Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny

Jak grać w bilard - podstawowe zasady

Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny.

Bilard - czym jest ta gra?

Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej.

Zasady gry w bilarda - podstawy

Oto podstawowe zasady gry w bilarda:

 1. Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry.
 2. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka.
 3. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Jeżeli bil trafi do dziury, gracz zdobywa punkty. Nieudane trafienie przekazuje turę następnemu graczowi. Gra trwa do osiągnięcia określonej liczby punktów lub najwyższej liczby punktów w ustalonym czasie.
 4. Kijki bilardowe: Kijki mają różne długości i szerokości i służą do uderzania bil. Gracz może używać tylko jednego kijka na raz, ale może go zmieniać w trakcie gry.
 5. Bile: Bile mają różne rozmiary i kolory. Ich zadaniem jest trafienie do łuz, czyli celów na stole bilardowym.
 6. Łuzy: Łuzy są celami na stole, do których gracze starają się trafić bile. Mogą różnić się wielkością i umiejscowieniem.
 7. Stoły bilardowe: Stoły mogą mieć różne rozmiary, kształty i kolory, zazwyczaj są prostokątne z czterema nogami.
 8. Zasady dodatkowe: W zależności od rodzaju gry bilardowej mogą obowiązywać różne specyficzne zasady, np. ograniczenie do używania tylko jednego kijka.

Gra w bilard - przykładowe zagrania

Jak grać w bilard - podstawowe zasady

Bilard to sport, który obejmuje różne rodzaje gier, takie jak 8-ball, 9-ball, snooker i pool, każda z własnymi zasadami. W grze 8-ball gracze starają się wbijać swoje bile (czarne lub białe), a potem wbijać białą kulę do specjalnego otworu. W grze 9-ball celem jest wbicie bil od 1 do 9 w kolejności. Snooker wymaga wbicia 15 białych i 4 różowych bil do specjalnych otworów, podczas gdy w poolu gracze mogą celować w dowolne bile.

Bilard jest wymagający, ale satysfakcjonujący. Aby osiągnąć sukces, wymaga dużo treningu i praktyki. Oto kilka przykładowych zagrania bilardowych:

 1. Carom: Zagraj dwoma kijami jednocześnie, dotykając trzech różnych bil.
 2. Draw shot: Uderz bilę tak, aby odbiła się i dotknęła dwóch innych bil.
 3. Masse shot: Uderz mocno w białą kulę, by odbiła się i strąciła jak najwięcej innych bil.

Bilard a snooker - porównanie

Bilard i snooker to popularne gry stołowe, które choć mają wiele różnic, to także prezentują pewne podobieństwa. Bilard jest bardziej powszechny na świecie i można go znaleźć w większości klubów bilardowych, podczas gdy snooker cieszy się większą popularnością w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także jest znany w Kanadzie czy Australii.

W bilardzie gracze uderzają białą bilę za pomocą kijów bilardowych, zdobywając punkty przez trafienie w inne bile. Snooker również opiera się na uderzaniu białej bili, ale zawiera większą liczbę bil i wymaga trafienia w określone cele, które są rozmieszczone na stole.

Różnice między bilardem a snookerem

 • Snooker zawiera więcej bil niż bilard.
 • W snookerze istnieją specjalne pola docelowe dla każdej z 15 bil, podczas gdy bilard nie posiada tak określonych miejsc docelowych dla bil.

Podobieństwa między bilardem a snookerem

 • Obie gry wymagają uderzania białej bili w inne bile.
 • Obie gry są popularne i można je znaleźć w większości barów i pubów na całym świecie.
 • Bilard i snooker to doskonałe gry towarzyskie, umożliwiające grę ze znajomymi lub rodziną.

Bilard i snooker oferują wielogodzinne rozrywki i emocje, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Bilard francuski - charakterystyka odmiany

Bilard francuski, znany również jako carambole, jest wariantem bilarda odróżniającym się od takich wersji jak bilard amerykański czy snooker. Oto kluczowe zasady tej odmiany:

Cel gry

W bilardzie francuskim gracze zdobywają punkty poprzez wykonanie caramboli - uderzeń, przy których bila gracza dotyka dwóch innych bil. Nie używa się bil z numerami ani łuz.

Liczba bil i stoły

 • W grze używa się trzech bil: dwóch białych (jedna z nich oznaczona czerwoną kropką) oraz jednej czerwonej.
 • Stoły do bilarda francuskiego są pozbawione łuz i mają wymiary 2,84 x 1,42 metra, co czyni je większymi od stołów snookerowych.

Odmiany bilarda francuskiego

 1. Carambole proste (Straight Rail): Punkty zdobywa się za każde dotknięcie obu pozostałych bil.
 2. Cadre: Dodaje na stół linie (kady), tworzące kwadraty, a punkty zdobywa się, gdy bila znajduje się wewnątrz kadru.
 3. Trzy Bandy (Three Cushion): Aby zdobyć punkt, bila musi odbić się od co najmniej trzech band przed kontaktem z dwoma innymi bilami.

Sprzęt

 • Bile w bilardzie francuskim są nieco większe niż w innych odmianach bilardu.
 • Kije do gry mają zazwyczaj mniejsze średnice końcówek i są krótsze niż w poolu czy snookerze.

Bilard francuski jest szczególnie popularny w Europie oraz w niektórych krajach Azji. Organizowane są liczne turnieje i mistrzostwa, przyciągające zawodników na różnych poziomach zaawansowania.

Gra wymaga precyzji, strategicznego planowania i doskonałej kontroli nad bilą, co stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych graczy.

Bilard holenderski - na czym polega?

Bilard holenderski, znany lokalnie jako biljart, jest popularną odmianą bilardu w Holandii, różniącą się od bardziej znanych form, jak bilard amerykański czy snooker. Charakterystyczną cechą tej gry jest brak łuz na stole, co eliminuje potrzebę wbijania bil do otworów.

W bilardzie holenderskim używa się trzech bil: dwóch białych (jedna z nich zwykle oznaczona jest punktem, aby odróżnić ją od drugiej) i jednej czerwonej. Gra polega na zdobywaniu punktów przez wykonywanie caramboli, czyli uderzeń, podczas których bila gracza musi dotknąć obu pozostałych bil.

Popularne odmiany bilarda holenderskiego

Jedną z najpopularniejszych odmian jest „trzy bandy”, w której punkty zdobywa się, gdy bila gracza po kontakcie z jedną bilą odbije się od co najmniej trzech band stołu, zanim dotknie drugiej bili.

Bilard holenderski jest uważany za technicznie bardziej wymagającą odmianę bilardu, co sprawia, że cieszy się on dużym uznaniem wśród doświadczonych graczy. Liczne turnieje i mistrzostwa organizowane w Holandii podkreślają jego popularność i rozwiniętą społeczność graczy.

Więcej informacji znajdziesz na: dieschenke.org/

Komentarze