Najpopularniejsze książki o pracy w opiece za granicą

Polecam!

"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" – Barbara Bereżańska

Obraz
"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" to książka napisana przez opiekunkę osób starszych. Praca w opiece w Niemczech w ostatnich latach dała możliwość zarobku tysiącom ludzi z Polski. Jak wygląda praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech? Wszystkiego dowiesz się z moich książek. "Perły rzucone przed damy" – moja pierwsza książka o pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech  Jeśli chcesz zapoznać się z książką, możesz otrzymać egzemplarz z autografem. Więcej informacji po kliknięciu ikonki "Postaw kawę". Możesz także wesprzeć moją twórczość internetową stawiając mi małą kawę i pokazując, że lubisz czytać mój blog.  Osoby, które nie czytały mojej pierwszej książki, zapraszam również do zapoznania się z książką "Perły rzucone przed damy" . To poradnik dla opiekunów osób starszych, zawierający również liczne historie z pracy w opiece w Niemczech. Książka odsłania całą prawdę o pracy w opiece nad osobami starszym

Dlaczego należy bielić pnie drzew owocowych?

Artykuł gościnny

Czym bielić drzewa owocowe?

Bielenie pni drzewek owocowych to kluczowy element utrzymania ich w dobrej kondycji zdrowotnej. Jest to jeden z często pomijanych kluczowych aspektów pielęgnacyjnych, co jest ogromnym błędem. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie - dlaczego warto bielić drzewka owocowe? Podpowiemy również, kiedy należy to robić. Zapraszamy!

Dlaczego powinno się bielić pnie drzew owocowych?

Proces bielenia drzewek owocowych ma na celu zabezpieczenie ich kory przed uszkodzeniami, które powodują drastyczne zmiany temperatury powietrza. Prawidłowo zabielony pień odbija promienie słoneczne, co zapobiega jego przegrzewaniu. Ma to szczególne znaczenie nie w okresie letnim, ale we wiosennym czy jesiennym. Wówczas wtedy właśnie występują najdrastyczniejsze amplitudy. W słoneczne dni kora się nagrzewa, zaś nocą - łapie ją przymrozek. Jesienią drzewa owocowe nie posiadają liści, przez co są szczególnie wrażliwe na oddziaływanie czynników zewnętrznych. W wybielonych pniach nie zostają pobudzane soki, dzięki czemu kora nie ulega procesowi pękania i na jej powierzchni nie powstają rany zgorzelinowe. Proces stanowi także świetną protekcję przed szkodnikami i zwierzętami.

Kiedy najlepiej bielić pnie drzew owocowych?

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest pytanie - kiedy przeprowadzać bielenie drzewek owocowych, aby zapewnić im efektywną ochronę? Proces można wykonywać już na samym początku zimy. Ostatnimi laty pogoda w Polsce jest nieobliczalna. Niekiedy w okresie zimowym nie występuje śnieg, a temperatury w ciągu dnia potrafią być zaskakująco wysokie. W takim przypadku pierwsze bielenie można przeprowadzić już na przełomie listopada i grudnia. Jednak nie wystarczy to, aby zapewnić ochronę na całą zimę i wiosnę drzewkom. Aby protekcja utrzymała się aż do momentu wyrównania temperatur na zewnątrz, bielenie należy efektywnie powtarzać - zwłaszcza, kiedy opady śniegu zmyją białą warstwę. W przypadku gdy procedura w grudniu zostaje pominięta, najlepszym momentem na nadrobienie zaległości jest początek stycznia i lutego. W tym okresie właśnie notuje się największe amplitudy. Aby przeprowadzić bielenie pni, pogoda powinna być także dobrze przystosowana. Temperatura powietrza musi być dodatnia, wliczając w to brak opadów śniegu czy deszczu.

Czym bielić drzewa owocowe?

Proces bielenia pni wykonuje się przy użyciu tzw. mleka wapiennego. Jest to powszechny roztwór, składający się z wapna palonego oraz wody. Na rynku jednak dostępne są specjalnie przystosowane preparaty, które dzięki dodatkowym substancjom wzmacniają efekt ochronny. Niektórzy producenci dodają do nich glinę, aby zwiększyć przyczepność roztworu do pnia. Niekiedy słyszy się także o wykorzystaniu w celu bielenia farb, tzw. emulsyjnych. Z jednej strony, taki preparat będzie dużo trwalszy, jednak nie jest przystosowany do użycia na drzewkach, które są narażone na skrajne temperatury. Metodą opcjonalną jest dodanie emulsji do mleka wapiennego, aby wzmocnić efekt trwałości i ułatwić proces nakładania na pień.

Jak najoptymalniej wykonywać bielenie pni drzew owocowych?

Najpopularniejszą i najefektywniejszą metodą jest tradycyjne nakładanie ochronnego roztworu za pomocą pędzla, który powinien charakteryzować się miękkim włosiem. Pozwala to na łatwe docieranie nawet do trudno dostępnych, wklęsłych miejsc pnia. Pewne grono osób decyduje się także na użycie specjalistycznego opryskiwacza, jednak w związku z tym trzeba pójść na pewny kompromis. Użycie pędzla gwarantuje zero straty roztworu, zaś metoda opryskowa charakteryzuje się marnowaniem jego pewnej ilości - pozwala jednak zabezpieczyć drzewka w znacznie krótszym czasie.

Bielenie pni drzew owocowych to bardzo ważny proces w ich pielęgnacji. Pozwala to cieszyć się soczystymi i słodkimi plonami w okresie letnim. Przy systematycznym wykonywaniu procedury drzewka w pełni zdrowia przeżyją nawet najskrajniejsze amplitudy. Wystarczy włożyć w to trochę wysiłku oraz wziąć pod uwagę kilka powyższych wskazówek.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z www.target.com.pl - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Forum – weź udział w dyskusji lub rozpocznij nową

Czat – zapraszam na pogaduszki

Współpraca z blogerami/ reklamodawcami:

Najpopularniejsze artykuły w ciągu ostatniego tygodnia

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Garnitur trzyczęściowy to klasyczna elegancja na ślubie

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim
Mój reanimowany projekt! Czasami warto podesłać Niemcom link do konkretnego artykułu!

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *