Savoir vivre na eleganckich bankietach firmowych. Te zasady musisz znać!

Artykuł gościnny

Na co zwracać uwagę na eleganckich przyjęciach

Firmowy bankiet jest doskonałą sposobnością na integrację pracowników i szefostwa. Co warte zaznaczenia - w tego typu imprezach niezwykle często udział biorą także strategiczni klienci firmy, na których całemu zespołowi bardzo zależy. Aby uniknąć gafy ważne więc, by każdy firmowy event był perfekcyjnie zaplanowany, a jego uczestnicy prezentowali się z jak najlepszej strony. Chcesz poznać zasady, które obowiązują na takim eleganckim firmowym spotkaniu? Zapraszamy do lektury niniejszego poradnika.

Zadbaj o odpowiednią prezencję

Na formalnych bankietach obowiązuje zawsze sprecyzowany dress code. I o ile w przypadku innych eventów integracyjnych (imprez w stylu sportowym, wycieczek, spotkań tematycznych) możemy sobie pozwolić na luźniejszy ubiór, oficjalne bankiety są okolicznością, w której obowiązuje strój galowy. W przypadku mężczyzn będzie to zawsze garnitur (ewentualnie frak lub surdut), gładka koszula oraz krawat, w przypadku kobiet - elegancki, wizytowy kostium bądź sukienka wieczorowa (nie koktajlowa!). Nie zapomnij też o odpowiednich, dopasowanych do stroju butach oraz o dodatkach w postaci klasycznej - srebrnej bądź złotej - biżuterii. Oczywiście podstawą jest zachowanie higieny - prysznic bezpośrednio przed imprezą oraz nienaganna fryzura, a w przypadku kobiet także makijaż i manicure.

Pamiętaj o odpowiednim zachowaniu się przy stole

Oficjalne bankiety wymagają odpowiedniej etykiety w kwestii spożywania posiłków i ogólnie zachowania się przy stole. To właśnie przy stole odbywa się większość tego rodzaju przyjęć, dlatego warto w tym aspekcie pamiętać o kilku zasadach, których nieznajomość może przysporzyć nam wielu problemów:

Odpowiednie posługiwanie się sztućcami

Wśród zasad obowiązujących przy stole, podstawową z nich jest poprawne używanie sztućców. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i w przypadku, gdy serwowana jest większa ilość dań, nawet wprawione osoby mogą się nieco pogubić. Właśnie dlatego kilka poniższych zasad, które dla was spisaliśmy, może w tym przypadku okazać się niezwykle przydatnych i uniwersalnych:

 • Zawsze zaczynaj od sztućców znajdujących się najdalej od talerza i zmierzaj w stronę środka konsumując serwowane kolejno dania.
 • Pamiętaj, aby sztućce trzymać w odpowiednich rękach - osoby praworęczne nóż powinny trzymać w ręce prawej, a widelec w lewej. Osoby leworęczne - odwrotnie.
 • Oprzyj sztućce po bokach talerza zanim sięgniesz po napój, chusteczkę, lub będziesz chciał zrobić sobie przerwę w jedzeniu.
 • Na oficjalnych przyjęciach z reguły nie serwuje się dań spożywanych palcami. Zawsze używaj przynajmniej widelca.
 • Po zakończonym posiłku odłóż sztućce równolegle na talerzu, wskazując godzinę piątą. W internecie dostępnych jest wiele innych grafik, co dane ułożenie sztućców oznacza, jednak praktykuje się je bardzo rzadko.

Zachowanie podczas posiłku

O twoim wychowaniu oraz kulturze osobistej świadczyć będą również inne elementy zachowania się przy stole:

 • Nigdy nie podnoś talerza podczas jedzenia zupy. Możesz jedynie przechylić go na koniec, gdy chcesz nabrać resztę dania.
 • Jedz podane pieczywo odrywając je po kawałku, możesz je następnie posmarować masłem. Kanapki z reguły na bankietach są przygotowane, lub - w przypadku zimnej płyty - pieczywo pokrojone.
 • Nie mów z pełnymi ustami.
 • Odkrawaj małe, możliwe do spożycia “na raz”, kęsy.
 • Nie mlaskaj i nie siorb. Nie wydawaj też innych “fizjologicznych odgłosów”. O ile w innych kulturach bywa to akceptowalne, na polskich przyjęciach lepiej się powstrzymać.
 • Alkohol spożywaj w rozsądnej ilości - nie ma nic gorszego, niż wstydzić się za siebie następnego dnia.

Pozostałe zasady bankietowego savoir vivre

O odpowiednim zachowaniu należy pamiętać nie tylko siedząc przy stole. Pamiętaj, że służbowy bankiet absolutnie nie jest dobrym miejscem na flirtowanie z innymi uczestnikami imprezy, narzucanie się, zbytnią egzaltację, głośne, agresywne dyskusje czy manifestowanie swoich poglądów. Warto natomiast zadbać o to, by konwersacja z pozostałymi uczestnikami przyjęcia była po prostu przyjemna i miła. Unikaj więc tematów politycznych, czy tych związanych z religią, bądź innymi przekonaniami. Mogą one bowiem urazić inne osoby i sprowokować niepotrzebną kłótnię. Oto kilka tematów, które pozwolą Ci zyskać uznanie w oczach twoich rozmówców:

 • Kultura i sztuka - wystawy obrazów czy fotografii, koncerty, słynni kompozytorzy, wirtuozi bądź dyrygenci, a także ogólny obszar tematyczny związany z mecenatem sztuki.
 • Kino i teatr - rozmowy o sławnych aktorach czy reżyserach, aktualnych filmach czy sztukach teatralnych.
 • Sport - byle nie był połączony z manifestowaniem przynależności do konkretnego klubu bądź twymi osobistymi preferencjami - te pozostaw dla siebie.
 • Hobby, twoje pasje - w sumie obojętnie jakie. Jeżeli będziesz o czymś mówił z zapałem, na pewno zainteresujesz słuchaczy i zyskasz opinię osoby elokwentnej.

Przestrzeganie zasad dobrego wychowania na oficjalnych, firmowych przyjęciach to gwarancja, że w oczach innych uczestników imprezy damy się poznać jako osoby inteligentne, elokwentne, zwracające uwagę na innych i po prostu grzeczne. Warto o to zadbać, jeżeli zależy nam na pracy oraz dobrych relacjach z ludźmi.

Publikacja powstała we współpracy z firmą Twój Event zajmującą się organizacją eventów i obsługą imprez firmowych.

Komentarze