Goście z zagranicy, czyli o czym pamiętać przy międzynarodowym weselu?

Artykuł gościnny

Jak zaplanować ślub - goście zza granicy

W czasach, kiedy podróżowanie stało się niezwykle dostępne, a ludzie mają coraz więcej okazji do poznawania ludzi z zagranicy, międzynarodowe śluby w ogóle nie dziwią. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i jak przygotować wesel, aby nasi zagraniczni goście czuli się komfortowo?

Save the date, czyli zadbaj o zarezerwowanie terminu odpowiednio wcześniej

Save the date to umowna tradycja, którą stosuje się po to, aby wszyscy goście, których planujemy zaprosić na swoje wesele, mogli w spokoju zarezerwować sobie termin, który Para Młoda wybrała na uroczystość zaślubin. Save the date wysyła się w postaci kartki, jeszcze przed oficjalnym zaproszeniem, zwykle rok przed wydarzeniem.

Zorganizowanie podróży do Polski z innych, często bardzo odległych krajów wymaga innej logistyki niż przyjazd z inne miasta Polski. Goście z zagranicy muszą zmierzyć się z zarezerwowaniem biletów lotniczych, na co potrzebują odpowiednią ilość czasu. Często dochodzi do tego wyszukanie hotelu na kilka dni, co czasem może okazać się sporym wyzwanie, jeśli Para Młoda organizuje wesele w małym mieście.

Informator organizacyjny

Podczas przygotowywania zaproszeń na ślub warto pomyśleć o stworzeniu informatora z najważniejszymi informacjami organizacyjnymi. Najpopularniejszą jego  formą jest dodatkowa kara wysyłana wraz z zaproszeniem. W informatorze warto umieścić informacje związane z:

 • Informacje dotyczące transferu z lotniska: przylot do Polski i odnalezienie się na lotnisku, to pierwszy moment, o który już warto zadbać, aby nasi zagraniczni goście czuli się komfortowo. Jeśli Para Młoda zapewnia prywatny transfer z lotniska do hotelu, to warto wspomnieć w informatorze, kto będzie czekać na gości na lotnisku oraz w jakim miejscu. Jeśli goście powinni zadbać o transfer samodzielnie, to warto wskazać im kilka możliwości, aby mogli dostosować je do swoich upodobań, komfortu, czy budżetu.
 • Opcje noclegowe: w przypadku, kiedy goście mają już zarezerwowane miejsca noclegowe przez Parę Młodą, warto w informatorze podać adres hotelu, czy wpisać stronę internetową z niezbędnymi informacjami o zakwaterowaniu. Jeśli goście powinni zorganizować sobie nocleg we własnym zakresie, wskażmy najatrakcyjniejsze miejsca (uwzględniając różny budżet, jakim mogą dysponować goście).
 • Prezenty: informator weselny, to również dobre miejsce na informacje o prezentach ślubnych, niekoniecznie trzeba o tym informować w zaproszeniu. W zależności od miejsca i tradycji otrzymuje się różne, często rzeczowe, prezenty. Dla gości z zagranicy formy rzeczowe mogą być kłopotliwe, zwykle ze względu na ich gabaryty i konieczność wykupienia dodatkowe bagażu. Jeśli Para Młoda decyduje się na otrzymanie prezentu w formie tzw. “koperty”, to można o tym poinformować w informatorze.
 • Tradycje weselne: informator, to również dobre miejsca na opisanie tradycyjnych wydarzeń, które pojawią się na ślubie. Jeśli w trakcie ceremonii zaplanowano m.in. powitanie chlebem i solą, tłuczenie kieliszków po toaście, czy oczepiny, to warto wyjaśnić te tradycje gościom, którzy mogą poczuć się zdezorientowani, widząc to pierwszy raz. Uprzedzając ich w informatorze o istnieniu tradycji, być może przyjmą je lepiej i sprawią im również radość.

Alternatywą dla dodatkowej karty w zaproszeniu jest coraz bardziej popularna strona internetowa stworzona wyłącznie na potrzeby wesela. Na stronie można umieścić takie same informacje jak w papierowym informatorze. Plusem tego rozwiązania jest to, że w łatwy i szybki sposób można podzielić się wszystkimi informacjami z zagranicznymi gośćmi za pomocą internetu. Dodatkowo możemy ją dowolnie aktualizować i dodawać bieżące aktualności. Pary czasem decydują się na prowadzenie dziennika na stronie, dzięki któremu tworzą swój pamiętnik z przygotowań do najważniejszego dnia w ich życiu.

Słowniczek

Dla gości z zagranicy może okazać się mało komfortowe, kiedy nie będą mogli porozmawiać z większą częścią gości. Na pomoc w takiej sytuacji, mogą posłużyć przygotowane przez Parę Młodą mini słowniczki z najważniejszymi zwrotami. Słówka i zwroty mogą zachęcić gości do rozmowy, dzięki czemu będą czuć się bardziej komfortowo.

Dla przykładu kilka słów/zwrotów, które można umieścić w weselnym słowniku dla zagranicznych gości:

 • Panna Młoda/Pan Młody
 • Obrączki
 • Jak masz na imię?
 • Skąd się znacie?
 • Tort weselny
 • Ślub/Wesele
 • Co to za tradycja?
 • Jak masz na imię?
 • Jak nazywa się ta potrawa?

Bariery językowe podczas ceremonii

Poza dobrym zorganizowaniem się przed ceremonią warto zadbać też o ewentualne bariery językowe podczas wydarzenia. Istotnym elementem jest tłumaczenie wydarzenia dla zagranicznych gości, którzy nie będą mogli swobodnie uczestniczyć w ceremonii przez zbyt dużą barierę językową. Warto pomyśleć o przetłumaczeniu, chociaż najważniejszych momentów z całego wydarzenia, dzięki czemu zagraniczni goście będą mogli przeżywać ten dzień razem z Parą Młodą.

Dobra zabawa to też ważny element wydarzenia. Jeśli Para Młoda zdecydowała się na wodzireja, DJ, czy konferansjera podczas wesela, to warto zwrócić uwagę, czy taka osoba może poprowadzić imprezę w dwóch językach. Dbając o ten element, zagraniczni goście będą informowani o najważniejszych momentach wesela w języku, który znają. Będą mogli się integrować z pozostałymi gości, będą rozumieć zaproszenia do zabaw, czy też ich zasady.

Artykuł powstał w ramach współpracy z Twój Dzień - firmą zajmującą się organizacją wesel, przyjęć ślubnych, imprez okolicznościowych.

Komentarze