Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny

Jakie rodzaje obornika granulowanego można kupić?

Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru?

Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym?

Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika, który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą. 

Dlaczego warto stosować nawozy granulowane?

Niezaprzeczalną zaletą nawozu granulowanego jest łatwość jego stosowania. Dostępny jest on w formie granulek, którymi wystarczy podsypać rośliny, a pod wpływem wody pellet zacznie pęcznieć i uwalniać substancje odżywcze. Dzięki takiej formie można go stosować przez cały sezon, a dodatkowo nie ma on intensywnego zapachu. Bez problemu można przewieźć go w samochodzie bez obaw, że po całym pojeździe rozprzestrzeni się nieprzyjemny fetor. Kolejnym plusem jest objętość, a mianowicie forma takiego nawozu jest skoncentrowana, a więc nie ma konieczności kupowania dużej ilości nawet na większą powierzchnię ogrodu. Jeden kilogram granulatu odpowiada czterem kilogramom świeżego nawozu. Obornik granulowany jest ekologiczny i nadaje się do zastosowań profesjonalnych i amatorskich. 

Jakie rodzaje obornika granulowanego można kupić?

Wśród najpopularniejszych nawozów granulowanych znajduje się nawóz bydlęcy, koński i kurzy. Nawóz bydlęcy ma w sobie wszystkie minerały, jakie niezbędne są do uprawy większości warzyw, krzewów i drzewek, choć w szczególności jest polecany do nawożenia grochu, kalarepy czy kapusty. W oborniku tym znajduje się azot, fosfor i magnez, a dzięki swoim właściwościom pozwala zatrzymać w glebie wodę i mikroelementy. Doskonale sprawdza się jako nawóz do trawników i kwiatów. Nawóz granulowany kurzy jest mocno skoncentrowany i należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu. Jest  on przeznaczony do uprawy roślin wymagających, które charakteryzuje długi okres wegetacji. Najczęściej nawozi się nim ziemniaki i pomidory. W przypadku gleb gliniastych i mokrych idealnie sprawdzi się granulat koński, który wykazuje doskonałe właściwości spulchniające i nagrzewające ziemię. W składzie znajduje się sporo azotu i niewielka ilość sodu i najczęściej stosuje się go do nawożenia marchwi, buraków i ziemniaków. Oprócz tych trzech nawozów granulowanych można w sklepach znaleźć też nawozy świńskie i owcze. 

Jak bezpiecznie stosować nawozy granulowane?

Naturalne nawozy granulowane dzięki swoim właściwościom mogą być używane do nawożenia zarówno wiosną, jak i jesienią, ale też w okresie wegetacyjnym. Można aplikować je ręcznie lub mechanicznie w dwojaki sposób. Jednym z nich jest rozsypanie granulek, a drugim rozpuszczenie w wodzie i podlewanie roślin. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i nie wolno przekraczać wskazanych proporcji, gdyż może dojść do uszkodzenia rośliny. Naturalnym obornikiem granulowanym można zasilać praktycznie wszystkie warzywa i owoce, a także rośliny doniczkowe i kwiaty

Autor publikacji
Autor: sklep.poradnikogrodniczy.pl, to TOP of the TOP internetowych sklepów ogrodniczych - znajdziesz tu wszystko do ogrodu!

Komentarze