Jak zabezpieczyć pergolę tarasową zimą? Podpowiadamy!

Artykuł gościnny

Pergola tarasowa - jaka będzie najlepsza

Posiadanie pergoli tarasowej niesie ze sobą szereg zalet, ale również obowiązków. Aby utrzymać ją w dobrej formie i latem cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, niezbędne jest właściwe zabezpieczenie pergoli na sezon zimowy. Okres ten jest szczególnie trudny dla konstrukcji zewnętrznych ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, które - jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań ochronnych - mogą negatywnie wpłynąć ich kondycję i skrócić żywotność, albo nawet trwale uszkodzić. Dziś podpowiadamy, jak zabezpieczyć pergolę tarasową zimą.

Dlaczego zabezpieczenie pergoli na zimę jest tak ważne?

Pergole tarasowe stanowią element tak zwanej małej architektury i są niejako przedłużeniem domu. Najczęściej korzystamy z nich od późnej wiosny, przez cały sezon letni, aż do początku jesieni, kiedy pogoda i temperatura sprzyjają posiadówkom czy pracy na świeżym powietrzu. Jednak pergole, jako konstrukcje zewnętrzne, są narażone na działanie czynników atmosferycznych przez cały rok, a nasz klimat charakteryzuje się całą gamą zjawisk pogodowych i dynamicznymi ich zmianami. Zima jest najbardziej wymagającym okresem, ponieważ wilgoć, mróz, opady śniegu i deszczu mogą - przy braku odpowiednich działań - trwale uszkodzić konstrukcję pergoli.

Działania podstawowe

Zabezpieczenie pergoli tarasowej nie wymaga podejmowania trudnych, pracochłonnych działań, ale musi być wykonywane sumiennie i regularnie. Pierwszą i podstawową sprawą są dokładne oględziny konstrukcji po sezonie letnim, a najpóźniej przed wystąpieniem pierwszych mrozów. Dzięki nim można ocenić stan materiałów, działanie poszczególnych mechanizmów, czy formę całej konstrukcji. Należy również usunąć z dachu liście i gałęzie.

Wszystko zależy od materiału

Sposób pielęgnacji i konserwacji pergoli różni się w zależności od materiału, z którego została wykonana. W jednym i drugim przypadku należy jednak dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć elementy konstrukcyjne, korzystając z właściwych produktów.

Pergole aluminiowe

W przypadku pergoli aluminiowych wystarczy dokładnie wyczyścić stelaż i ewentualnie pokryć go specjalną warstwą antykorozyjną. Aluminium to surowiec bardzo odporny na zmienne czynniki atmosferyczne, w tym również wilgoć i mróz, więc utrzymanie go w dobrej formie wymaga minimum pracy.

Pergole drewniane

Trochę więcej zabiegów wymaga zabezpieczenie pergoli drewnianych. Jeśli stelaż nie ma żadnych ubytków (w przeciwnym razie należy je wypełnić lub wymienić), należy drewno dokładnie wyczyścić. Czasem trzeba do tego użyć papieru ściernego, aby usunąć stare warstwy farby i lakieru. Następnie konieczne jest pokrycie konstrukcji specjalnym preparatem ochronnym - impregnatem, lakierobejcą lub olejem. Drewniane pergole pięknie się prezentują, ale wybierając je, warto wiedzieć, że utrzymanie ich w dobrej formie wymaga większego nakładu pracy i jest bardziej czasochłonne.

Pielęgnacja tkanin i elementów materiałowych

Wiele pergoli tarasowych posiada dodatkowe elementy materiałowe. Tkaniny również wymagają zabezpieczenia na zimę: przede wszystkim należy je dokładnie wysuszyć, wyczyścić z kurzu, pyłów i liści oraz usunąć plamy i ewentualne zabrudzenia. Do pielęgnacji tkanin nie wolno używać silnych detergentów, ale specjalnie dedykowanych produktów lub wody z octem i miękkiej szczotki. Materiał po wyczyszczeniu musi całkowicie wyschnąć - w przeciwnym razie istnieje ryzyko powstawania pleśni.

Wyposażenie pergoli tarasowych

Równie ważne jak pielęgnacja i konserwacja stelażu pergoli jest zadbanie o jej wyposażenie. Wszelkie konstrukcyjne elementy dodatkowe, takie jak boczne ścianki czy materiałowe zadaszenie, należy zwinąć lub zdemontować (jeśli jest to możliwe). Warto również wyczyścić i schować meble, dekoracje i wszelkie wyposażenie, by ochronić je przed wilgocią, spadkami temperatur, śniegiem i dotkliwymi mrozami. Nie wolno zapomnieć też o roślinach, które w okresie zimowym wymagają szczególnej opieki. Kwiaty doniczkowe dobrze jest przenieść do zamkniętych pomieszczeń z dostępem do światła dziennego, by ochronić je przed zimnem i wiatrem, a w przypadku roślin ogrodowych warto zastosować kaptury ochronne lub otuliny.

A co z dachem?

Jeśli nasza pergola jest wyposażona w składany dach, na okres zimowy warto go ustawić w takiej pozycji, by nie gromadził się na nim śnieg. W przeciwnym razie istnieje ryzyko złamania lub uszkodzenia zadaszenia. Niektórzy producenci pergoli gwarantują jednak wytrzymałość dachu nawet w przypadku dużego obciążenia.

A może pergola całoroczna?

Warto wiedzieć, że podjęcie pewnych działań i wzbogacenie pergoli o nowoczesne udogodnienia może nie tylko przedłużyć sezon tarasowy, ale nawet sprawić, by trwał on cały rok. W tym celu konieczne jest zamontowanie ścian bocznych i oświetlenia, a dodatkowo również ogrzewania i czujników pogodowych. Taki typ pergoli też wymaga czyszczenia i konserwacji, ale z jej dobrodziejstw i możliwości wypoczynku na tarasie można korzystać o wiele dłużej.

Publikacja opracowana przy współpracy z Plisy Okienne - firmą oferującą rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, markizy, pergole na wymiar.

Komentarze