Osteoporoza (OP) – choroba kości, której nie powinniśmy ignorować

Osteoporoza (OP) - profilaktyka oraz leczenie

Osteoporoza (OP) to choroba kości prowadząca do zaburzenia ich gęstości oraz uwapnienia. Jej efektem są osłabione kości oraz częste złamania. Choroba rozwija się bardzo długo. Na początku nie są odczuwalne żadne objawy osteoporozy. Szczególnie groźne jest złamanie kręgów, które nie zawsze jest rozpoznawalne na RTG oraz złamanie szyjki kości udowej. Pacjenci po takich złamaniach wymagają chodzika, a nawet opieki. Dlatego niezwykle ważna są profilaktyka oraz leczenie osteoporozy.

Kto jest szczególnie narażony na osteoporozę

Profilaktyka osteoporozy jest szczególnie ważna u osób dużego ryzyka. Należą do nich m.in.:
  • kobiety po menopauzie;
  • mężczyźni w zaawansowanym wieku;
  • osoby z chorobami nowotworowymi;
  • osoby chore na nadczynność tarczycy;
  • cukrzycy (cukrzyca typu 2);
  • osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Osteoporoza może być również uwarunkowana genetycznie. Pierwszym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę, to obniżenie wysokości o kilka centymetrów w stosunku do okresu naszej młodości

Na czym polega profilaktyka osteoporozy – odpowiednia dieta oraz suplementacja, ruch oraz zrezygnowanie z używek

Osteoporoza – odpowiednia dieta oraz suplementacja

Profilaktyka osteoporozy polega m.in na stosowaniu odpowiedniej diety bogatej w wapń. Często konieczna jest suplementacja wapniem oraz ograniczenie spożycia soli, która zwiększa wydalania wapnia z organizmu. Warto również zbadać o odpowiedni poziom witaminy D. Jeśli jest taka potrzeba powinniśmy się zdecydować na suplementację (szczególnie w sezonie jesiennym oraz zimowym). 

Osteoporoza a ruch i masa ciała

Niezwykle ważny w profilaktyce osteoporozy jest regularny ruch (co najmniej 30 minut dziennie). Wskazany jest spacer lub jazda na rowerze (także na rowerze stacjonarnym). Odpowiednia masa ciała oraz masa mięśniowa znacznie zmniejszają ryzyko upadku oraz złamania. 

Zalecane jest także rzucenie palenia oraz zrezygnowanie ze spożycia alkoholu

Osteoporoza – w jaki sposób zapobiegać upadkom u osób starszych oraz chorych na osteoporozę

Osoby starsze – szczególnie chore na osteoporozę, powinny zwrócić uwagę na to, aby zapobiegać tragicznym w skutkach upadkom poprzez czynności tj.:
  • dobre oświetlenie (także w nocy np. lampy z czujnikiem ruchu);
  • eliminacja progów w mieszkaniach;
  • zrezygnowanie z chodniczków;
  • dobrze dopasowane, wygodne obuwie;
  • balkonik lub laska do chodzenia po domu oraz na zewnątrz.
Jeśli dochodzi do częstych upadków należy znaleźć przyczynę i usunąć wszelkie przeszkody, ewentualnie zdecydować się na odpowiednią terapię np. ćwiczenia poprawiające sprawność fizyczną czy też utrzymanie równowagi.

W leczeniu osteoporozy niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie oraz długotrwałe leczenie. Leczenia nie należy przerywać samodzielnie. 

Komentarze