Zbilansowana dieta na NFZ - darmowy jadłospis na cały tydzień i dłużej!

 Darmowa dieta na NFZ - jadłospis plus przepisy (1500, 1800, 2000, 2500, 3000 kalorii)

Utrzymanie zdrowego stylu życia to priorytet wielu osób. Kluczowym elementem jest odpowiednie odżywianie, które nie tylko wpływa na wagę, ale ma również ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia. Dzięki NFZ zbilansowana, darmowa dieta na cały tydzień, dostosowana do indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia, wieku oraz stylu życia jest w zasięgu każdego z nas! 

Która dieta jest najlepsza - keto, Dąbrowskiej, shirt, a może kapuściana

Świat dietetyki to obszar, gdzie zarówno specjaliści, jak i osoby, które same osiągnęły imponujące rezultaty, dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniami. Popularne diety, takie jak Dąbrowskiej, kapuściana, keto czy shirt, zdobywają coraz większą popularność, często przynosząc pozytywne efekty. Niemniej jednak, większość diet cud wiąże się z potencjalnym efektem jojo, co oznacza powrót do pierwotnej wagi lub nawet jej zwiększenie. Dlatego kluczowe jest podejście do diety jako trwałej zmiany w stylu życia, a nie tylko jako krótkotrwałego rozwiązania. Wybierając dietę, warto zastanowić się, czy będziemy w stanie utrzymać ją przez dłuższy czas. 

Zbilansowana dieta na NFZ - darmowy jadłospis na cały tydzień i dłużej!

Przez lata ubolewałam nad tym, że jako osoba z nadwagą nie mam żadnego wsparcia ze strony lekarzy, którzy bardziej mnie atakują, niż służą pomocą - zaznaczając przy tym, że otyłość jest chorobą. - Chorobą, której w naszym kraju tak naprawdę nikt nie leczy! Aby ją leczyć, trzeba znać przyczynę otyłości. Często na nadwagę wpływają choroby przewlekłe czy też nietolerancje pokarmowe. Wielokrotnie obok zbilansowanej diety niezbędne jest wsparcie psychologiczne. 

W Niemczech kasy chorych organizują spotkania dla osób otyłych, podczas których analizują sposób odżywiania poszczególnych osób oraz udzielają rad odnośnie diety. A u nas długo nic nie działo się w tym kierunku. Obecnie lekarze proponują resekcję żołądka, która moim zdaniem powinna być ostatecznością. Dietetycy kosztują majątek. Nie zawsze przykładają się do swojej pracy - wiem to z doświadczenia. Trzeba dysponować sporą gotówką, by testować kolejnych. 

Na szczęście na oficjalnym portalu NFZ mamy możliwość stworzenia własnego planu odżywiania. Darmowa dieta na cały tydzień może być świetnym odnośnikiem dla osób, które są zdezorientowane, co i ile jeść, aby być zdrowym oraz odzyskać doskonałą sylwetkę.

Darmowa dieta na NFZ - jadłospis plus przepisy (1500, 1800, 2000, 2500, 3000 kalorii)

Co to jest BMI, CPM oraz PPM

Na oficjalnej stronie NFZ możemy wyliczyć swoje BMI (wskaźnik określający stopień otyłości) oraz zapotrzebowanie na kalorie:
  • CPM - liczbę PPM kalorii, która pozwoli nam utrzymać obecną wagę;
  • PPM - najmniejszą liczbę kalorii, jaką powinniśmy spożyć, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. 
Chcąc schudnąć należy spożywać odpowiednią ilość kalorii dziennie - mniejszą od CPM, ale równą lub większą od PPM.

Darmowy jadłospis na cały tydzień - jaką dietę wybrać

Na portalu NFZ mamy możliwość wybrania diety dostosowanej do naszych potrzeb. Plan żywienia uwzględnia schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, otyłość, zespół policystycznych jajników, Hashimoto czy też depresję. Na stronie możemy także stworzyć jadłospis dla całej rodziny lub dla seniora. Do dyspozycji jest również dieta wegetariańska. 

Plan odżywiania obejmuje konkretną liczbę posiłków (3-5). Do każdego posiłku podane są składniki, przepis, liczba kalorii, czas potrzebny na wykonanie dania oraz obecność glutenu, laktozy, mięsa, ryb lub owoców morza. Dieta jest zbilansowana pod względem zawartości białka, tłuszczy oraz węglowodanów. 

Jak korzystać z darmowego jadłospisu na stronie NFZ

Aby móc stworzyć jadłospis na stronie NFZ, należy się zarejestrować. Potrwa to jedynie kilka minut i do niczego nie zobowiązuje. Po zarejestrowaniu możemy wybierać poszczególne diety oraz tworzyć jadłospis za darmo - na dzień, dwa, tydzień lub dłużej. W każdej chwili możemy stworzyć nowy jadłospis - nie ma żadnych limitów. 

Tworząc darmowy jadłospis na dzień lub tydzień mamy wybór kilku rożnych posiłków na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację. Jeśli posiłek proponowany na konkretny dzień nie do końca nam odpowiada, wystarczy kliknąć "wymień" i tak do skutku, aż wyświetli się posiłek, na który mamy ochotę.

Jakie są zalety darmowego jadłospisu na portalu NFZ

Darmowy jadłospis na portalu NFZ to zbilansowana, bezpieczna dieta, z której może skorzystać każdy. Nie musimy wydawać pieniędzy na dietetyka, który stworzyłby podobny plan odżywiania. Na stronie możemy wybrać dietę, która najlepiej do nas pasuje. Dodatkowo możemy wykluczyć produkty z zawartością glutenu, laktozy, mięsa lub ryb oraz owoców morza. Dodatkowo możemy wymieniać poszczególne posiłki, które nie do końca nam pasują. Portal daje nam możliwość tworzenia jadłospisu na dowolny okres czasu. Plan odżywiania możemy pobrać i wydrukować. Mało tego! Pobrać możemy także listę zakupów, co znacznie ułatwi nam zakupy. Podobną możliwość mamy na platformie COOKIDOO (platforma z przepisami na TM). Jednak tam nie są sumowane poszczególne produkty - na stronie NFZ owszem! 

Darmowy jadłospis na oficjalnej stronie NFZ to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną odżywiać się zdrowo. Różnorodność diet oraz posiłków jest imponująca. Komponując dietę mamy wpływ na to, czy będzie to droga czy tania dieta. - Możemy wybierać droższe lub tańsze warzywa oraz owoce. Mamy także wybór między mięsem, jajami, rybami oraz roślinami strączkowymi, gdzie różnica w cenie może być kolosalna. Dzięki temu jest to dieta na każdą kieszeń. To my decydujemy, co jemy, a na stronie możemy skomponować plan odżywiania w taki sposób, aby nasza dieta była zbilansowana. Przygotowywanie posiłków według sporządzonego jadłospisu jest czasochłonne - zwłaszcza na początku. Najwięcej czasu zajmuje ważenie produktów. Osobiście większość produktów na cały dzień ważę w tym samym czasie. Używam do tego bardzo dokładnej wagi w Thermomix-ie. Dzięki temu metoda ta przypomina mi dietę pudełkową. Planując dietę możemy wybierać proste posiłki, jak i bardziej czasochłonne. Polecam zajrzeć na stronę NFZ z dietami - jeśli nie w celu sporządzeniu jadłospisu, to dla kulinarnych inspiracji. 

Komentarze