energię dla danego budynku. W przypadku domów jednorodzinnych szacunki takie warto robić na podstawie rachunków za prąd z ostatnich kilku miesięcy, ale też uwzględniając zakup np. nowej kuchenki indukcyjnej czy innego urządzenia elektrycznego. 

Znając zapotrzebowanie budynku na energię, kolejnym krokiem może być kontakt z doświadczonym instalatorem, który tworzy dla nas plan instalacji – konieczne będzie określenie mocy modułów, jak również zaprojektowanie konstrukcji, określenie miejsca, gdzie ma się ona znaleźć. 

Wzniesienie konstrukcji może trwać zaledwie kilka godzin. Istotnym jest fakt, że podłączenia do sieci wykonać wyłącznie uprawniony instalator, który wcześniej zobowiązany jest sprawdzić poprawność instalacji. Fotowoltaika cieszy się popularnością również przez wzgląd na liczne dofinansowania.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

W jaki sposób czerpać prąd z elektrowni wiatrowej

Ciekawą propozycją dla osób poszukujących sposobów na pozyskiwanie czystej energii są przydomowe turbiny wiatrowe. Turbiny pionowe to prosty sposób na generowanie energii nawet przy niskim poziomie wietrzności. Dzięki licznym zmianom w prawie, dotyczącym wykorzystania turbin wiatrowych na użytek domowy, dzisiaj możliwe jest zainstalowanie takiej turbiny blisko domu i korzystanie z jej pracy.

A może pompa ciepła?

Instalacja pompy ciepła - czy to się opłaca

Pompa ciepła jest urządzeniem coraz chętniej wykorzystywaniem w polskich domach. Dzięki niej możliwe jest pozyskiwanie energii z zewnątrz (z powietrza, z gruntu). Pompa ciepła pozwala na wprowadzenie ciepła z zewnątrz do wewnątrz, do domowych instalacji grzewczych czy też jako element niezbędny do podgrzania wody użytkowej. 

Pompy ciepła rekomendowane są do domów, w których wcześniej wykonany został audyt energetyczny – tylko wtedy będziemy mieli pewność, że pompa będzie pracować w odpowiednim trybie, nie będzie „taktować”. 

Wiele osób decyduje się jednocześnie na stworzenie przydomowej instalacji fotowoltaicznej oraz wykorzystanie pompy ciepła. Fotowoltaika zasili pompę, przez co jej użytkowanie będzie znacznie tańsze.

Emiternet sp. z o.o.
Dystrybutor rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych.

Komentarze