Artykuł gościnny
Czym jest perlit ogrodowy?
Perlit jest to naturalnie występująca skała pochodzenia wulkanicznego, nazywana również szkłem wulkanicznym. Skała pozyskiwana jest przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego, z czego ok. 70 procent rezerw światowych znajduje się w Turcji. Co ciekawe, zawiera w sobie kilka procent wody, która wyparowuje po jego wyprażeniu. Ponadto, w składzie perlitu znajdziemy krzemionkę i tlenki: sodu, wapnia, magnezu, żelaza, sodu, glinu, potasu. Warto dodać, że 1m3 tej skały waży od 50 do 110 kg.
Jakie właściwości ma perlit?
Perlit spulchnia i rozluźnia glebę, nie zmieniając jej PH. Ważne jest to, że nie ulega on biodegradacji, jak inne podłoża wykorzystywane w uprawie roślin. Miesza się z ziemią lub też stosuje jako podłoże jednorodne. W przypadku warzyw ogrodowych niekiedy wykorzystuje się w ich uprawie specjalne maty perlitowe. To rozwiązania bardziej praktyczne i ekologiczne od wełny mineralnej.
Maty wykonane z perlitu drobnoziarnistego dobrze pełnią swoją rolę w uprawie np. pomidorów, ogórków oraz truskawek. Ogrodnicy cenią sobie perlit ze względu na jego zdolność pochłaniania i oddawania wody. Poprzez wymieszanie go z ziemią, nadmiar wody jest wiązany, a po podlaniu rośliny można zachować na dłużej właściwy poziom wilgoci. Korzenie roślin nie mają problemów z pobraniem wody z ziemi. Warto dodać, że perlit to materiał sterylny, a więc ochrania uprawy przed rozwojem szkodliwych dla nich mikroorganizmów. Materiał kwarcowy wykorzystuje się też jako podłoże do rozmnażania wegetatywnego roślin, ponieważ pomaga w ich właściwym ukorzenieniu. Perlit gwarantuje też dobry drenaż, co ma znaczenia w przypadku sadzonek, które potrzebują regularnego zraszania. Perlit polecany jest przede wszystkim do roślin jednorocznych.
Zastosowanie perlitu
Perlit ogrodowy świetnie sprawdza się jako domieszka do podłoży. Jest on chętnie wybierany zwłaszcza ze względu na swoje możliwości magazynowania oraz oddawania wody. Dzięki tej właściwości, podłoże z dodatkiem perlitu wolniej się wysusza, a rośliny mają swobodny dostęp do wody. Perlit ogrodowy jest też używany jako materiał napowietrzający i spulchniający. Materiał ten sprawia, że korzenie dostają więcej tlenu, co oczywiście wpływa na lepszą jakość roślin. Perlit znajduje się też zastosowanie jako podłoże do rozmnażania wegetatywnego. Jest on ceniony ze względu na swoją strukturę i sterylność. Ponadto można po niego sięgnąć w przypadku bezglebowej uprawy warzyw i roślin w szklarni.
Jak stosować perlit ogrodniczy?
Aby móc czerpać jak najwięcej korzyści z użycia perlitu, należy wiedzieć, w jakich dawkach do stosować. Według specjalistów najlepiej wymieszać go z podłożem, zachowując proporcje 1:3. A więc na 1 litr perlitu powinno przypadać 3 litry ziemi. Nie należy perlitu używać w zbyt dużej ilości. Przekroczenie wskazanych dawek może poskutkować obniżeniem jakości podłoża, a tym samym zaburzyć rozwój roślin. W przypadku, kiedy na grządkach, rabatach lub w donicach rosną już rośliny, wówczas perlit można wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Po roku czasu ta domieszka do podłoży zaczyna chłonąć coraz więcej wody. Nie warto więc jej używać do roślin wolno rosnących, które nie będą przesadzane czy też będą, ale rzadko.
Perlit to bardzo ceniony w ogrodnictwie produkt o cennych właściwościach, korzystnie wpływających na rozwój roślin.
Autor: Artykuł przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl, liderem runku produktów do ogrodu |
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska