"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" – Barbara Bereżańska

Artykuł gościnny
Za kolebkę pizzy uważa się Włochy. I chociaż faktycznie pierwsze pizze pojawiły się w okolicach dzisiejszego Neapolu, to duży udział w ich powstawaniu mieli Grecy, którzy zamieszkiwali tamtejsze rejony. Współcześnie jednak to mieszkańcy Italii nazywają się mistrzami pizzy i to tam najczęściej można zjeść najlepsze wersje tej słynnej potrawy. Tradycyjna włoska pizza to klasyka sama w sobie: ciasto, ser i przyprawy z ziołami, głównie oregano i bazylią, polane najlepszej jakości oliwą z oliwek. Włosi stawiają na proste składniki, nie uznają wymyślnych dodatków ani żadnych sosów typu ketchup (z czego z kolei słyną Polacy). Pizza jednak to potrawa popularna na całym świecie i szybko okazało się, że - w zależności od regionu - może być skomponowana z przeróżnych składników, od prostych warzyw i mięs, aż do owoców morza i jadalnych owadów.
Pizza niejedno ma imię. Można się o tym przekonać, poznając smaki tej potrawy z innych krajów. Niektóre są co najmniej dziwne, inne dla naszej kultury wręcz odrzucające. Jednych mielibyśmy ochotę mimo wszystko spróbować, na inne nawet nie chcielibyśmy patrzeć. Oto 13 najbardziej wyjątkowych smaków pizzy, które można spotkać na świecie:
Jeszcze do niedawna jedzenie owadów kojarzyło nam się przede wszystkim z krajami azjatyckimi. Jednak warto wiedzieć, że Unia Europejska zezwala na dodawanie do różnych potraw trzech owadów. Są to: larwy mącznika młynarka, szarańcza wędrowna oraz świerszcz domowy. Ten ostatni pojawił się na liście w styczniu 2023 roku. Dania z owadami - w tym również pizza - mogą być więc coraz częściej spotykane również w krajach europejskich.
Na nietypowe smaki pizzy można się natknąć również w Polsce. O ile pizza z owocami morza nikogo już właściwie nie dziwi, o tyle niektóre dodatki potrafią zaskoczyć. Niektóre lokale serwują na przykład:
Obecność pizzy Hawajskiej w menu wielu lokali już nikogo nie dziwi, ale wciąż wzbudza ona wiele kontrowersji. Jest to ciasto z dodatkiem szynki, sera i kawałków ananasa. Takie połączenie ma zarówno wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Wśród tych drugich z pewnością znajdują się Włosi, którzy nie uznają tak wymyślnych dodatków. Co ciekawe, pizza Hawajska wcale nie pochodzi z Hawajów, ale z Kanady, gdzie w 1962 roku pewien restaurator greckiego pochodzenia postanowił urozmaicić smak pizzy, dodając do niej ananasa. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a ten nietypowy wariant potrawy zyskał popularność na całym świecie, w tym również w Polsce.
Popularność pizzy od lat nie słabnie, a wraz z nią powstają coraz nowsze warianty tego dania. Nie chodzi jedynie o smak, ale również o wygląd i sposób podania. Na świecie możemy spotkać pizzę, która nie jest jedynie okrągłym plackiem. Włosi z pewnością łapią się za głowę, słysząc o niektórych wariacjach. Wśród nich znajdują się na przykład:
Na tle innych krajów Polacy wciąż wydają się tradycjonalistami. Chociaż Włosi stale zarzucają nam, że psujemy smak pizzy ketchupem lub innymi sosami, to jeśli chodzi o dobór składników, częściej wybieramy klasyczne wersje. Według przeprowadzonych badań, w Polsce najczęściej zamawianą pizzą jest Capricciosa. Jeśli chodzi o inne dodatki do ciasta, zwykle decydujemy się na pieczarki, cebulę, salami, paprykę, kurczaka czy kukurydzę, rzadziej na pepperoni, oliwki lub boczek. I oczywiście sos czosnkowy.
Artykuł przygotowała pizzeria Capri New z Krakowa specjalizująca się w pizzy, burgerach, sałatkach i makaronach na dowóz. |