Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny 

Jak pozbyć się plam z moczu z pościeli

Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli.

Skąd biorą się żółte plamy na pościeli?

Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spowodowane są potem oraz kosmetykami używanymi przed snem. Balsamy i kremy w czasie snu zostaną wytarte w materiał oraz powodują zmianę koloru pościeli. Ponadto używanie wybielacza przy każdym praniu białej, bawełnianej pościeli może powodować żółte plamy z powodu substancji chemicznych, które wnikają we włókna materiału. Nawet gdy pościel jest często prana, cały osad może nie zostać usunięty. Wreszcie, możliwe jest, że niektóre jasne tkaniny z czasem naturalnie żółkną, zwłaszcza jeśli były przechowywane w szafie przez dłuższy czas. Powietrze lub jego brak może powodować zmiany chemiczne we włóknach, które zmieniają kolor tkaniny na brudnożółty. 

Czy można zapobiec powstawaniu żółtych plam na pościeli?

Trudno jest zapobiec zażółceniom na poszewkach poduszek i kołder. Podczas ciepłych nocy lub choroby nasz organizm będzie się pocił i niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić. Możemy oczywiście przyjrzeć się kosmetykom, których używamy po wyjściu z prysznica. Warto przed snem unikać tych tłustych. Innym rozwiązaniem jest zmiana w okresie wakacyjnym kołdry na letnią. W naprawdę gorące noce można nawet spróbować spania jedynie pod prześcieradłem. Sposób ten jest bardzo popularny w krajach, takich jak Hiszpania, Portugalia czy Grecja. Panie powinny zrezygnować z leżenia w łóżku lub chodzenia spać z mokrymi włosami. Wilgoć również odpowiada za pojawienie się nieestetycznych przebarwień na pościeli. 

Jak skutecznie usunąć żółte plamy z pościeli?

Pierwszą myślą, która przychodzi wielu osobom, gdy zobaczą żółte plamy na swojej ulubionej bieliźnie pościelowej, jest użycie wybielacza. Jednak ta mocna substancja chemiczna powinna być ostatnią z opcji, której użyjemy. W większości przypadków można je usunąć za pomocą zwykłych produktów gospodarstwa domowego. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych naturalnych metod oczyszczania, które rozjaśnią pościel.

Regularne pranie pościeli 

Chociaż może się to wydawać oczywiste, regularne zmienianie i pranie bielizny pościelowej, jest w stanie w wielu przypadkach zapobiec powstawaniu nieestetycznych zżółknięć. Wynika to z faktu, że im dłużej płyny ustrojowe pozostają na pościeli, tym bardziej wnikają w jej włókna. Idealnym rozwiązaniem jest czyszczenie raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. 

Proszek do pieczenia lub soda do prania poszewek

Proszek do pieczenia nie tylko sprawia, że wypieki rosną, ale jest również środkiem szeroko stosowanym do czyszczenia różnych materiałów. Dobrze na zażółcenia pościeli sprawdzi się także soda oczyszczona. Z obu tych produktów, które znajdziemy w kuchni, wystarczy przygotować pastę, a następnie nałożyć i wetrzeć w plamy. Innym znanym sposobem jest dodanie sody do detergentu do prania. Nie tylko usunie żółte zabrudzenia, ale także nieprzyjemny zapach z pościeli. 

Ocet spirytusowy do czyszczenia bielizny pościelowej 

Ocet to naturalny odplamiacz, który pomaga także eliminować nieprzyjemny zapach z tkanin. Wystarczy wlać 1/2 szklanki octu do dużej miski z gorącą wodą i moczyć pościel w roztworze przez godzinę lub dwie. Następnie wrzucić poszwy do pralki i ustawić urządzenie na standardowy program (użyj łagodnego detergentu do prania). Zaleca się suszenie pościeli na powietrzu, ponieważ ocet może pozostawić lekki zapach, który jednak bardzo szybko odparowuje.

Sok z cytryny - skuteczny w walce z plamami 

Jeszcze jednym łatwo dostępnym środkiem czyszczącym jest sok z cytryny. Ponieważ ma również naturalne właściwości wybielające, może sprawić, że pościel stanie się znowu biała. Dobrze sprawdzi wymieszanie 120 ml soku z 5 litrami wody. Następnie należy pozostawić zabrudzoną pościel na około 2 godziny w tej mieszance. Aby uzyskać mocniejszy efekt, można połączyć metody czyszczenia sokiem z cytryny i octem: najpierw namocz pościel w roztworze octu, a następnie wypierz w pralce, wlewając wyciśnięty sok z cytrusów do detergentu do prania. Nie dość, że to połączenie wzmacnia efekt wybielający, to jeszcze sok z cytryny błyskawicznie neutralizuje zapach octu!

Artykuł przygotował sklep internetowy lavaro.pl, oferujący pościele, kołdry, prześcieradła, poduszki i inne tekstylia do domu

Komentarze