Mikołajki dla dzieci - jak je przygotować?

Jakie prezenty dla dziewczynki, chłopaka na Mikołajki w szkole
Mikołajki to wyjątkowy dzień w roku, na który niecierpliwie czekają wszystkie dzieci. Obchodzimy je szóstego grudnia. Rodzicie mogą sprawić, że będą one wyjątkowe dla maluchów. Jak zorganizować Mikołajki w domu oraz jakie zwyczaje związane z tym świętem panują w Polsce? Co zrobić, aby ten dzień był magiczny? Czy niezbędny jest strój Mikołaja? A może lepiej ukryć prezent pod poduszką lub w specjalnej skarpecie na prezent? I najważniejsze - co podarować dzieciom, aby wywołać uśmiech na ich twarzach?


Mikołajki w domu - polskie zwyczaje

Mikołajki to wyjątkowy czas. W wielu polskich domach tradycje związane z tym świętem są przekazywane z pokolenia na pokolenie. W zależności od regionu mogą się one nieco różnić. 

List  do Świętego Mikołaja

Jednym z najważniejszych mikołajkowych zwyczajów jest pisanie listu do Świętego Mikołaja. Dzieci wyrażają w nich swoje marzenia oraz życzenia. Listy te są starannie przygotowywane. Maluchy często ozdabiają je kolorowymi rysunkami. Można je wykonać już kilka dni przed Mikołajkami!

Poczęstunek dla Świętego Mikołaja i reniferów

Wieczór przed Mikołajkami to czas, gdy dzieci przygotowują przysmaki dla Świętego Mikołaja i jego reniferów. Tradycyjnie zostawia się dla Mikołaja ciasteczka i mleko, a dla reniferów marchewki lub siano. To gest serdeczności oraz wdzięczności wobec tajemniczego gościa. 

Prezent na Mikołajki - pod poduszką, w skarpecie czy też wręczony osobiście przez Mikołaja!

Prezenty na Mikołajki mogą być schowane pod poduszką, w specjalnej skarpecie na prezenty, a niekiedy sam Mikołaj odwiedza domy, by wręczyć je osobiście. To chwila, kiedy dzieci z niecierpliwością wyczekują dźwięku dzwoneczka, który ogłasza przybycie Mikołaja.

Mikołajki w domu to czas, który łączy pokolenia. Jest pełen magii oraz radości. - Zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które nie mają wątpliwości, że Święty Mikołaj istnieje.

Mikołajki w szkole - losowanie i kupowanie prezentów

Mikołajki w szkole to wspaniała zabawa dla dzieci w różnym wieku. Najczęściej są one poprzedzone losowaniem. Dzieci obdarowują się nawzajem. Każdy przygotowuje paczkę dla osoby, którą wylosował. Jaka powinna być cena prezentu? Powinna to być symboliczna kwota, aby każdy mógł wziąć udział w zabawie. w paczce powinny znaleźć się drobiazgi, takie jak słodycze, kolorowanki czy też ciekawe gadżety odpowiednie dla wieku oraz zainteresowań dziecka. Maluchy przygotowują te paczki wspólnie z rodzicami. Warto posłuchać ich wskazówek. W końcu to one wiedzą najlepiej, co je kręci. 

Pakowanie prezentów na Mikołajki - świąteczny worek

Pakowanie prezentów na Mikołajki w worki jest bardzo praktyczne - zwłaszcza, jeśli ktoś nie posiada szczególnych umiejętności w pakowaniu prezentów. Do wyboru mamy reklamówki na prezenty (niezbyt ekologiczne, ale ekonomiczne rozwiązanie, które pamięta czasy PRL-u), torby papierowe, świąteczne worki wykonane z materiału oraz świąteczne skarpety na drobne upominki, które można zawiesić na ścianie lub na klamce do pokoju dziecinnego. Każde rozwiązanie jest dobre. 

Strój Świętego Mikołaja - wypożyczyć czy kupić

Postać Mikołaja rozdającego prezenty jest popularna w przedszkolach oraz szkołach - w młodszych klasach. Postawnych mężczyzn w czerwonym stroju, z białą brodą spotykamy także w centrach handlowych. Coraz częściej Mikołaje odwiedzają dzieci także w domach. Przebierają się za nich ojcowie, wujkowie czy też sąsiedzi. Strój Świętego Mikołaja można zamówić w sklepie internetowym - wraz z ogromnym workiem na prezenty. Warto pomagać sobie w ramach pomocy sąsiedzkiej, aby maluchy nie rozpoznały w roli Mikołaja członka rodziny. Można także wynająć profesjonalnego Mikołaja. 

Przygotowując Mikołajki pamiętajmy o tym, aby uczyć dzieci zarówno dawać, jak i przyjmować prezenty. Dawanie powinno sprawiać nam radość - tak samo wielką, jak otrzymywanie. 

Komentarze