"(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" – Barbara Bereżańska

Artykuł gościnny
Na formalnych bankietach obowiązuje zawsze sprecyzowany dress code. I o ile w przypadku innych eventów integracyjnych (imprez w stylu sportowym, wycieczek, spotkań tematycznych) możemy sobie pozwolić na luźniejszy ubiór, oficjalne bankiety są okolicznością, w której obowiązuje strój galowy. W przypadku mężczyzn będzie to zawsze garnitur (ewentualnie frak lub surdut), gładka koszula oraz krawat, w przypadku kobiet - elegancki, wizytowy kostium bądź sukienka wieczorowa (nie koktajlowa!). Nie zapomnij też o odpowiednich, dopasowanych do stroju butach oraz o dodatkach w postaci klasycznej - srebrnej bądź złotej - biżuterii. Oczywiście podstawą jest zachowanie higieny - prysznic bezpośrednio przed imprezą oraz nienaganna fryzura, a w przypadku kobiet także makijaż i manicure.
Oficjalne bankiety wymagają odpowiedniej etykiety w kwestii spożywania posiłków i ogólnie zachowania się przy stole. To właśnie przy stole odbywa się większość tego rodzaju przyjęć, dlatego warto w tym aspekcie pamiętać o kilku zasadach, których nieznajomość może przysporzyć nam wielu problemów:
Wśród zasad obowiązujących przy stole, podstawową z nich jest poprawne używanie sztućców. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i w przypadku, gdy serwowana jest większa ilość dań, nawet wprawione osoby mogą się nieco pogubić. Właśnie dlatego kilka poniższych zasad, które dla was spisaliśmy, może w tym przypadku okazać się niezwykle przydatnych i uniwersalnych:
O twoim wychowaniu oraz kulturze osobistej świadczyć będą również inne elementy zachowania się przy stole:
O odpowiednim zachowaniu należy pamiętać nie tylko siedząc przy stole. Pamiętaj, że służbowy bankiet absolutnie nie jest dobrym miejscem na flirtowanie z innymi uczestnikami imprezy, narzucanie się, zbytnią egzaltację, głośne, agresywne dyskusje czy manifestowanie swoich poglądów. Warto natomiast zadbać o to, by konwersacja z pozostałymi uczestnikami przyjęcia była po prostu przyjemna i miła. Unikaj więc tematów politycznych, czy tych związanych z religią, bądź innymi przekonaniami. Mogą one bowiem urazić inne osoby i sprowokować niepotrzebną kłótnię. Oto kilka tematów, które pozwolą Ci zyskać uznanie w oczach twoich rozmówców:
Przestrzeganie zasad dobrego wychowania na oficjalnych, firmowych przyjęciach to gwarancja, że w oczach innych uczestników imprezy damy się poznać jako osoby inteligentne, elokwentne, zwracające uwagę na innych i po prostu grzeczne. Warto o to zadbać, jeżeli zależy nam na pracy oraz dobrych relacjach z ludźmi.
Publikacja powstała we współpracy z firmą Twój Event zajmującą się organizacją eventów i obsługą imprez firmowych. |