Czy sól jest szkodliwa dla zdrowia

 Czy sól kuchenna jest szkodliwa dla zdrowia

Sól dodaje smaku potrawom. Każdy z nas pamięta baśń "O soli cenniejszej niż złoto". Oburzony król Christoph wypędza w niej ze swojego królestwa własną córkę. Dziewczyna oświadczyła bowiem, że kocha go tak bardzo, jak sól. Gdy w królestwie zaczyna brakować soli, nie tylko potrawy przestają być smaczne, ale i ludność mizernieje, a sam król niemalże traci wzrok z braku soli. Czy sól kuchenna jest szkodliwa dla zdrowia? Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Jaka jest zalecana dawka soli kuchennej

Zalecana dawka soli kuchennej to 2–5 g na dzień. 5 g soli to jedna łyżeczka. Należy pamiętać, że sól to nie tylko ta, której używamy sami dosalając potrawy. Sól kuchenna znajduje się w wielu produktach spożywczych, które kupujemy tj. chleb, wędliny i sery. Znaczne jej ilości znajdziemy w żywności wysoko przetworzonej.

Dlaczego żywność przetworzona zawiera tak duże ilości soli? Powody są dwa. Sól nadaje żywności smaku oraz powoduje, że żywność znacznie wolniej się psuje. Oferowane na rynku wędliny są obecnie bardzo słone. Producenci dodają maksymalną ilość soli, aby ich wędliny dłużej zachowały świeżość. Osoby kupujące żywność przetworzoną mogą być tak bardzo przyzwyczajone do dużej zawartości soli, że nawet nie zwracają na to uwagi.

Jak ograniczyć ilość spożywanej soli kuchennej

Dla własnego zdrowia powinniśmy zrezygnować z półproduktów oraz żywności wysoko przetworzonej. Zawierają one nie tylko ogromne ilości soli, ale i szkodliwe dla zdrowia wzmacniacze smaku. 

Ogólnie zalecane jest ograniczenia spożycia mięsa oraz wędlin. Ponadto lepiej marynować je samodzielnie w ulubionych przyprawach. Ilość soli możemy znacznie zmniejszyć, jeśli będziemy używali przypraw tj. lubczyk czy majeranek. Domowe wędliny tj.:
są znacznie zdrowsze oraz smaczniejsze. Zawierają one nie tylko mniej soli, ale nie ma w nich wzmacniaczy smaku tj. glutaminian sodu, czy substancji dodatkowych z tzw. listy E (E 600-699).

Czy sól jest zdrowa

sól kłodawska czy himalajska - czy jest zdrowa

Gotując potrawy samodzielnie powinniśmy sięgać po rozmaite przyprawy oraz zioła. Warto zastąpić zwykłą sól kuchenną solą kłodawską lub himalajską. Czy sól jest zdrowa? Zarówno sól kłodawska, jak i sól himalajska zawierają ogromne ilości pierwiastków mających prozdrowotne właściwości

Sól kłodawską oraz himalajską możemy rozpoznać po lekko różowym kolorze. W sprzedaży dostępna jest sól grubo oraz drobnoziarnista. Jeśli zdecydujemy się na gruboziarnistą sól himalajską lub kłodawską, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w młynek do przypraw lub kawy (ręczny lub elektryczny).

Czy sól kuchenna jest szkodliwa dla zdrowia

Sól jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania organizmu. Jak wszystko, należy ją stosować z umiarem. Jeśli nasze dzienne spożycie soli będzie przekraczać zalecaną dawkę w ilości maksymalnie jednej łyżeczki soli, istnieje duże ryzyko zachorowania na choroby tj.:

  • nadciśnienie, zawał serca, udar mózgu – sól zatrzymuje wodę w organizmie, w efekcie zapychają się tętnice;
  • kamica nerkowa –nadmiar soli obciąża nerki i powoduje powstawanie kamieni;
  • osteoporoza – sól kuchenna zwiększa wydalanie wapnia z organizmu;
  • rak żołądka – duże spożycie soli sprzyja rozwoju Helicobacter pylori mającej wpływ na rozwój raka żołądka.
Wyżej wymienione choroby cywilizacyjne w dużej mierze spowodowane są zbyt dużym spożyciem soli. Ograniczenie soli powinno być więc pierwszym krokiem w walce o zdrowie. Nie powinniśmy jednak rezygnować z niej całkowicie. Sól ma bowiem bardzo bogate właściwości prozdrowotne. Wpływa m.in. pozytywnie na nasze stawy, zatoki czy tarczycę

Komentarze