Domowa kiełbasa w słoiku bez konserwantów to rarytas, o który trudno na sklepowych półkach. Kilka dekad temu w każdym domu na wsi świniobicie kończyło się zapasami przetworów mięsnych w słoikach. Wekowano m.in. pasztet, kiełbasę oraz żeberka. W spiżarni stał swojski smalec. Zamrażalka była wypełniona wędzoną szynką, boczkiem oraz kiełbasą. Swojska kaszanka oraz przepyszny domowy salceson znikały w okamgnieniu. Dziś mało kto robi domowe przetwory mięsne samodzielnie. A szkoda!
Kiełbasa domowej roboty z czosnkiem, lubczykiem oraz galaretką
Kiełbasa domowej roboty z czosnkiem, lubczykiem oraz galaretką jest przepyszna. Możemy doprawić ją według własnego uznania pomijając wzmacniacze smaku. Nie ma lepszego wzmacniacza smaku od świeżego czosnku oraz lubczyku. Jakie mięso użyć na domową kiełbasę? Ja użyłam grubo zmielonej łopatki. Na kiełbasę w słoiku możemy jednak użyć dowolnego mięsa wieprzowego, a także wołowinę oraz drób. Możemy także zmieszać dwa rodzaje mięs. Wybór należy do nas.
Jak zrobić domową kiełbasę w słoiku
Aby zrobić domową kiełbasę w słoiku potrzebujemy dobrej jakości mięso, słoiki z nakrętkami oraz duży garnek do zagotowania słoików. Wbrew pozorom przygotowanie kiełbasy w słoiku nie wymaga dużego nakładu pracy. Potrzebujemy około 10-15 minut na wyrobienie mięsa oraz rozłożenie go do słoików oraz czas na zagotowanie słoików z kiełbasą.
Przepis na domową kiełbasę krok po kroku
Przepis na domową kiełbasę jest banalnie prosty. Na cztery małe słoiczki potrzebujemy:
- 1 kg mięsa mielonego
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 dużą cebulę
- 1 płaską łyżeczkę soli
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 2 łyżeczki lubczyku
- płaską łyżeczkę ziarenek kminku
- 2 łyżeczki żelatyny
- 100 ml wody
Do świeżo zmielonego mięsa wrzucamy przyprawy, drobno posiekaną cebulę oraz czosnek.

Całość dokładnie wyrabiamy (jak mięso na mielone).
Kiełbasa z przepyszną galaretką powstanie dzięki dodatkom tj. jak woda oraz żelatyna. Wodę oraz żelatynę dodajemy do wyrobionego mięsa i delikatnie mieszamy, aż połączy się z mięsem.
Tak przygotowane mięso na kiełbasę rozkładamy do przygotowanych, wyparzonych słoików.
Jak długo można przechowywać kiełbasę w słoikach? Domowa kiełbasa bez konserwantów przygotowana w ten sposób może stać nawet kilka miesięcy, zanim ją spożyjemy. Zapewniam was jednak, że zniknie ona w mgnieniu oka.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska