Najpopularniejsze książki o pracy w opiece za granicą

Polecam!

"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" – Barbara Bereżańska

Obraz
"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" to książka napisana przez opiekunkę osób starszych. Praca w opiece w Niemczech w ostatnich latach dała możliwość zarobku tysiącom ludzi z Polski. Jak wygląda praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech? Wszystkiego dowiesz się z moich książek. "Perły rzucone przed damy" – moja pierwsza książka o pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech  Jeśli chcesz zapoznać się z książką, możesz otrzymać egzemplarz z autografem. Więcej informacji po kliknięciu ikonki "Postaw kawę". Możesz także wesprzeć moją twórczość internetową stawiając mi małą kawę i pokazując, że lubisz czytać mój blog.  Osoby, które nie czytały mojej pierwszej książki, zapraszam również do zapoznania się z książką "Perły rzucone przed damy" . To poradnik dla opiekunów osób starszych, zawierający również liczne historie z pracy w opiece w Niemczech. Książka odsłania całą prawdę o pracy w opiece nad osobami starszym

Savoir vivre na eleganckich bankietach firmowych. Te zasady musisz znać!

Artykuł gościnny

Na co zwracać uwagę na eleganckich przyjęciach

Firmowy bankiet jest doskonałą sposobnością na integrację pracowników i szefostwa. Co warte zaznaczenia - w tego typu imprezach niezwykle często udział biorą także strategiczni klienci firmy, na których całemu zespołowi bardzo zależy. Aby uniknąć gafy ważne więc, by każdy firmowy event był perfekcyjnie zaplanowany, a jego uczestnicy prezentowali się z jak najlepszej strony. Chcesz poznać zasady, które obowiązują na takim eleganckim firmowym spotkaniu? Zapraszamy do lektury niniejszego poradnika.

Zadbaj o odpowiednią prezencję

Na formalnych bankietach obowiązuje zawsze sprecyzowany dress code. I o ile w przypadku innych eventów integracyjnych (imprez w stylu sportowym, wycieczek, spotkań tematycznych) możemy sobie pozwolić na luźniejszy ubiór, oficjalne bankiety są okolicznością, w której obowiązuje strój galowy. W przypadku mężczyzn będzie to zawsze garnitur (ewentualnie frak lub surdut), gładka koszula oraz krawat, w przypadku kobiet - elegancki, wizytowy kostium bądź sukienka wieczorowa (nie koktajlowa!). Nie zapomnij też o odpowiednich, dopasowanych do stroju butach oraz o dodatkach w postaci klasycznej - srebrnej bądź złotej - biżuterii. Oczywiście podstawą jest zachowanie higieny - prysznic bezpośrednio przed imprezą oraz nienaganna fryzura, a w przypadku kobiet także makijaż i manicure.

Pamiętaj o odpowiednim zachowaniu się przy stole

Oficjalne bankiety wymagają odpowiedniej etykiety w kwestii spożywania posiłków i ogólnie zachowania się przy stole. To właśnie przy stole odbywa się większość tego rodzaju przyjęć, dlatego warto w tym aspekcie pamiętać o kilku zasadach, których nieznajomość może przysporzyć nam wielu problemów:

Odpowiednie posługiwanie się sztućcami

Wśród zasad obowiązujących przy stole, podstawową z nich jest poprawne używanie sztućców. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i w przypadku, gdy serwowana jest większa ilość dań, nawet wprawione osoby mogą się nieco pogubić. Właśnie dlatego kilka poniższych zasad, które dla was spisaliśmy, może w tym przypadku okazać się niezwykle przydatnych i uniwersalnych:

 • Zawsze zaczynaj od sztućców znajdujących się najdalej od talerza i zmierzaj w stronę środka konsumując serwowane kolejno dania.
 • Pamiętaj, aby sztućce trzymać w odpowiednich rękach - osoby praworęczne nóż powinny trzymać w ręce prawej, a widelec w lewej. Osoby leworęczne - odwrotnie.
 • Oprzyj sztućce po bokach talerza zanim sięgniesz po napój, chusteczkę, lub będziesz chciał zrobić sobie przerwę w jedzeniu.
 • Na oficjalnych przyjęciach z reguły nie serwuje się dań spożywanych palcami. Zawsze używaj przynajmniej widelca.
 • Po zakończonym posiłku odłóż sztućce równolegle na talerzu, wskazując godzinę piątą. W internecie dostępnych jest wiele innych grafik, co dane ułożenie sztućców oznacza, jednak praktykuje się je bardzo rzadko.

Zachowanie podczas posiłku

O twoim wychowaniu oraz kulturze osobistej świadczyć będą również inne elementy zachowania się przy stole:

 • Nigdy nie podnoś talerza podczas jedzenia zupy. Możesz jedynie przechylić go na koniec, gdy chcesz nabrać resztę dania.
 • Jedz podane pieczywo odrywając je po kawałku, możesz je następnie posmarować masłem. Kanapki z reguły na bankietach są przygotowane, lub - w przypadku zimnej płyty - pieczywo pokrojone.
 • Nie mów z pełnymi ustami.
 • Odkrawaj małe, możliwe do spożycia “na raz”, kęsy.
 • Nie mlaskaj i nie siorb. Nie wydawaj też innych “fizjologicznych odgłosów”. O ile w innych kulturach bywa to akceptowalne, na polskich przyjęciach lepiej się powstrzymać.
 • Alkohol spożywaj w rozsądnej ilości - nie ma nic gorszego, niż wstydzić się za siebie następnego dnia.

Pozostałe zasady bankietowego savoir vivre

O odpowiednim zachowaniu należy pamiętać nie tylko siedząc przy stole. Pamiętaj, że służbowy bankiet absolutnie nie jest dobrym miejscem na flirtowanie z innymi uczestnikami imprezy, narzucanie się, zbytnią egzaltację, głośne, agresywne dyskusje czy manifestowanie swoich poglądów. Warto natomiast zadbać o to, by konwersacja z pozostałymi uczestnikami przyjęcia była po prostu przyjemna i miła. Unikaj więc tematów politycznych, czy tych związanych z religią, bądź innymi przekonaniami. Mogą one bowiem urazić inne osoby i sprowokować niepotrzebną kłótnię. Oto kilka tematów, które pozwolą Ci zyskać uznanie w oczach twoich rozmówców:

 • Kultura i sztuka - wystawy obrazów czy fotografii, koncerty, słynni kompozytorzy, wirtuozi bądź dyrygenci, a także ogólny obszar tematyczny związany z mecenatem sztuki.
 • Kino i teatr - rozmowy o sławnych aktorach czy reżyserach, aktualnych filmach czy sztukach teatralnych.
 • Sport - byle nie był połączony z manifestowaniem przynależności do konkretnego klubu bądź twymi osobistymi preferencjami - te pozostaw dla siebie.
 • Hobby, twoje pasje - w sumie obojętnie jakie. Jeżeli będziesz o czymś mówił z zapałem, na pewno zainteresujesz słuchaczy i zyskasz opinię osoby elokwentnej.

Przestrzeganie zasad dobrego wychowania na oficjalnych, firmowych przyjęciach to gwarancja, że w oczach innych uczestników imprezy damy się poznać jako osoby inteligentne, elokwentne, zwracające uwagę na innych i po prostu grzeczne. Warto o to zadbać, jeżeli zależy nam na pracy oraz dobrych relacjach z ludźmi.

Publikacja powstała we współpracy z firmą Twój Event zajmującą się organizacją eventów i obsługą imprez firmowych.

Forum – weź udział w dyskusji lub rozpocznij nową

Czat – zapraszam na pogaduszki

Współpraca z blogerami/ reklamodawcami:

Najpopularniejsze artykuły w ciągu ostatniego tygodnia

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Garnitur trzyczęściowy to klasyczna elegancja na ślubie

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim
Mój reanimowany projekt! Czasami warto podesłać Niemcom link do konkretnego artykułu!

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *