Kwiaty doniczkowe rozkwitające zimą

 Artykuł gościnny

azalia, kamelia, juka, jaskie, fiołek afrykański, pepawka, świąteczny kaktus

Zima, najczęściej kojarzona z bielą i szarością, nie musi oznaczać monotonii w palecie barw otaczających nas oraz nasze domy. Istnieje wiele różnych kwiatów doniczkowych kwitnących w okresie zimowym, dzięki czemu swoimi kolorami mogą urozmaicić nasze wnętrze. W okresie o obniżonej odporności oraz mniejszej ilości światła słonecznego, kwiaty i rośliny niosą wiele korzyści zdrowotnych i psychologicznych, poprzez obcowanie z naturą. Przyjrzyjmy się tym wyjątkowym roślinom, rozkwitającym w tym zimnym okresie.


Kwiaty doniczkowe wymagające więcej światła

  • Azalia (Rhododendron simsii) to zimozielone krzewy, które w tym śnieżnym okresie cieszą oko swoimi pięknymi, dużymi kwiatami o przeróżnych odcieniach. Kwiaty te, poza estetycznym wyglądem pomagają poprawić jakość powietrza pomieszczenia, w którym się znajdują, wchłaniając szkodliwe substancje  chemiczne. Wśród posiadaczy uchodzą za symbol delikatności i piękna- idealnego dodatku do każdego z wnętrz.
  • Kamelia (Camellia) to z kolei drzewka z dużymi, kunsztownymi kwiatuszkami. Poza swoją estetyką odwdzięczą się za opiekę owocami, które można przerobić na olej o właściwościach przeciwutleniających. W kulturach wschodnich kwiaty kamelii wykorzystywane są do parzenia herbaty, co sprawia, że roślina ta staje się o wiele bardziej wszechstronna w zastosowaniu. 
  • Goździk chiński (Dianthus chinensis) słynie ze swojej intensywności barw. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna, floryści wykorzystują ją do bukietów, aby nadać im elegancji i subtelności.
  • Juka (Yucca) wyróżnia się pośród innych roślin długimi, sztywnymi liśćmi i kłosami kwiatowymi. Doskonale nadaje się do mieszkań, ale również do biur, kwiat ten nie tylko nadaje uroku, ale podobnie jak Azalia pomaga oczyszczać powietrze z substancji chemicznych. Co w dłuższej perspektywie, korzystnie wpłynie na zdrowie ludzi.
  • Jaskier (Eranthis) roślina ta, jest stosunkowo niewielka. Rozkwita późną zimą, symbolizując przy tym rychłe nadejście wiosny. Zwiastuje pierwsze cieplejsze promienie słoneczne nadchodzące po zimie dodając przy tym pozytywnej energi.

Kwiaty wymagające mniejszej ilości światła

  • Fiołek afrykański (Saintpaulia): to niewielka roślina o bardzo kruchych i delikatnych kwiatach. Są proste w uprawie, znane są jako idealny dodatek do parapetów okiennych, stolików w salonie oraz restauracjach nadając przestrzeni delikatniejszy i przyjemny charakter
  • Pępawka (Helleborus), znana wśród florystów jest jako róża zimowa, to bylina, która kwitnie zimą. Jest odporna na mróz, jest jednym z pierwszych kwiatów kwitnących pod koniec zimy, przynosząc twojemu ogrodowi wiosennego uroku
  • Świąteczny kaktus (Schlumbergera) ma łukowate pędy i kwiaty w różnych odcieniach. Jest nie tylko piękny, ale i łatwy w pielęgnacji, ten okaz kwitnie zazwyczaj w okresie świątecznym, dodając do domu atmosferę magi świąt, radości i ciepła.

Co należy wiedzieć o kwiatach?

Każda roślina to indywidualna istota, wszystkie z nich potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, ilość wody, formy podlewania, temperaturę oraz te wymagające odpowiedniej ilości światła. Niektóre kwiaty są dużo bardziej elastyczne pod względem oświetlenia, mogą kwitnąć w miejscach, gdzie światła jest niewiele. Zacienione miejsca oddalone od światła słonecznego nie stanowią żadnej przeszkody. Odpowiedni podział roślin ze względu na warunki świetlne pomoże im kwitnąć, zapewniając optymalizację warunków. Przyjrzenie się tym kwiatom doniczkowym, które rozkwitają zimą, odsłania nie tylko ich estetyczną wartość, ale także korzyści, jakie niosą dla naszych domów. Oczyszczają powietrze, dodają ciepła, a ich kolorowe kwiaty stają się promykiem słońca w zimowej scenerii. Decydując się na te rośliny, tworzymy w naszych domach oazę spokoju, uroku i świeżości, niezależnie od tego, jak za oknem prezentuje się pogoda.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem poradnikogrodniczy.pl, który zna i wysoko ceni każdy Ogrodnik w Polsce.

Komentarze