Pizza z owadami? 13 najdziwniejszych smaków pizzy

Artykuł gościnny

Jakie składniki na pizzę będą najlepsze

Dla przeciętnego Polaka pizza to okrągły placek z sosem pomidorowym i szeregiem dodatków. Najpopularniejsze z nich to na przykład pieczarki, cebula, papryka, szynka czy kurczak. Czasem, decydując się na szczyptę szaleństwa, wybieramy nieco niekonwencjonalne składniki, jak owoce morza, szpinak czy ostre papryczki. Istnieją jednak miejsca, gdzie można spotkać naprawdę wyjątkowe dodatki do tej potrawy, jak mięso z krokodyla lub owady. Jakie są najdziwniejsze smaki pizzy? Oto kilka z nich.

Tradycyjna pizza

Za kolebkę pizzy uważa się Włochy. I chociaż faktycznie pierwsze pizze pojawiły się w okolicach dzisiejszego Neapolu, to duży udział w ich powstawaniu mieli Grecy, którzy zamieszkiwali tamtejsze rejony. Współcześnie jednak to mieszkańcy Italii nazywają się mistrzami pizzy i to tam najczęściej można zjeść najlepsze wersje tej słynnej potrawy. Tradycyjna włoska pizza to klasyka sama w sobie: ciasto, ser i przyprawy z ziołami, głównie oregano i bazylią, polane najlepszej jakości oliwą z oliwek. Włosi stawiają na proste składniki, nie uznają wymyślnych dodatków ani żadnych sosów typu ketchup (z czego z kolei słyną Polacy). Pizza jednak to potrawa popularna na całym świecie i szybko okazało się, że - w zależności od regionu - może być skomponowana z przeróżnych składników, od prostych warzyw i mięs, aż do owoców morza i jadalnych owadów.

13 najdziwniejszych smaków pizzy

Pizza niejedno ma imię. Można się o tym przekonać, poznając smaki tej potrawy z innych krajów. Niektóre są co najmniej dziwne, inne dla naszej kultury wręcz odrzucające. Jednych mielibyśmy ochotę mimo wszystko spróbować, na inne nawet nie chcielibyśmy patrzeć. Oto 13 najbardziej wyjątkowych smaków pizzy, które można spotkać na świecie:

 1. Pizza z mięsem krokodyla - Australia.
 2. Pizza z mięsem z kangura - Australia.
 3. Pizza z atramentem ośmiornicy - Japonia.
 4. Pizza na słodko z czekoladą - Dubaj.
 5. Pizza z zielonym groszkiem - Brazylia.
 6. Pizza z masłem orzechowym - Kanada.
 7. Pizza z mięsem renifera - Finlandia.
 8. Pizza z cykadami - kraje azjatyckie.
 9. Pizza z larwami mącznika młynarka - kraje azjatyckie i Europa.
 10. Pizza z bananami i orzeszkami ziemnymi - Szwecja.
 11. Pizza z cykadami - Ameryka.
 12. Pizza z kokosem - Kostaryka.
 13. Pizza z koniną - Dania.

Pizza z owadami w Europie

Jeszcze do niedawna jedzenie owadów kojarzyło nam się przede wszystkim z krajami azjatyckimi. Jednak warto wiedzieć, że Unia Europejska zezwala na dodawanie do różnych potraw trzech owadów. Są to: larwy mącznika młynarka, szarańcza wędrowna oraz świerszcz domowy. Ten ostatni pojawił się na liście w styczniu 2023 roku. Dania z owadami - w tym również pizza - mogą być więc coraz częściej spotykane również w krajach europejskich.

Najdziwniejsze smaki pizzy w Polsce

Na nietypowe smaki pizzy można się natknąć również w Polsce. O ile pizza z owocami morza nikogo już właściwie nie dziwi, o tyle niektóre dodatki potrafią zaskoczyć. Niektóre lokale serwują na przykład:

 • pizzę z gruszkami i gorgonzolą;
 • pizzę z jajkiem na miękko;
 • pizzę z ostrygami;
 • pizzę rybną (ze śledziem, tuńczykiem, makrelą i sardynkami);
 • pizzę z ananasem i innymi owocami.

Kontrowersyjna pizza Hawajska

Obecność pizzy Hawajskiej w menu wielu lokali już nikogo nie dziwi, ale wciąż wzbudza ona wiele kontrowersji. Jest to ciasto z dodatkiem szynki, sera i kawałków ananasa. Takie połączenie ma zarówno wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Wśród tych drugich z pewnością znajdują się Włosi, którzy nie uznają tak wymyślnych dodatków. Co ciekawe, pizza Hawajska wcale nie pochodzi z Hawajów, ale z Kanady, gdzie w 1962 roku pewien restaurator greckiego pochodzenia postanowił urozmaicić smak pizzy, dodając do niej ananasa. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a ten nietypowy wariant potrawy zyskał popularność na całym świecie, w tym również w Polsce.

Czy pizza musi być okrągła?

Popularność pizzy od lat nie słabnie, a wraz z nią powstają coraz nowsze warianty tego dania. Nie chodzi jedynie o smak, ale również o wygląd i sposób podania. Na świecie możemy spotkać pizzę, która nie jest jedynie okrągłym plackiem. Włosi z pewnością łapią się za głowę, słysząc o niektórych wariacjach. Wśród nich znajdują się na przykład:

 • pizza kwadratowa i prostokątna;
 • pizza w kształcie serca (serwowana w wielu lokalach szczególnie w Walentynki);
 • Calzone, czyli pizza zawinięta w ciasto o kształcie pieroga;
 • pizza na patyku, czyli tak zwane Pizzacle (popularne na Filipinach);
 • pizza w kształcie łódki, zwana Pidą (Turcja);
 • pizza w tortilli (popularna w Meksyku);
 • pizza podana w lodowym rożku;
 • pizza w formie babeczek.

Jakie pizze najchętniej wybierają Polacy?

Na tle innych krajów Polacy wciąż wydają się tradycjonalistami. Chociaż Włosi stale zarzucają nam, że psujemy smak pizzy ketchupem lub innymi sosami, to jeśli chodzi o dobór składników, częściej wybieramy klasyczne wersje. Według przeprowadzonych badań, w Polsce najczęściej zamawianą pizzą jest Capricciosa. Jeśli chodzi o inne dodatki do ciasta, zwykle decydujemy się na pieczarki, cebulę, salami, paprykę, kurczaka czy kukurydzę, rzadziej na pepperoni, oliwki lub boczek. I oczywiście sos czosnkowy.

Artykuł przygotowała pizzeria Capri New z Krakowa specjalizująca się w pizzy, burgerach, sałatkach i makaronach na dowóz.

Komentarze